Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Odličan saveznik protiv gljivica, bakterija i neprijatnog mirisa stopala: NAPRAVITE OVU MJEŠAVINU SA ORIGANOM (Recept)

Published

on

Navikli smo da ga koristimo u kuhinji, ali jeste li ikada probali da iskoristite origano za svoja stopala? Vrlo često se sastojci koje koristimo u kuhinji pokažu i kao vrijedni saveznici u brizi o našem tijelu. To je slučaj s origanom, jednim od manje poznatih, ali izvrsnih lijekova za stopala.

Origano je aromatična biljka mediteranskog porijekla, koristi se uglavnom u kulinarstvu, ali ima i brojne primjene u medicini. U vrijeme starih Egipćana i stare Grčke smatran je simbolom mira i sreće, zbog čega je često korišten kao ukras mladencima na vjenčanjima. Njegova glavna karakteristika nesumnjivo je aroma koja ostaje i nakon sušenja.

Najčešće korišteni dio grma je lišće, koje je takođe poznato po svojim probavnim svojstvima i koristi se kako u liječenju, tako i za proizvodnju kozmetičkih i ljekovitih eteričnih ulja.

Koja svojstva ima za ličnu njegu?

Samo ga nedjeljno nanesite na stopala kako biste uklonili neprijatne mirise i spriječili moguće gljivice i bakterije.

Oni koji svoje tijelo neguju određenim rutinama već znaju kako se koristi origano. Kao što je već spomenuto, njegovo djelovanje, potpomognuto ostalim sastojcima, pomaže da se uklone gljivice i bakterije sa vaših stopala. Rastvor je vrlo jednostavan za korištenje, a sastojci su lako dostupni. Glavni sastojak je očigledno origano, kojem je potrebno dodati vodu, bijelo alkoholno sirće i sodu bikarbonu.

Postupak se sastoji od dodavanja pet kašika origana u prahu u šerpu. Puder je poželjan, ali ako ga imate u komadima, takođe je uredu, i dalje djeluje.

Nakon origana dodajte jednu i po šoljicu vode, stavite šerpu na šporet i uz povremeno miješanje sve prokuhajte. Kada smjesa počne da kuha, isključite vatru i pričekajte da se ohladi.

Kada rastvor postigne sobnu temperaturu i više nije vruća, prelijte je u drugu posudu pomoću cjediljke kako biste uklonili sve ostatke i grudvice, a zatim dodajte šoljicu bijelog vinskog sirćeta. Sirće je izvrstan saveznik u ovom rastvoru, jer svojim svojstvima dodatno pomaže u uklanjanju bakterija i gljivica.

U drugu posudu dodajte 5 kašika sode bikarbone: još jedan vrlo važan sastojak poznat po svojim izbjeljujućim i antiseptičkim svojstvima. Takođe je izvrstan piling, idealan za stopala kad zahladi. Vrijeme je da stopala stavite u praznu posudu i prelijete smjesom s origanom.

Zatim sipajte sodu bikarbonu i pustite stopala da se namaču pet do deset minuta. Nakon tog vremena, izvadite stopala i ostavite ih da se osuše na vazduhu još 5-10 minuta.

Kako biste se izborili s neprijatnim mirisom stopala i spriječili gljivice i bakterije, ovu rutinu možete ponoviti nekoliko puta nedjeljno. Stopala će vam biti zahvalna na tome. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending