Pratite nas

Zdravlje i ljepota

GORUŠICA: Moćni prirodni lijekovi (Recept)

Published

on

Žgaravica ili gorušica u želucu je veoma neugodan problem, koji sve više pogađa savremenog čovjeka. Glavni krivci za to su nepravilna i neadekvatna ishrana, manjak kretanja, potpuno odsustvo fizičkih aktivnosti i konstantan stres kojem smo izloženi. Danas postoje razne terapije kao i tablete za gorušicu, ali mi ćemo se ovog puta bazirati isključivo na prirodno liječenje i zdravu ishranu.

GORUŠICA I SODA BIKARBONA

U čaši mlake vode razmutiti kašičicu sode bikarbone. Čim se pojave mjehurići, popiti u malim gutljajima. Soda bikarbona protiv žgaravice postiže odlične rezultate jer smanjuje gotovo sve postojuće tegobe. Ona ima bazni karakter pa će ubrzo neutralisati želudačnu kiselinu.

ČAJ PROTIV GORUŠICE

Sa 2dl kipuće vode preliti 5 g osušenih listića bosiljka, ostaviti neka odstoji oko 10 minuta i procijediti. Piti tokom dana najmanje dvije šoljice.  Bosiljak se pokazao kao odličan prirodni lijek protiv ove vrste želučanih tegoba.

JABUKOVO SIRĆE PROTIV GASTRITISA

Jabukovo sirće razrjeđuje želudačnu kiselinu, a vitamini i minerali iz ovog preparata stvaraju alkalno okruženje koje uništava bakterije. Kašika sirćeta pomiješa se sa 2 dl vode a napitak se konzumira tokom obroka i ujutru na prazan stomak.

ČAJ OD KIMA I ANISA SPRJEČAVA ŽGARAVICU

U šolju ključale vode sipati po dvije kašičice sjemenki kima i anisa. Po želji, dodati cimeta ili kardamoma. Ostaviti malo nek se natapa 10 minuta, procijediti i popiti. Cimet i kardamom poznati su po tome što “hlade” stomačnu sluzokožu.

ČAJ OD BijELOG SLJEZA PROTIV ŽGARAVICE

Korijen ove biljke proizvodi biljnu sluz, koja oblaže i štiti sluzokožu jednjaka i ublažava osjećaj pečenja. Kašiku praha od korijena bijelog sljeza sipati u solju hladne vode, razmutiti i polako popiti. Piti tri do četiri puta dnevno. (Naj portal/Foto: Shutterstock)

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending