Pratite nas

Sudbine

U Vesninoj čarobnoj bašti raste 400 vrsta biljaka: POGLEDAJTE KAKO IZGLEDA NJENA LJUTA PAPRIKA „PETROV PENIS“

Published

on

U Srednjoj Omanjskoj, selu u dobojskom kraju iz kojeg su mnogi iselili, Vesna Bošnjak uzgaja oko 400 vrsta povrća, voća i mirisnih trava i od njih pravi nevjerovatne delicije, poput domaćih žele bombona sa ukusom mente, unikatnih likera i kiselih krastavčića koji izgledaju kao minijaturne lubenice.

Vesnina čarobna bašta nije velika, tek jedan plastenik i nekoliko dunuma zemlje, na kojima se i u ove kasnojesenje dane može ubrati pokoja paprika ili malina.

Ali, čarolija se iz gredica preselila u tegle, boce i ukrašene kutijice, spremne za prodaju. Sve je domaće, neprskano, brižljivo odnjegovano i ukusno. I sve je to Vesna uradila sama, svojim rukama.

„Uzgajam oko 400 vrsta povrća, voća i aromatičnog bilja. Neću proširivati proizvodnju, jedva i ovo stižem. Ideja imam na pretek, ali šta vrijedi kad nemam s kim raditi – kaže za „Srpsku info“ Vesna.

Njena kuća je puna kesica i teglica sa sjemenima iz SAD, Španije, Italije, Rusije, Južne Amerike i naravno sa domaćeg terena i iz komšiluka. Samo od Mitra Stevića iz Srbije dobila je sjemena za 40 sorti povrća.
Vrijedna vrtlarica se najviše “zadala” oko paradajza: gaji čak 230 sorti ovog povrća. Teško joj je, kaže, izdvojiti koji paradajz najviše voli, ali favoriti su joj Žikino srce, ruski Ural, korčilanski čio čio sun i, naravno, crni paradajz, koji je najzdraviji.

Ima i sedamdesetak vrsta paprika, među kojima su i crne roge, pa ljute paprike, specijalno uzgojene za pravljenje ljutog ajvara, pa ajčarapita, peruanska divlja papričica, koja je najskuplja.
Jedna teglica ove paprike, veličine rakijske čašice, prodaje se za 10 maraka. I mušterije se otimaju za nju.

Ipak, najljuća među Vesninim paprikama je jedna mala žuta, koja ima bezobrazno ime: zove se Petrov penis.

Vesna gaji i kikiriki, pa maline, borovnice, jagode, a u bašti ima i nekoliko vrsta mente, koja miriše na razne načine: jedna “vuče” na čokoladu, druga na narandžu, treća na jagodu.

I kad se sve to pobere i sabere, Vesna se baci na pravljenje likera i zimnice kakva se nigdje drugdje ne može naći.

Tako u Vesninom dućanu možete uloviti lovačku salatu, miks paprike, paradajza i još nekoliko vrsta povrća, što je u kombinaciji, tvrde mnogi gurmani, ukusnije čak i od ajvara.

Među kiselim salatama ističu se minijaturni krastavčići, koji izgledaju kao lubence veličine klikera. A posebna zanimacija su joj domaći žele bomboni, među kojima su i oni zeleni, od mente.

Teško je i zamisliti da ova vrijedna i nasmijana 53-godišnja žena ikad sjedi skrštenih ruku.

Sve što ima na svom imanju stvorila je, kaže, u poslednje tri godine. A prije toga život ju je vodio od rodnog sela Kostajnica kod Doboja, preko Crne Gore, pa onda povrataka u Doboj, gdje je nekoliko godina sa porodicom živjela u gradu.

„Živjeli smo u gradu, a ovdje u Srednjoj Omanjskoj, na području opštine Usora, moj suprug Ivan je naslijedio porodično imanje. Nismo dozvolili da ono propada, pa smo nekoliko godina jurcali iz grada u selo, iz sela u grad. I na kraju smo odlučili da se skrasimo ovdje na svom posjedu – priča Vesna.

Uz to što je poljoprivrednica i preduzetnica, Vesna je i majka i domaćica. Njen sin je već odrastao, živi u Njemačkoj i bavi se programiranjem, a i kćerka, koja je srednjoškolka, interesuje se za isti posao.

Vesnin suprug radi u Hrvatskoj, pa su kuća i imanje uglavnom na Vesninim plećima. Na jednostavno pitanje koliko traje njen radni dan, Vesna odgovara: nemam pojma.

„Stalno nešto radim, ali niko me ne tjera na to. Jednostavno volim ovaj posao, nemam šefa nad glavom i uživam u ulozi seoske domaćice – kaže Vesna.

Ljubav prema zemlji i poljoprivredi naslijedila je od svog oca, tatuške Ljubomira Kvržića, koji je bio jedan od najuglednijih domaćina u Kostajnici. Od njega i od majke je, kaže, naučila mnogo toga: i o ljudima i o životinjama i o biljkama.
Ne brine je što njena djeca nisu krenula istim stopama.

„Svako ima u životu svoj put i jedino je važno da je na tom putu srećan i da ga prati ljubav i zdravlje – kaže Vesna.

Vesna je svoj put izabrala i nije se pokajala. Iako su njeni proizvodi sve traženiji, pa ne može da proizvede koliko mušterije traže, iako se za njene delicije sve češće interesuju i šefovi kuhinja u najboljim restoranima u BiH, ona kaže da ovo što radi, ne radi zbog novca ili “slave”.

„Naprosto hoću da pokažem i mladima, a i onima malo starijima, da se na selu može lijepo živjeti od svog rada, samo ako imaš ideja i ako se malo potrudiš – kaže Vesna Bošnjak. (Naj portal)

Sudbine

Travar Mirsad Krnjić priprema biljni inzulin za dijabetičare: Kako je Siniša Pazdrijan iz Čazme nakon 15 godina normalizirao šećer

Published

on

Danas je u svijetu ključno pitanje – kako se liječi dijabetes i da li ima lijeka za ovu bolest? To je „bolest s kojom se živi”, ali bez obzira na sve oboljeli traže spas na sve moguće načine.

Takav je slučaj i sa 40-godišnjim Sinišom Pazdrijanom iz mjesta Čazma, koje se nalazi na nekih 40 kilometara udaljenosti od Zagreba, prema Bjelovaru. On se bavi poljoprivredom, ima svoj obrt, a obrađuje preko 300 hektara zemlje. Kaže, da u sezoni jedva odspava pet sati dnevno.

Od 2008. godine mu je dijagnosticiran dijabetes, tip 1, a zvanično od 27. oktobra ove godine on nije „šećeraš“. To mu je potvrdila i njegova doktorica na kontrolnom pregledu:

„Vi više niste za terapiju. Ubuduće pazite šta jeddete i pijte to što pijete, ako vam već pomaže – kazala je doktorica.

Inače, Siniša joj je sve ispričao da koristi biljnu terapiju čuvenog bosanskog travara Mirsada Krnjića za šećernu bolest, te je uz pomoć Konjičkog sirupa i čajeva u roku od nepuna tri mjeseca šećer uspio dovesti u optimalne vrijednosti. Doktorica nije negirala, niti osporavala njegove tvrdnje, ali je na osnovu medicinskih najsvježijih nalaza priznala da Siniši nisu potrebne niti tablete, niti inzulin, a primao je po 18 jedinica pametnog inzulina naveče.

„Moj šećer se uistinu stabilizirao i kreće se oko šest jedinica. Sve je to zasluga terapije Mirsada Krnjića iz Konjica – kaže Siniša.
On misli da je stres glavni okidač da jako mlad dobije dijabetes. Bilo je to 2008. godine. Bilo mu je sumnjivo što ima učestalo mokrenje, osjeća žeđ, stalnu glad, mršao je, osjećao stalno umor.

Odmah su mu propisali farmakološku terapiju, koju je uredno koristio.

“Kod šećeraša sve se svodi na vođenje računa o tome šta jedete, koliko jedete i koliko se recipročno tome krećete i sagorijevate kalorije. I naravno, redovno uzimanje lijekova. Vrijednosti šećera nisu bile u optimalnim granicama, ali su bile znatno niže od onih kada sam obolio. – priča Siniša.

Siniša Pazdrijan

Objašnjava kako su mu u nekoliko navrata mijenjali terapiju, jer neke tablete su nakon određenog vremena prestajale da daju rezultate.

„Uvijek su bile visoke vrijednosti šećera, ali uz tablete, ogranićenja u ishrani i pa i fizičke aktivnosti i sport, održavao se podnošljivim život onoliko koliko se moglo. Nije se živjelo punim plućima, ali nije bilo ni velikih potresa. Od prošle godine su mi uključili i 18 jedinica pametnog inzulina naveče – otkriva naš sagovornik.

Nosio se sa dijabetesom skoro 15 godina, ali nikada nije prestajao tražiti spasonosnu formulu za pobjedu te podmukle bolesti. Priznaje da je za njega bio blagi šok kada je morao preći na inzulin ali je, kako kaže, navikao se i na bockanje iz večeri u veče.

„Nada zadnja umire, pa sam se time vodio sve ove godine. Non stop sam istraživao informacije o dijabetesu, liječenje, iskustva, naučna saznanja…. I tako sam jedne prilike naišao ne neke priče ljudi koji su pobijedili šećernu bolest uz pomoć Krnjićeve terapije. Priznam, bio sam jako oprezan, pratio sam na forumima i recenzije, a onda stupio u kontakt sa ljudima koji su iznosili svoja svjedočenja.

Tada sam shvatio da to nije neka ubleha, već daleko ozbiljnija stvar, pa sam stupio u kontakt sa travarom Mirsadom Krnjićem iz Konjica. Djelovao mi je vrlo ozbiljno, shvatio sam da ima i znanje…. Bio sam u Zadru na odmoru krajem osmog mjeseca ove godine, pa sam odatle zapucao pravo za Konjic, uzeo dvije terapije i pravo u Čazmu – kazuje Siniša, te nastavlja:

„Kod ove Krnjićeve terapije je najvažnije biti disciplinovan, a ja sam 50 dana bio maksimalno disciplinovan. Nakon toga polako popušta ta disciplina, jer se vrijednosti šećera normaliziraju i ostaju u granicama normale“.

U nastavku nam je objasnio kako je tekla njegova borba za normalizaciju šećera. Prvih dana septembra ove godine je uredno pio propisano farmakološku terapijju, a uporedo sa njom uzimao je Krnjićev sirup i čajeve.

„Nakon svega pet dana uzimanja Krnjićeve terapije meni šećer oko 6. Onda sam počeo smanjivati tablete, prvo one jutarnje, a 21. dan nakon toga sam prestao uzimati i večernju tabletu, jer se šećer stalno kretao oko šest jedinica.

Istovremeno sam smanjivao i doze inzulina; išao sam na 16, pa 14, smanjivao sam sve po dvije jedinice, da bi nakon 35 dana isključio i inzulin. Šećer je i dalje bio između 5 i 6 jedinica. A moje i psihičko i fizičko stanje se drastično popravilo.

Čudan je to osjećaj, gledaš one nalaze svakog jutra, pa ne možeš svojim očima da vjeruješ. Znate kako je kad godinama aparat ti pokazuje 9, 10 ili 11 jedinica, a onda odjednom iz dana u dan vrijednost šećera ne prelazi 6 jedinica. Osjećaš se kao šamipon, ali ne vjeruješ dok ti to i doktori ne kažu.

E, kada mi je doktorica rekla da je za nju više nisam šećeraš i kada mi je isključila farmakološku terapiju ja sam ponovo dobio krila.

I znate kako sam to proslavio?

Te večeri sam popio četiri piva, najeo se bijelog kruha i nekoliko kobasica sa roštilja. Ujutro sam, priznam strepio, kada sam provjeravao šećer. Ali on je bio 6. E, tada sam shvatio da je Krnjićeva terapija meni bila spasonosna – kazuje Siniša.

Otkriva nam kako je svoja iskustva prenio i prvom komšiji, koji je 30 godina šećeraš, vrijednosti šećera su mu preko 20. Dao mu je dio svoje terapije da proba, i u roku od sedam dana i kod komšije se šećer prepolovio, ide prema šestici.

„Za mene je travar Mirsad Krnjić nešto najsvetije na zemaljskoj kugli. Meni je njegova terapija pomogla i sa zadovoljstvom sam prenio svoja iskustva. Možda će pomoći još nekome – kazuje na kraju Siniša Pazdrijan iz Čazme.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending