Pratite nas

Naj recepti

Ideja za sočniji bostan: POBOLJŠAJTE UKUS LUBENICE NA MEDITERANSKI NAČIN

Published

on

Gotovo da nema ništa osvježavajuće od sočne, hladne kriške lubenice tokom vrelog ljetnjeg dana. Iako se rijetko ko odriče lubenice, mada ima ljudi kojima škodi, postoji mali trik koji može učiniti vaš omiljeni ljetnji užitak još boljim, a odnosi se na dodatak limunovog soka.

Ovaj trik nije nov. U nekim dijelovima južne Italije, kriške limuna se poslužuju uz lubenicu kako bi se iscijedile preko voća. Kombinacija je jednostavna a postiže savršenu ravnotežu između slatkog i kiselog. To je laka ljetnja užina koja će vas osvježiti i hidrirati zahvaljujući visokom sadržaju vode u lubenici.

Kako pripremiti lubenicu s limunom
Jedina stvar na koju treba da obratite pažnju prilikom pripreme ove užine jeste izbjegavanje sjemenki lubenice, koje možete jednostavno očistiti, ali i limuna. Ako ste ikada slučajno ugrizli sjemenku limuna, znate koliko je to neprijatno iskustvo.

Da biste izbjegli ovo, možete prethodno procijediti sok od limuna, umotati isječeni limun u gazu ili ih jednostavno cijediti limunom sa korom okrenutom nadole da sjemenke ne padnu na lubenicu. Cijedite limun preko ruke kako biste uhvatili sjemenke, što će takođe uspješno riješiti problem.

Prednosti dodavanja limunovog soka u lubenicu
Izreka “suprotnosti se privlače” tačna je kada je u pitanju ova kombinacija. Kiselost limunovog soka pojačava slatkoću lubenice, stvarajući ukusan rezultat. Osim što je ukusna, postoji i naučni razlog zašto ova kombinacija funkcioniše. Kisela hrana poput limunovog soka povećava proizvodnju pljuvačke, što vam pomaže da bolje osjetite ukuse.

Slatkoća lubenice je prijatna, ali ponekad može biti jednolična. Dodatak limunovog soka pruža dublji i složeniji ukus. Limunov sok je takođe bogat vitaminom C, tako da ćete dodavanjem cijeđenog soka poboljšati nutritivnu vrijednost vaše ljetnje užine. Najbolji dio je što je priprema veoma jednostavna. Lubenicu možete isjeći na kriške ili kockice prije nego što dodate sok.

Drugi načini uživanja u lubenici ovog ljeta
Još jedan način da uživate u limunastoj lubenici jeste da je uključite u ljetnju salatu sa špinatom i limunom, ili možete napraviti pijanu salatu od lubenice gdje je rum glavna zvijezda. Kombinacija ukusa lubenice i limuna djeluje podjednako lijepo u napicima kao i u užini. Limunada od lubenice je idealan ljetnji napitak za sve uzraste, dok je pjenušava limunada od votke sa lubenicom savršena za odrasle koji traže osvježavajući koktel.

Limunov sok nije jedina opcija ako želite da svojoj lubenici dodate dodatni ukus. Dodatak prstohvata soli djeluje iz istog razloga kao i limunov sok – balansira slatkoću lubenice s kontrastnim ukusom. Ako zaista želite da je začinite, lubenica je jedna od najboljih namirnica uz tajin, meksički začin napravljen od mješavine čili papričica, soli i dehidriranog soka limete. Dodavanje tajina rezultira slatkim, blagim i pikantnim zalogajem. (Naj portal)

Naj recepti

Recept slavne Najdžele Loson: JAJA ZA DORUČAK NA TURSKI NAČIN

Published

on

U Turskoj je ovaj specijalitet od poširanih jaja poznat pod imenom çılbır, a služi se ne samo za doručak već i kao laka večera, posebno u toplim, lketnjim noćima.

Najdžela Loson je jedna od najpoznatijih kuharica na svijetu, a njen meki govor i sklonost ka poetskom izražavanju, baš kao i šarmantan izgled neki su od razloga što je smatraju pravom zavodnicom u kuhinji. Njeni video snimci su prava mala remek-djela, sa odabranim osvijetljenjem, umirujućim scenama, savršenim bojama i perfektnom montažom.

Od najobičnijih jela, Najdžela je u stanju da napravi vrhunsko uživanje a takav je slučaj i sa ovim receptom za poširana jaja.

Turski recept počinje pripremom podloge, od gustog jogurta začinjenog bijelim lukom i krupnom solju. Prije poširanja, jaje treba pažljivo ocijediti tako da se oslobodi od vodenastog dijela bjelanceta.

Nije loše podsjetiti se da jaja za poširanje moraju biti apsolutno svježa, jer samo tako mogu da očuvaju oblik tokom pripreme. U tu svrhu, u ključalu vodu se obično dodaje i alkoholno sirće, ali Najdžela ima poseban trik. Ona jaje prelije sa malo limunovog soka prije nego što ga spusti u vodu tako da kiselina ima vremena da “odradi svoje”.

Da biste spustili jaje u vodu za poširanje treba biti vješt i pažljiv – šolju sa jajetom primaknite što bliže površini vode ali pazite da se ne opečete. Odmah smanjite temperaturu – voda treba samo da “struji”, a ne da ključa.

Za to vrijeme, pripremite i puter za prelivanje – otopite krišku putera na tihoj vatri, pa sklonite s ringle i dodajte malo ljute tucane paprike – da “zapjeni”. Sada razblažite hladno cijeđenim maslinovim uljem i dobro promiješajte.

Kad je jaje gotovo, izvadite ga šupljikavom kašikom i ocijedite od vode pa spustite na podlogu od začinjenog, gustog jogurta. Prelijte sosom od putera, pospite sjeckanom mirođijom i poslužite sa prepečenim tostom.

U Turskoj je ovaj specijalitet poznat pod imenom çılbır, zaposlene domaćice često će pripremiti ovo djeci dok spremaju ručak za kompletnu porodicu, a varijacija sosa od putera može se spremiti sa sumakom. (Naj portal/ Foto: Shutterstock)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending