Zdravlje i ljepota
Zdravlje iz prirode: BORE – KAKO IH SE RIJEŠITI?
Nastajanje bora može se usporiti i ublažiti, ali se ne može spriječiti; one su normalna pojava i nastaju zbog toga što se koža starenjem mijenja, jer elastična vlakna pucaju jedno za drugim. Njeni mišići postaju vlaknasti. Bore se najprije zapažaju kod posebnih izražaja lica (kao “lavlje šapice” oko vanjskih uglova očiju itd.), zatim se kožni nabori produbljuju i postaju trajni
Kada je otvorena grobnica egipatskog dječaka – faraona Tutankamona, arheolozi su ugledali pravo bogastvo dragocjenosti i vrijednih historijskih predmeta. Naučnici koji istražuju proces starenja pronašli su još nešto – papirus s kraljevim receptom protiv bora: kokosovo ulje, balzam od ljekovitog bilja i odoljen pomiješan sa životinjskom mašću. Faraonov recept protiv bora uopće se nije razlikovao od mnogih drugih koji su vjekovima preporučivani u tu svrhu, uključujući sva moguća sredstva od medvjeđe i guščije masti, do katrana i terpentina. Naravno postavlja se pitanje:je li ijedno od tih sredstava uistinu djelotvorno?
Za odgovor na to pitanje moramo pogledati zbog čega se na koži uopće stvaraju bore. One su posljedica promjena kod kolagena, bjelančevine koja čini vlaknasti dio kože. Kolagen je ono što nas održava kao cjelinu. On predstavlja otprilike jednu trećinu svih tjelesnih bjelančevina i čini oko 70% ukupnog sastava vezivnog tkiva. Mlada koža i vezivno tkivo uglavnom sadrže elastični ili rastvorivi kolagen, koji upija vlagu i može bubriti. Taj neprekidni proces vlaženja i bubrenja mladu elastičnu kožu čini glatkom i mekanom. Ali kao, posljedica izloženosti suncu, pušenja i normalnog procesa starenja, nastaju oksidativna oštećenja kože. Ta oštećenja vrlo su slična hrđi koja izjeda željezo. U ljudskom tijelu taj hemijski proces uzrokuje stvaranje nerastvorivog kolagena, koji je neelastičan i nije u stanju tako dobro upijati vodu i bubriti. S gubitkom elastičnosti i vlažnosti dolazi do stvaranja bora, posebno na dijelovima kože izloženim suncu – na licu, vratu i rukama.
Možete usporiti njihov dolazak
Iako su bore normalna pojava, ipak imate samo one koje ste zaslužili. Ako se čini nemogućim da ih spriječite, onda barem nemojte ubrzati njihovo nastajanje:okanite se neuredna života, pušenja i sunčanja! Izbjegavate li većinu tih grešaka, ne samo što će vam lice ostati duže glatko, nego će vam i zdravlje cvjetati.
PRIRODNA SREDSTVA PROTIV BORA
Većina prirodnih sredstava protv bora zasnovana je na antioksidansima i supstancama za omekšavanje, koji sprečavaju suhoću kože, tako što je vlaže i čine elastičnom. Evo nekoliko prirodnih sredstava koja se možda pokažu uspješnima.
DIVLJI KESTEN (AESCULUS HIPPOCASTANUM) I HAMAMELIS (HAMAMELIS VIRGINIANA)- Japanski su naučnici proveli istraživanja na ovom području i od 65 testiranih biljnih ekstrata utvrdili su da ih je sedam pokazalo dovoljno antioksidansnih svojstava da bi mogli djelovati protv stvaranja bora. Četiri od njih, do kojih vjerovatno možete lahko doći, su: divlji kesten, hamamelis, ruzmarin i kadulja, ali kao najbolje su istaknuli divlji kesten i hamamelis. Obje ove biljke su snažni antioksidansi. Oblozi za smirenje i zatezanje kože izrađeni su na osnovu ovih ljekovitih biljaka mogu se kupiti u prodavnicama zdrave hrane.
MRKVA (DAUCUS CAROTA) – Mrkva sadrži velike količine vitamina A, a nedostatak tog vitamina kožu čini suhom i uzrokuje pojavu bora. Mrkva sadrži i antioksidans i beta – karotin. Preporučili bismo vam da dnevno pojedete jednu ili dvije sirove mrkve, ne samo zbog sprečavanja pojave bora, već i zbog svih hemikalija, za prevenciju malignih oboljenja, koje ovo povrće također sadrži.
Možete uzeti u obzir i vanjsku njegu kože uljem od mrkve.Usitnite mrkvu u mješalici i dobivenom kašom premažite lice.
KAKAO (THEOBROMA CACAO) – Maslac od kakaa, glavni omekšivač koji se koristi u izradi losiona za kožu i kozmetičkih preparata, sredstvo je protiv bora koje poznati farmakolog dr.Albert Leung najradije preporučuje. On se na tjelesnoj temperaturi topi i vlaži suhu kožu, posebno oko očiju, u uglovima usana i na vratu. Drugi, sličan omekšivač porijeklom iz tropskih krajeva je kokosovo ulje.
KRASTAVAC (CUCUMIS SATIVUS) – Hladan, vlažan krastavac ima dugu tradiciju upotrebe za ublažavanje opekotina, uključujući i opekotine od sunca, te za sprečavanje pojave bora. Krastavci su relativno jeftiniji i vjerovatno isto tako korisni kao i mnoga komercijalna sredstva. Možete ih narezati na tanke ploske i njima obložiti kožu. Kao drugi način, krastavce možete usitniti i dobivenu smjesu nanijeti na lice kao masku. Lice isperite nakon 15 do 30 minuta.
TUŠANJ (PORTULACA OLERACEA) – Ako možete nabaviti svježi tušanj, koristite ga kao sastojak salate. Ili pokušajte od njega načiniti smirujuću masku za lice. Svježe biljke usitnite ili iscijedite u mješalici i sokovniku i dobivenim sokom premažite lice. Isperite nakon 15 do 30 minuta.
RUZMARIN (ROSMARINUS OFICINALIS) – Još jedan moćni antioksidans. Japanski naučnici su utvrdili da je dobro sredstvo za sprečavanje nastanka i uklanjanje bora. Koristite ga kao začin ili od njega pripremie čaj, tako što ćete jednu ili dvije čajne kašike usitnjenih suhih listova dodati na jednu šoljicu uzavrele vode. Možete ga i pomiješati sa tušnjem.
KADULJA (SALVIA OFFICINALIS) – Uz divlji kesten, hamamelis i ruzmarin, je još jedna česta ljekovita biljka koju su identificirali japanski naučnici, iako je ona nešto manje djelotvorna od ostalih nabrojanih. Upotrijebite je kao začin ili jednu do dvije kašike osušenih i usitnjenih listova dodajte na jednu šoljicu uzavrele vode i tako pripremite čaj od kadulje. Međutim, ovdje uvijek trebate biti oprezni, jer kadulja sadrži dosta velike količine tujona, spoja koji, ako se uzima u vrlo velikim dozama, može izazvati grčeve.
ALOJA (ALOE VERA) – Jaka reklamna kampanja koja prati aloju teško je odvojiti od pravih činjenica. Prema predaji, Kleopatra je svakodnevno koristila gel aloje za masažu lica. Napoleonova žena Josephine dodavala je taj gel mlijeku i tako pripravljala vlastiti losion za lice. Aloja je jedan od sastojaka i mnogih savremenih proizvoda za njegu kože. Pomaže li u sprečavanju nastanka bora? Vjerovatno vam neće naškoditi ako to sami provjerite.
AVOKADO (PERSEA AMERICANA) – Ugodnog mirisa, ulje avokada je omekšivač kože posebno koristan za ljude sa suhom kožom. Jednostavno ga nanesite idirektno na lice.
RICINUS (RICINUS COMMUNIS) – Ricinusovo ulje koristi se kao preparat za lice i za pripremanje šminke još od biblijskih vremena. Nema spora da se radi o dobrom omekšivaču kože, jer da nije djelotvoran, predpostavka je da bi već odavno bio izbačen iz upotrebe.
VINOVA LOZA (VITIS VINIFERA) – Vinova loza sadrži AHA – e (alfa – hidroksilna kiselina), tvari koje pomažu u uklanjanju mrtvih ćelija kože s lica. AHA – e se pojavljuju u desetinama losiona za kožu koji se prodaju bez recepta, uključujući i one za koje se tvrdi da uklanjaju tanke crte i bore. Ali, zašto umjesto njih ne biste iskoristili prirodne izvore? Bobice grožđa možete iscijediti u sokovniku i dobivenu smjesu koristiti kao masku za lice. Isperite je nakon 15 do 30 minuta.
MASLINA (OLEA EUROPEA) – Prorok Hoshea rekao je: “Ljepota će biti kao u masline”. Nije rekao: ”Bore će biti uklonjene maslinovim uljem”, ali još od biblijskih vremena maslinovo se ulje koristi za omekšavanje i uljepšavanje kože. Zaista, maslinovo ulje bi kao omekšivač kože moglo biti djelotvorno u usporavanju pojave bora. Mnoge žene, prije nego ga nanesu, lice blago izlože pari.
ANANAS (ANANAS COMOSUS) – Ako AHA – e iz kore ananasa doista mogu ukloniti otekline na nožnim prstima i kurje oči, ne bi se dvojili koru i jezgru svježeg ananasa usitniti u mješalici i dobivenu smjesu nanijeti na lice, za poticanje uklanjanja površinskog sloja mrtvih stanica kože. Smjesu isperite nakon 15 do 30 minuta.
RECEPTI ZA HITNU POMOĆ
KATAPLAZME OD OLJUŠTENOG JEČMA – U litar vode kuhajte 200 grama ječmenog zrnja dok sasvim ne omekša, zgnječite ga u kašu, pasirajte kroz fino platno i skupite procijeđenu tekućinu;dobivenu kašu nanesite na lice i držite 20 minuta. Zatim stavite obloge od procijeđene tekućine i popijte jednu čašu te tekućine. To ponovite 3 puta sedmično. Lokalno primijenite obloge i kupke cijelog tijela s listovima i cvjetovima vrijeska (2 prstohvata na litar).
NAIZMJENIČNO KORISTITE SLIJEDEĆE BILJNE RECEPTE: 1) naljev od cvjetova moravke (2 prstohvata za šoljicu), 2) naljev od latica crvene ruže ili divlje ruže (5 prstohvata za šoljicu), 3) naljev od lsitova i cvjetova divlje maćuhice (3 prstohvata za šoljicu), 4) naljev od cvjetova lipe (4 prstohvata za šoljicu), 5) naljev od listova i cvjetova ljubičice (3 prstohvata za šoljicu)
OBLOGE I MASKE
RECEPT – 1. Najprije temeljito očistite kožu naljevom ruže (Rosa centifolia) (4 prstohvata latica za šoljicu). Zatim dugo stavljajte obloge natopljene slijedećom mješavinom koja treba da odstoji 12 sati (na litru izvorske vode): prstohvat rosopasa (svježi listovi i cvjetovi), 4 prstohvata ruže (korijenje, listovi i cvjetovi) i 2 prstohvata crnog sljeza
RECEPT – 2. Vrlo važno: jednom sedmično nanesite masku ljepote od sljedećih biljaka:
gospina trava (cvjetovi), blijede ruže (latice) i lipe (cvjetovi)
RECEPT – 3. Onih dana kada ne stavljate masku ljepote, mažite lice kremom od divljeg pelina, različka i gospine trave ( čajna kašika tinkture svake biljke na ¼ litre svježeg vrhnja).
RECEPT -.4. Povremeno trljajte lice sljedećim losionom za jačanje. Biljke držite namočene 12 sati u ¾ 70-postotnog alkohola. Za losion vam je potrebno: prstohvat divljeg maka (latice), prstohvat divlje ruže (latice), prstohvat crnog sljeza (cvjetoci) i ¼ litra 70 – postotnog alkohola
RECEPT – 5. Kod promjene godišnjih doba savjetujemo vam da lice trljate sljedećim pripravkom i da na bore stavljate obloge natopljene u istom pripravku (na litru vode): prstohvat moravke (cvjetovi), prstohvat kamilice (cvjetovi), prstohvat divlje ruže (latice), prstohvat crnog sljeza (cjetovi), prstohvat gospine trave (cvjetovi), prstohvat ruže (latice), prstohvat trputca (listovi i cvjetovi) i prstohvat različka (samo cvjetovi)
Maska protiv bora
Elastičnost kože, njena čvrstina i napetost su neophodni za njen lijep i zdrav izgled. Rumenilo, ali i preventivno djelovanje protiv bora, očekujte od djelovanja crvene borovnice, ili brusnice, kako je još zovu.
Načinite masku od svježih ili odmrzlih plodova ove biljke pune vitamina (kad joj je sezona, naberite je i ostavite u zamrzivaču) i aplicirajte je na temeljno očišćenu kožu lica i – poslije upornog ponavljanja tretmana – očekujte zaista spektakulare rezultate.
Maska treba da ostane na licu oko 15 minuta, a onda se skida mlakom izvorskom vodom. Koža se suši tapkanjem finim frotirom, poslije čega se na nju nanosi nekaod prirodnih vitaminskih krema, po mogućnosti bez konzervansa.(Najportal)
Zdravlje i ljepota
Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE
Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE
Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.
Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.
Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.
Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.
Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.
Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON