Zanimljivosti
Da li ste čuli za „Sindrom cimera“: TO JE ONO KADA NEMA SEKSA, ALI SE DOBRO SLAŽETE!
Veza gubi smisao kada želja i seksualnost nestanu. Ali mnogi uprkos tome ostaju da žive u zajedničkom domu. Dijele fizički, ali ne i emocionalni prostor. Stručnjaci odgovaraju na pitanja o tome kakva je budućnost takvog odnosa i postoji li mogućnost razriješiti ga na obostranu korist partnera.
Mnogi se pitaju je li im veza postala rutina i nedostaje li joj žara, entuzijazma i planova za budućnost. Čini se kao da se fraze poput „umoran sam“ ili „samo mi se trenuno ne da“ sve češće pojavljuju. Dijelite dom, ali ne i poljupce.
Vjerovatno ste zapeli u sindromu cimera. Međutim, to nije kliničko stanje. Sindrom cimera karakteriše parove koji žive zajedno uprkos nedostatku seksualno afektivne intimnosti, piše ExploringYourMind.
Oni su postali prijatelji koja se dobro slažu i plaćaju zajedničku hipoteku te dijele kućne poslove. Možda čak dijele odgajanje djece i brigu o kućnim ljubimcima. Ali, strast između njih se osušila poput biljke koju više ne zalivaju.
Postoje i drugi pokazatelji sindroma cimera.
1. Suživot je dobar
Glavna karakteristika sindroma cimera je da su to parovi koji se slažu. Nema sukoba koji uzrokuju veliko nezadovoljstvo, tjeskobu ili udaljenost. Dobro se snalaze sa svojim obavezama i žive u harmoniji, što opravdava postojanje veze i zato je ne prekidaju. Naprotiv, nastavljaju dobro da razgovaraju i čak uživaju u zajedničkim hobijima. Čini se kao da par produžava vezu jer se nadaju da će u jednom trenutku povratiti izgubljenu ili istrošenu strast.
2. Nema seksa
Seks više nije prisutan u vezi para koji doživljava sindrom cimera. To se ne prihvata sa zadovoljstvom nego tugom i da se ne zna zbog čega je prestalo. Može se dogoditi da se nedostatak libida ispočetka javio kod jednog partnera, dok postupno i drugi partner nije izgubio želju i inicijativu.
Univerzitet Southampton u Ujedinjenom Kraljevstvu provelo je istraživanje s britanskim stanovništvom u vezi s ovim fenomenom. Muškarci i žene otkrili su, među ostalim aspektima, da su njihov nedostatak interesa za seks uzrokovali faktori kao što je udaljavanje i osjećaj da više nema emocionalne bliskosti sa partnerima tokom seksualnih odnosa. U ovoj situaciji ne možemo baš govoriti o polnim razlikama. Zapravo, odbijanje seksa uvijek se mora rješavati na cjelovit način, jer postoje različite varijante u igri.
3. Odnos se održava zajedničkim odgovornostima
Zašto par bez seksualno afektivne intimnosti nastavlja vezu? Sindrom cimera temelji se na ideji da se veza može nastaviti ako postoji uspješan suživot i zajedničke odgovornosti. I zaista, ponekad je cijena prekida veze veća od činjenice da se s njom nastavi, uprkos tome što nema intimnosti. Dakle, par nastavlja jer su vezani za rutinu rada, održavanje doma i dnevnu dinamiku koja ispunjava njihove dane, ali ne i njihova srca.
4. Rutina ih guši, ali se boje prekida veze
Studija objavljena u časopisu Evolutionary Psychology naglašava da uticaj prekida može biti izuzetno težak za obje strane. Ako partneri u cimerskoj vezi ne odlaze, to je zbog straha od samoće i jer još uvijek postoji emocionalna komponenta. Rutina je glavni neprijatelj pasivnih veza para koji više nemaju seks, ali imaju prijateljstvo puno poštovanja, lišeno iluzija, strasti i fizičkog jezika.
5. Kod sindromu cimera postoji ljubav, ali manjak brige
Značajan dio odnosa sa sindromom cimera fragmentiran je zanemarivanjem partnera i činjenicom da ne znaju brinuti o ljubavi. To su poveznice u kojima su poštovanje i divljenje i dalje prisutni, ali su zanemareni. Oni su lišeni pažnje i potvrde.
Iz tog razloga ostaje pritajen osjećaj napuštenosti koji, iako bolan, partneri pokušavaju da potisnu, fokusirajući se na svakodnevicu i obaveze. Oni odlučuju da ne razmišljaju previše kako ne bi patili. To ih tjera da se drže stvari koje su im još zajedničke, a ne samog odnosa koji ih definiše, a koji se raspada.
6. Izbjegavaju razgovarati o tome šta se zbiva
Kod sindroma cimera postoji očit nedostatak komunikacije. Zapravo, par koji više nema seks izbjegavaće po svaku cijenu razgovor o nedostatku seksualno afektivne intimnosti. Umjesto toga, oni se opravdavaju. Na primjer, mogu to opravdati činjenicom da je situacija privremena i da će se stvari kad-tad promijeniti. Međutim, izbjegavaju produbiti distancu među njima jer im je previše bolno da shvate koliko su zapustili vezu. (Naj portal)
Zanimljivosti
VIDEO Slučajni susret otkrio zanimljive detalje: Koji Sarajlija je najmlađi taksista u Evropi
Mjesec je novembar, a u Sarajevu pao prvi snijeg. I, kako obično biva sa vremenskim nepogodama veći dio građana koristi usluge taksista grada Sarajeva. A takom mog kratkog boravka u Sarajevu bio sam i ja njihov potrošač.
Osmijeh od uha do uha
Iskreno, obično se ne vozim Sarajevo taxijem iz nekih mojih prijašnjih loših iskustava sa tom firmom. Ali, ovaj put mi se mnogo žurilo i nisam birao, a prvi taksi koji sam zaustavio bio je upravo Sarajevo taxi. I, tako sjedam u auto, a odmah po ulasku dočeka me osmijeh vozača, kako se kaže u narodu, od uha do uha. Dečko jako mlad, veseo, komunikativan.
Pruža ruku da se upoznamo i reče da se zove Edin Čaušević. Vidio sam da je po godinama veoma, veoma mlad, pa moja novinarska znatiželja nije mi dala mira, pa ga upitah za godine. I, tako započe naša veoma zanimljiva komunikacija.
– Ja sam najmlađi taksista u Sarajevu, ako ne i u BiH ili bolje rečeno u Evropi. Imam samo 19 godina i naslijedio sam zanimanje moga oca, koji je bio dugogodišnji taksista u Sarajevu. Ustvari ovo je porodišni posao i naša porodična tradicija. Ima još mladih taksista, ali ja sam opet najmlađi od njih, jer ta neka starija generacija i generacija mog oca polagano odlaze u penziju, pa mi djeca preuzimamo. Nastavljamo zanimanje i posao kojim su se oni bavili. Moram da kažem da se mi mladi taksisti svi držimo zajedno, pazimo jedni na druge – rekao nam mladi Edin.
Njihovo dijete
Kako su te prihvatili stariji taksisti?
– Veoma, veoma lijepo. Mog tatu su svi poznavali i poštovali, ustvari prihvatili su me kao da sam njihovo dijete, što realno i jesam. Veoma često me kontaktiraju, nude pomoć pitaju me da li znam sve ulice, kako se općenito snalazim u poslu. Ali, mi ove mlađe generacije više sa tim nemamo problema, svi imamo ove pametne telefone, aplikacije. Jednostavno posao taksiste je veoma, veoma zanimljiv.
Po ulasku odmah sam primijetio da si veoma komunikativan, nasmijan.
– Iskreno taksisti su ogledalo svakog grada, ambasadori svakog grada. Jer svaki stranac koji dođe u grad većinom sjedne u taksi i, prvi njihov susret sa nekim recimo iz Sarajeva je upravo vozač taksija. Jednostavno taksista stvara prvi utisak o jednom gradu. Ja govorim više stranih jezika tako da mi je to jedna olakšavajuća okolnost po pitanju ovog posla i komunikacije sa ljudima.
Edin Čaušević osim što vozi taksi, uporedo sa poslom je i student.
– Da, tako je. Studiram informatiku, softverski inžinjering je bio moj izbor. To je ono što ima smisla uz ovaj posao koji radim. Jer u ovom poslu sam slobodan, nemam ograničeno vrijeme, tako da mogu da studiram.
Student Informatike
Kada završiš studij da li ćeš se nastaviti baviti taksijem?
– Jedno sigurno znam, da porodični posao neću ostaviti, ali vidjet ću šta će mi još život donijeti i gdje će da me odvede. Sa informatikom se može raditi iz svakog dijela našeg lijepog Sarajeva, tako da nismo ograničeni sa mjestom gdje se u tom trenutku nalazimo. A, meni je to veoma bitno da imam tu neku slobodu, koja meni mnogo znači.
Na pitanje da li je teško biti taksista u Sarajevu, Edin je odgovorio:
– Za mene zaista nije, jer mi svi mladi, pa tako i ja puni smo energije, elana. Meni se lično sviđa što upoznajem nove ljude, jedino je saobraćaj u Sarajevu malo specifičan. Ali, za mene je Sarajevo super u poređenju sa drugim gradovima u Evropi i regionu.
Da li se plašiš noćne vožnje, da li je bilo neprijatnih situacija?
– Da budem iskren, kako ja tako i moje kolege, mislim na ovu mlađu generaciju, mi baš biramo. Izbjegavam ili izbjegavamo da vozimo ljude koji su pijani ili pod dejstvom nekih od zabranjenih supstanci. Za sada zaista nisam imao nikakvih neugodnih situacija. Nekad ljudi to pogrešno shvate, ali zbog moje ili naše sigurnosti mi zaista biramo u trenutku koga ćemo da primimio u auto.
Siguran sam da je mnoge od vas koji ste ovo čitali, dirnula ova iskrena priča veselog i mladog sarajevskog taksiste Edina Čauševiča, čiji broj vozila je je 309 Sarajevo taksi.
Svaki nepoznati putnik, stranac koji uđe u njegov automobil shvatit će odmah koliko je Sarajevo, koliko je Bosna i Hercegovina gostoljubljiva zemlja i zemlja sa dosta mladih i veoma pametnih i talentiranih ljudi.
Bato Šišić (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON