zdravlje
Moćan antioksidans: KVERCETIN ZDRAVLJE ČUVA
Kvercetin je moćan antioksidans koji pripada skupini flavonoida, biljnih tvari topivih u vodi.
Upravo je ovaj biljni pigment zaslužan za zagasitu, tamnoplavu i tamnocrvenu boju voća i povrća, koja nas asocira na zdravlje. Svi znamo da su kupine, borovnice, crno grožđe i crno vino izvrsni saveznici zdravlja, a tajna se jednim dijelom krije upravo u – kvercetinu.
Najbogatiji biljni izvor kvercetina je svježi crveni luk – 1 kilogram crvenog luka može sadržavati čak do 300 mg kvercetina.
Kvercetinom obiluju i svježi sok od nara, crvene organske jabuke i brokula.
Ljekovita svojstva kvercetina
Kvercetin, kao i drugi flavonoidi, ima antivirusna, antimikrobna i antialergijska svojstva.
Ovaj flavonoid pridonosi dugovječnosti i izdržljivosti te jača srce i imunitet.
Istraživanja su pokazala da ima i snažna antikancerogena svojstva.
Zahvaljujući protuupalnim svojstvima, kvercetin pomaže kod raznih upalnih stanja poput reumatoidnog artritisa i drugih autoimunih oboljenja.
A to su samo neke od njegovih brojnih dobrobiti.
Ublažava alergije i astmu
Zahvaljujući antihistaminskom djelovanju, kvercetin uvelike pomaže kod sezonskih alergija, kao i kod intolerancije na određenu hranu.
Smanjuje neugodne simptome alergije poput curenja nosa, šmrcanja, kihanja, natečenosti lica…
Vaše tijelo prirodno proizvodi histamine, tvari koje pokreću alergijsku reakciju – kvercetin se bori protiv njih te doslovce iscjeljuje tijelo izmučeno alergijom.
Kvercetin pomaže i kod astme. Istraživanja su pokazala i da olakšava tegobe kod osoba koje pate od upala gornjeg disajnog trakta.
Štiti zdravlje srca i krvnih žila
Konzumirate li često namirnice bogate kvercetinom, vaše su krvne žile zdravije i „protočnije“ te imate bolju cirkulaciju.
To automatski znači i zdravije i snažnije srce te puno manji rizik od začepljenja ili ateroskleroze.
Kvercetin se osobito preporučuje starijim osobama kako bi se smanjio rizik od kardiovaskularnih oboljenja, koja danas uzimaju sve veći broj života.
Sprječava razvoj karcinoma
Kvercetin smanjuje oštećenja u organizmu koja nastaju djelovanjem slobodnih radikala, kao i faktore tumorske nekroze.
Stoga nimalo ne čudi što osobe koje jedu više voća i povrća rjeđe obolijevaju od raka.
Više je studija pokazalo da ovaj flavonoid kontrolira rast i širenje karcinoma, zbog čega je izvrsna dopuna prirodnim metodama liječenja raka.
Osim toga, neke su studije pokazale da kvercetin ublažava štetne posljedice hemoterapije, poput oštećenja nervnog sistema, glavobolje i hroničnih bolova.
Kvercetin, osobito u sinergijskom djelovanju s flavonoidom rutinom, štiti neurone u dijelu leđne moždine zaduženom za osjet bolova.
Pomaže kod sindroma propusnih crijeva
Hronični stres, pokazale su studije, dovodi do nestabilnosti mastocita (stanica imuniteta) u crijevima.
To može rezultirati propusnošću stijenke samih crijeva.
Upravo kvercetin pomaže stabilizaciji mastocita te na taj način sprječava ili ublažava već postojeći problem sindroma propusnih crijeva.
Također, učvršćuje veze među stanicama, čime onemogućuje malim česticama hrane da dospiju u krvotok.
Pridonosi zdravlju i mladolikom izgledu kože
Želite li se bolje osjećati u svojoj koži te sačuvati mladolik izgled, što češće posegnite za hranom bogatom kvercetinom, poput zelenog lisnatog povrća.
Zahvaljujući svojim protuupalnim svojstvima, kvercetin pomaže kod dermatitisa i fotoosjetljivosti kože.
Osim što sprječava oštećenja u stanicama, kvercetin ujedno i hrani kožu te sprječava njeno preuranjeno starenje.
Smanjuje upale i bolove
Kvercetin smanjuje aktivnost upalnih citokina u organizmu što rezultira smanjenjem bolova uzrokovanih upalom.
Također, inhibira stvaranje prostaglandina, čime također smanjuje bolove i upale.
Uzimanje kvercetina, bilo putem hrane ili dodataka prehrani pomaže kod artritisa, oboljenja prostate i bolesti dišnih organa.
Kod osoba koje su patile od reumatoidnog artritisa stanje se popravilo nakon što su prešle s uobičajene zapadnjačke „brze“ hrane na onu bogatu flavonoidima poput kvercetina.
Štiti od dijabetesa
Kvercetin djeluje tako da snižava razine glukoze u krvi.
Ovaj biljni pigment također pomaže gušterači da lakše luči inzulin te sprečava pojavu inzulinske rezistencije, koja je tipična za dijabetes tipa 2.
Smanjuje i štetne posljedice dijabetesa kao što su neuropatija, retinopatija i katarakta.
Hrana bogata kvercetinom
crveni luk (najbogatiji izvor)
bobičasto voće
jabuke
crno grožđe
citrusno voće
kupušnjače (kelj, kupus, brokula, prokulice…)
paradajz
nar
šparoge
grah
kapari
peršun
kadulja
maslinovo ulje
kakao
zeleni čaj
domaće crno vino (Najportal)
Sudbine
Milenko Ignjatović (69) iz Šapca: KAKO SAM UZ POMOĆ KONJIČKOG SIRUPA TRAVARA MIRSADA KRNJIĆA ŠEĆER DOVEO U NORMALU!
Milenko Ignjatović je 69-godišnji penzioner iz Šapca nekoliko godina je bolovao od šećerne bolesti tipa 1. Cijeli radni vijek je proveo u čuvenoj šabačkoj „Zorci“. Nije dugo uživao u penzionerskim danima, kada mu je na vrata „pokucala“ ova bolest.
„Preko 60 godina živiš potpuno zdrav, ne mareći kolika ti je glukoza u krvi, koliko ugljikohidrata ćeš unijeti, koliko čega pojesti… I onda svijet ti se sruši. Priznam, nije bilo prijatno dobiti tu dijagnozu, a dobio sam je 2020. godine – započinje priču Milenko.
Prvi medicinski nalazi su pokazivali vrijednost šećera 15 jedinica. Dobio je farmakološku terapiju: „Gluformin“ 500, kojeg je uzimao ujutro i naveče, te „Diaprel“ (po pola tablete ujutro). Uz sve to dobio je savjete o strogim režimima ishrane, te preporuke da se bavi fizičkim aktivnostima. I da živi disciplinovan život.
„Tu terapiju sam koristio oko dvije godine. Pazio sam na ishranu. Istovremeno, koristio sam sve moguće biljne preparate, čajeve i mješavine, koji su se nudili u biljnim apotekama ili na internetu za pomoć u liječenju kod dijabetesa. Nikakve koristi od njih nije bilo, sve je prevara – nastavlja naš sagovornik.
Iako je bio naučio da živi s bolešću, on nije prestajao da traga za lijekom.
„Ja sam redovno uzimao tablete, bukvalno sam gladovao, ali sam uspijevao održavati vrijednosti šećera u normali. Ipak, nije lako živjeti s takvom dijagnozom i stalnim strahom da šećer ne „podivlja“. Zato sam tragao za rezervnim varijantama…“
Na društvenim mrežama je naišao na priču o travaru Mirsadu Krnjiću iz Konjica. Vrlo brzo su stupili u kontakt. U cijelu priču se uključuju doktor Mišo Vučković i nutricionista Ana Trkulja Vučković.
„Bilo je to krajem avgusta prošle godine. Uradio sam kompletne medicinske nalaze, poslao ih dr. Vučkoviću, te dobio sirup i čajeve. U početku sam uz Krnjićevu terapiju koristio i tablete, ali sam ih vremenom reducirao. Sjećam se, imam i zapisano, 6. septembra prošle godine sam prestao sa uzimanjem lijekova potpuno, a nastavio samo Konjićki sirup i čajeve“.
I tako je Milenko počeo da okreće novu stranicu života. Uz režim ishrane, po Aninim savjetima i gutljaje Krnjićevog sirupa i čajeve, a sve pod kontrolom doktora Miše Vučkovića, četiri mjeseca je čekao čarobne riječi, ali i da se fizički i psihički osjeća kao bivši „šećeraš“. Popio je ukupno četiri Krnjićeve terapije.
Svo to vrijeme redovno je kontrolisao vrijednosti šećera; one, naročito one jutarnje, nikada nisu prelazile pet jedinica. U njegov život su se vraćale snaga, energija, vedrina… Kazali su mu da mu više nije potreban Krnjićev sirup, ali da može ponekad popiti njegov čaj. I još su rekli da može pojesti što god poželi, ali u granicama umjerenosti.
„Volim kolače, a nisam ih jeo nekoliko godina. Od februara ove godine sam ih počeo jesti. Pojedem i parče torte, popijem čašu crnog vina. Uglavnom, ja sada uživam i u kuhinji. Ali šećer „ne divlja“ – kazuje Milenko.
Iako više ne uzima nikakvu terapiju, Milenko redovno odlazi na medicinske kontrole. Kaže, prije nekoliko dana je radio kontrolu tromjesečnog šećera. Rezultati su sjajni, vrijednost je 5,9 jedinica.
„Moja doktorica je oduševljena. Sve sam radio uz njeno znanje. I nju je zanimalo šta će se desiti. Nakon sjajnih nalaza počela se interesovati za Krnjića.
Sve to što se u njegovom životu izdešavalo u vezi šećerne bolesti, Milenko kaže da se nije događalo slučajno. Sudbina mu je namijenila bolest, ali Božijom voljom ga je uputila tamo gdje ima lijeka. U Konjic, odnosno u Beograd. On je danas aktivan i u FB grupi „BILJEM PROTIV ŠEĆERNE BOLESTI“. Želi da svoja zlata vrijedna iskustva podijeli sa svim ljudima kojima je sudbina poslasla dijabetes.
„Ja želim samo da se zna istina. Ne pada mi na pamet da nekoga hvalim, a da to nije istina. Krnjićeva terapija za liječenje dijabetesa meni je preporodila gušteraču, a šećer normalitirala – kaže na kraju Milenko Ignjatović.
Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON