Zanimljivosti
Da li ste čuli za „Sindrom cimera“: TO JE ONO KADA NEMA SEKSA, ALI SE DOBRO SLAŽETE!
Veza gubi smisao kada želja i seksualnost nestanu. Ali mnogi uprkos tome ostaju da žive u zajedničkom domu. Dijele fizički, ali ne i emocionalni prostor. Stručnjaci odgovaraju na pitanja o tome kakva je budućnost takvog odnosa i postoji li mogućnost razriješiti ga na obostranu korist partnera.
Mnogi se pitaju je li im veza postala rutina i nedostaje li joj žara, entuzijazma i planova za budućnost. Čini se kao da se fraze poput „umoran sam“ ili „samo mi se trenuno ne da“ sve češće pojavljuju. Dijelite dom, ali ne i poljupce.
Vjerovatno ste zapeli u sindromu cimera. Međutim, to nije kliničko stanje. Sindrom cimera karakteriše parove koji žive zajedno uprkos nedostatku seksualno afektivne intimnosti, piše ExploringYourMind.
Oni su postali prijatelji koja se dobro slažu i plaćaju zajedničku hipoteku te dijele kućne poslove. Možda čak dijele odgajanje djece i brigu o kućnim ljubimcima. Ali, strast između njih se osušila poput biljke koju više ne zalivaju.
Postoje i drugi pokazatelji sindroma cimera.
1. Suživot je dobar
Glavna karakteristika sindroma cimera je da su to parovi koji se slažu. Nema sukoba koji uzrokuju veliko nezadovoljstvo, tjeskobu ili udaljenost. Dobro se snalaze sa svojim obavezama i žive u harmoniji, što opravdava postojanje veze i zato je ne prekidaju. Naprotiv, nastavljaju dobro da razgovaraju i čak uživaju u zajedničkim hobijima. Čini se kao da par produžava vezu jer se nadaju da će u jednom trenutku povratiti izgubljenu ili istrošenu strast.
2. Nema seksa
Seks više nije prisutan u vezi para koji doživljava sindrom cimera. To se ne prihvata sa zadovoljstvom nego tugom i da se ne zna zbog čega je prestalo. Može se dogoditi da se nedostatak libida ispočetka javio kod jednog partnera, dok postupno i drugi partner nije izgubio želju i inicijativu.
Univerzitet Southampton u Ujedinjenom Kraljevstvu provelo je istraživanje s britanskim stanovništvom u vezi s ovim fenomenom. Muškarci i žene otkrili su, među ostalim aspektima, da su njihov nedostatak interesa za seks uzrokovali faktori kao što je udaljavanje i osjećaj da više nema emocionalne bliskosti sa partnerima tokom seksualnih odnosa. U ovoj situaciji ne možemo baš govoriti o polnim razlikama. Zapravo, odbijanje seksa uvijek se mora rješavati na cjelovit način, jer postoje različite varijante u igri.
3. Odnos se održava zajedničkim odgovornostima
Zašto par bez seksualno afektivne intimnosti nastavlja vezu? Sindrom cimera temelji se na ideji da se veza može nastaviti ako postoji uspješan suživot i zajedničke odgovornosti. I zaista, ponekad je cijena prekida veze veća od činjenice da se s njom nastavi, uprkos tome što nema intimnosti. Dakle, par nastavlja jer su vezani za rutinu rada, održavanje doma i dnevnu dinamiku koja ispunjava njihove dane, ali ne i njihova srca.
4. Rutina ih guši, ali se boje prekida veze
Studija objavljena u časopisu Evolutionary Psychology naglašava da uticaj prekida može biti izuzetno težak za obje strane. Ako partneri u cimerskoj vezi ne odlaze, to je zbog straha od samoće i jer još uvijek postoji emocionalna komponenta. Rutina je glavni neprijatelj pasivnih veza para koji više nemaju seks, ali imaju prijateljstvo puno poštovanja, lišeno iluzija, strasti i fizičkog jezika.
5. Kod sindromu cimera postoji ljubav, ali manjak brige
Značajan dio odnosa sa sindromom cimera fragmentiran je zanemarivanjem partnera i činjenicom da ne znaju brinuti o ljubavi. To su poveznice u kojima su poštovanje i divljenje i dalje prisutni, ali su zanemareni. Oni su lišeni pažnje i potvrde.
Iz tog razloga ostaje pritajen osjećaj napuštenosti koji, iako bolan, partneri pokušavaju da potisnu, fokusirajući se na svakodnevicu i obaveze. Oni odlučuju da ne razmišljaju previše kako ne bi patili. To ih tjera da se drže stvari koje su im još zajedničke, a ne samog odnosa koji ih definiše, a koji se raspada.
6. Izbjegavaju razgovarati o tome šta se zbiva
Kod sindroma cimera postoji očit nedostatak komunikacije. Zapravo, par koji više nema seks izbjegavaće po svaku cijenu razgovor o nedostatku seksualno afektivne intimnosti. Umjesto toga, oni se opravdavaju. Na primjer, mogu to opravdati činjenicom da je situacija privremena i da će se stvari kad-tad promijeniti. Međutim, izbjegavaju produbiti distancu među njima jer im je previše bolno da shvate koliko su zapustili vezu. (Naj portal)
Zanimljivosti
Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama
U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.
Izneseni stavovi
– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.
Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.
Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.
U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.
Pravna sredstva
Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.
Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.
Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.
Odluka ESLJP
Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.
– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON