Pratite nas

Razglednice

Zovu ga Govan ili Govanj: NA HRVATSKOM „OTOKU ŽIVOTA“ ŽIVI SAMO JEDNA OSOBA

Published

on

U Malostonskom zaljevu, u općini Ston, smjestiloo se idilično hrvatsko ostrvce površine 0,011 kvadratnih kilometara i sa samo jednim stanovnikom. Prekriveno je mediteranskim raslinjem, a ponajviše alepskim borom, maslinama i makijom.

Zbog povoljnih uslova ovaj zaljev je još od antičkih vremena bio savršeno mjesto za uzgoj školjki. Ovaj prolaz u južnoj Dalmaciji, između poluostrva Kleka i Pelješca, dom je i za pitoreskni Otok života, koje lokalno stanovništvo naziva još i Govan ili Govanj.

Kako je objavio, Dnevnik.hr., Otok Života pripada općini Ston, a prostire se na tek 0,011 kvadratnih kilometara u Malostonskom zalivu. Iako raspolaže s vrlo ograničenim prostorom, ovdje je kroz godine izgrađeno 11 objekata koji su se koristili za privatne i javne potrebe.

Na otoku se nekad nalazilo skladište za brodove, odmaralište za djecu, a neki objekti bili su prilagođeni istraživačko-naučnom radu Instituta za istraživanje mora iz Splita.

U posljednjih stotinu godina ostrvo je promijeniloo nekoliko vlasnika – pripadalo je porodici Bandur iz Malog Stona, a tridesetih godina prošlog vijeka kupio ga je imućni bankar i brodovlasnik Božo Banac iz Dubrovnika koji je na njemu izgradio kuću za sebe i svoje goste. Nakon Drugog svjetskog rata prešao je u vlasništvo države, odnosno općine Ston.

Na njemu danas živi jedna osoba, Prospera Pavić, koja je na ostrvu provela već više od 80 godina. I ne planira s njega otići. Uživa u miru i tišini, prekrasnom pogledu na zapanjujuću okolinu te povremenim posjetama porodicama s kopna. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending