Vrijeme koje je potrebno da zaspite može mnogo da otkrije o nama i našem zdravlju. Brzo uspavljivanje nije uvijek dobro, a predugo takođe takođe može da bude negativno.
“Idealna količina vremena za tijelo da zaspi zaista varira od osobe do osobe. Nacionalna fondacija za spavanje predlaže da zdravoj osobi treba oko 15 do 20 minuta. Međutim, sistem je složen, tako da možemo imati više problema koji nas sprječavaju da čvrsto zaspimo, a koji su vjerovatno van naše kontrole. Ljudima sa zdravstvenim problemima, na primjer, može biti potrebno 30 ili 40 minuta – rekla je Kristen Kejsi, licencirani klinički psiholog i specijalista za nesanicu za Huff Post.
Šta vam tijelo govori kada brzo zaspi?
“Ako prebrzo utonete u san to može biti znak iscrpljenosti, znak da se previše trudimo, znak sagorijevanja i generalno znak da ne provodimo dovoljno vremena odmarajući se – objašnjava specijalista za nesanicu Dejv Rabin.
Šta vam tijelo govori kada ne možete da zaspite?
Vaša rutina spavanja nije najbolja. Nedosljedno vrijeme za spavanje, loše navike spavanja, rad u smjenama, nedijagnostikovana ili nekontrolisana zdravstvena stanja kao što su stres, depresija, anksioznost mogu da doprinesu tome da ne možete da zaspite.
“Prilično svaka mentalna bolest često počinje sa teškoćama da se zaspi. Ovo ne znači da ako imate poteškoća da zaspite da imate mentalnu bolest, ali to znači da se tijelo bori sa nečim zbog čega se osjeća nesposobnim da se dovoljno smiri da bi moglo da uđe u stanje sna – rekao je Rabin.
Uznemirenost, anksioznost i druge emocionalne zabrinutosti mogu da izazovu nesanicu tako što dovode do previše aktivnog simpatičkog nervnog sistema koji kontroliše “mehanizam borbe” tijelu, oslobađajući hormon stresa kortizol. (Naj potal)