Pratite nas

Zdravlje i ljepota

WW dijeta je hit u svijetu: Dijeta na poene se veoma lako drži, a kilogrami se ne vraćaju!

Published

on

 Weight watchers dijeta, poznatija kao WW dijeta, jedna je od najpopularnijih dijeta i planova ishrane na svetu. I ne, ovo nije nikakva dijeta koja prati trendove, niti nešto novo, WW dijeta je plan ishrane koji broji mnogo zadovoljnih korisnika širom svijeta.

Ukoliko volite da brojite i baratate sa ciframa, WW dijeta (francuska dijeta na poene) je kao stvorena za vas. Ovaj plan ishrane baziran je na sistemu bodovanja namirnica, pa tako za svaku namirnicu, obrok ili piće postoji određena vrijednost.

WW dijeta temelji se samo na jednoj jedinoj jedinici vrijednosti: poenu. Svakom jelu, prehrambenom proizvodu ili piću odgovara određen broj poena, izmjeren prema kalorijskoj vrijednosti i sadržaju masnoće.

Dozvoljeni poeni za jedan dan iznose od 18 do 20. Možete čak i da “štedite“, pa recimo jedan dan pojedete namirnice u vrednosti od 15 poena, a sutradan tu razliku možete da nadoknadite.

Broj poena namirnica:

Pečurke punjene sirom – 2,5

Pržene pečurke – 6

Tanjir riblje čorbe – 6

Porcija barene riže- 6

Srednja porcija pomfrita – 7

Omlet – 7

30 grama punomasnog sira -3

Tanjir supe iz kesice – 2

Začinjena zelena salata – 2

Jaje na oko – 2

Omlet sa sirom i šunkom – 9

Kobasica na žaru – 9

Kroasan ili zemička – 4

Ražnjići od bijelog mesa – 2,5

100 grama krema od čokolade – 3

Kriška pite s voćem – 3

Časa obranog mlijeka – 1

Dijetalni voćni jogurt – 1

Pohovana riba – 4,5

Pica – 14

Juneća šnicla – 3

Konzerva sardine – 3

Konzerva tunjevine – 2

Bijela riba na žaru – 3

Kriška lazanja – 10,5

Pileći batak – 4

Čizburger – 8

Dvije kriške hljeba – 2

Sendvič sa šunkom – 7

Meso na žaru – 7

Krompir pečen u rerni – 2

Čaša vina, piva, sode, soka – 2

Ćevapi (5 komada) – 13

Punjena paprika (1 komad ) – 5

Burek sa sirom (150g) – 11,5

Teleće šnicle bez masnoće 150 g – 3

Voda, čaj, kafa, časa soka od povrća ili paradajza, povrće, voće, začini – 0

 Tri zlatna pravila

Da ne biste brzo nadoknadili izgubljeno, pridržavajte se sljedećih pravila:

Prva nedjelja su dani najvećih odricanja. Kasnije možete da se opustite i jedete sve što želite u okviru dozvoljenih poena. Poželjna su tri obroka dnevno i jedna užina (2 poena) da ne biste zapali u krizu i odustali od dijete. Da biste se raznovrsno hranili, pojedite svakog dana: 300 grama zelenog povrća + 200 grama voća + dvije kafene kašičice ulja ili margarina + 2 mliječna proizvoda + 1 1,5 l vode.

 Doručak 3 ili 4 poena

Tri poena: Narandža, cijela ili iscijeđena, tanka lepinja s jogurtom, s nekoliko tankih kriški krastavaca, čaj ili kafa.

Tri poena: Osvježavajuća voćna salata (narandža, grejpfrut, kivi), tri kriške pečenice s malo nemasnog sira, čaj ili kafa.

Četiri poena: Dvije kriške integralnog hljeba (40 g), kašičica maslaca i dvije kašičice pekmeza, jedan ili dva kivija, čaj ili kafa.

Četiri poena: Čaša soka od narandže, palačinka s malo džema, čaj ili kafa.

Četiri poena: Dvije kriške hljeba (60 g), dvije kriške otopljenog nemasnog sira, grejpfrut, čaj ili kafa.

 Ručak i večera 6 ili 8 poena

Šest poena: Komad bijele ribe, činija zelene salate ili cvekle sa sirćetom i uljem, krem od vanile s karamelom i jedna kruška.

Šest poena: Salata od paradajza sa kašičicom maslinovog ulja, lukom, parče piletine (bijelo meso) sa kašičicom margarina, dvije kašike pire-krompira, tri mandarine.

Šest poena: Tanjir supe od povrća bez tjestenine, biftek na žaru (otkloniti masnoću), četiri kašike testenine, činija kompota.

Osam poena: Parče lososa (ili neke druge ribe) na žaru sa kašičicom tartar sosa, dvije kašike kuhane riže, kašika pavlake (od obranog mlijeka), breskva ili jabuka.

Osam poena: Paradajz (sa nemasnim sirom), pileće meso, sataraš sa kašičicom ulja, četiri kašike palente, kriška svježeg ananasa.

 Slatki zalogaji – 2 poena

Popodne vas uhvati glad? Nema problema, priuštite sebi malu užinu bez griže savjesti: 1 poen – integralna kifla, 1 poen – kruška prelivena sa 15 grama otopljene čokolade, 2 poena – manje palačinke sa dvije kašičice pekmeza, 1 poen – kriška hljeba sa malo maslaca, 1 poen – parče pite od sira, 1 poen – manji čokoladni kolač.

WW dijeta je svakako nešto što treba da probate. Lako se drži i prilagodljiva je i kada imate puno obaveza i kada ste na putu – dovoljno je da znate koliko bodova koji obrok nosi i to je sve. Uspjeh ne dolazi preko noći, ali se isto tako ni kilogrami ne vraćaju. (Najportal)

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending