Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Nutricionista otkriva kako da se najbrže oporavite poslije Dočeka: SVI PRAVE ISTU GREŠKU KOD LIJEČENJA MAMURLUKA

Published

on

Poslije „vesele noći“, provedene uz obilje alkohola, mamurluk je česta posljedica. Glavobolja, mučnina, vrtoglavica, manjak energije i slaba koncentracija neki su od simptoma koje mogu da osjete svi oni koji su uživali u „čašici više“, bilo da je riječ o žestini, koktelima, vinima ili kombinovanju alkoholnih pića, što je čest slučaj za novogodišnje praznike.

„Konzumiranje većih količina alkohola prate dehidracija, upala, neravnoteža elektrolita i loš san. Ako već niste prevenirali pojavu mamurluka malo kaloričnijim namirnicama i većim unosom obične vode, morate da nadoknadite tečnost i da se što više odmarate dan poslije konzumiranja alkohola koji je poznat kao diuretik – kažu nutricionisti.

Prema njihovim savjetima, najvažnija je rehidratacija, i to najbolje običnom vodom, supicom ili biljnim čajevima, najbolje onim od kamilice ili đumbira. Dobro rješenje je i topao zeleni čaj, ali bi uz njega trebalo piti i čašu vode, jer zeleni čaj kod nekih osoba može da ispolji diuretsko djejstvo.

U čaj možete da dodate kašičicu meda, jer med blagotvorno djeluje na jetru, a upravo je jetra najviše „na udaru“ zbog konzumiranja alkohola.

Mnogi koji su pretjerali sa uživanjem u maliganima danas će se pridržavati starih narodnih rješenja – ispijanju rasola ili tečnosti u kojima su stajali kiseli krastavci, dok će neki posegnuti za sokom od paradajza.

„Sva rješenja su dobra, jer su i rasol i tečnost u kojoj su stajali kiseli krastavci puni elektrolita. Zahvaljujući ovim napicima ponovo ćete uravnotežiti elektrolite u organizmu. Takođe, nećete pogriješiti ni ako popijete domaći sok od paradajza. Pored toga što je pun likopena, ovaj sok je pun kalijuma, vitamina C i glutationa koji pomaže organizmu da se oslobodi toksina – objašnjava nutricionista i navodi da su dvije čaše, odnosno 400 mililitara svih navedenih napitaka dovoljne da se organizam oporavi od posljedica pijanstva. Voda je, podrazumijeva se, obavezna.

Za „prvu pomoć“ poslije „vesele noći“ može da posluži i blaga krompir-čorbica, banana ili popularni smuti napravljen od špinata, jabuke i komadića đumbira. Ali, podsjećaju nutricionisti, veći unos obične vode je nezaobilazan u svim varijantama – i ako ćete mamurluk sanirati hranom i ako ćete se opredijeliti za rasol, odnosno sok od paradajza ili tečnost u kojoj su stajali kiseli krastavci.

U pokušaju da izliječe mamurluk neki se rukovode onom narodnom: „Klin se klinom izbija“. Međuitim, nutricionisti upozoravaju da to nikako ne bi trebalo raditi.

„Ako nastavite da pijete samo ćete pogoršati stanje. Naime, alkohol se metaboliše u jetri i svaka nova količina alkohola će je dodatno opteretiti, pa će simptomi mamurluka duže trajati – upozoravaju stručnjaci. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Proglašeno najbolje suho meso na svijetu, među deset najboljih je i ono iz BiH

Published

on

Proglašeno najbolje suho meso na svijetu, među deset najboljih je i ono iz BiH

Popularni gastro vodič Taste Atlas nedavno je objavio popis najbolje ocijenjenih suhih mjesta na svijetu.

Prva tri mjesta zauzele su različite varijante španske šunke Jamon Iberico ili Iberski pršut. Riječ je o sušenom svinjskom butu proizvedenom u Španjolskoj i Portugalu, na Iberijskom poluotoku.

Smatra se glavnim jelom i portugalske i španske kuhinje. Podvrste zavise od vrste svinje od koje se prave.
U top 10 su i italijanski Prosciutto di Parma i Prosciutto di San Daniele kao i portugalski Presunto do Alente.

U top deset se našlo i suho meso iz Bosne i Hercegovini, kao i pršut iz Crne Gore.

Za meso iz naše zemlje navodi se da je to specijalitet koji se pravi soljenjem, sušenjem i dimljenjem govedine na hrastovoj vatri. Meso ne bi trebalo da bude previše suho, a za pravilno pripremanje jela potrebna je posebna vještina i znanja

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending