Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Koliko vam je potrebno da zaspite: VRIJEME KOJE JE POTREBNO DA UTONETE U SAN MOŽE DA MNOGO TOGA OTKRIJE

Published

on

Vrijeme koje je potrebno da zaspite može mnogo da otkrije o nama i našem zdravlju. Brzo uspavljivanje nije uvijek dobro, a predugo takođe takođe može da bude negativno.

“Idealna količina vremena za tijelo da zaspi zaista varira od osobe do osobe. Nacionalna fondacija za spavanje predlaže da zdravoj osobi treba oko 15 do 20 minuta. Međutim, sistem je složen, tako da možemo imati više problema koji nas sprječavaju da čvrsto zaspimo, a koji su vjerovatno van naše kontrole. Ljudima sa zdravstvenim problemima, na primjer, može biti potrebno 30 ili 40 minuta – rekla je Kristen Kejsi, licencirani klinički psiholog i specijalista za nesanicu za Huff Post.

Šta vam tijelo govori kada brzo zaspi?

“Ako prebrzo utonete u san to može biti znak iscrpljenosti, znak da se previše trudimo, znak sagorijevanja i generalno znak da ne provodimo dovoljno vremena odmarajući se – objašnjava specijalista za nesanicu Dejv Rabin.

Šta vam tijelo govori kada ne možete da zaspite?
Vaša rutina spavanja nije najbolja. Nedosljedno vrijeme za spavanje, loše navike spavanja, rad u smjenama, nedijagnostikovana ili nekontrolisana zdravstvena stanja kao što su stres, depresija, anksioznost mogu da doprinesu tome da ne možete da zaspite.

“Prilično svaka mentalna bolest često počinje sa teškoćama da se zaspi. Ovo ne znači da ako imate poteškoća da zaspite da imate mentalnu bolest, ali to znači da se tijelo bori sa nečim zbog čega se osjeća nesposobnim da se dovoljno smiri da bi moglo da uđe u stanje sna – rekao je Rabin.
Uznemirenost, anksioznost i druge emocionalne zabrinutosti mogu da izazovu nesanicu tako što dovode do previše aktivnog simpatičkog nervnog sistema koji kontroliše “mehanizam borbe” tijelu, oslobađajući hormon stresa kortizol. (Naj potal)

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending