Pratite nas

Zdravlje i ljepota

PRIRODNI LAKSATIV: Recept za čaj koji stimuliše pražnjenje crijeva

Published

on

Sena (Cassia senna) je grmolika tropska biljka koja se obično koristi zbog svojih laksativnih svojstava. Čaj od sene potiče crijevne kontrakcije, a time i probavu. On prirodno sprječava lijenost crijeva i zatvor.

Sena prirodno raste u Africi i Aziji, a kod nas se kao dodatak prehrani može se naći u obliku kapsula, tableta, čaja i tinkture. Ona sadrži spojeve koji djeluju na kontrakciju crijeva. Kao općeprihvaćeni laksativ koristi se i u medicini za čišćenje crijeva prije kolonoskopije te kao tretman za sindrom iritabilnog crijeva (IBS) i hemoroide. Međutim, pozitivno djelovanje na hemoroide nije znanstveno dokazano.

Pripremite čaj od sene ovako: prah od listova sene prelijte vrućom (ne kipućom) vodom i ostavite da stoji 10 minuta.

Drugi način pripreme čaja je dugotrajniji, ali blaže djeluje na organizam. On uključuje namakanje sene u hladnoj vodi 12 sati.

Čaj od sene ima jantarnu boju, slab miris i gorak okus. Zbog okusa ga je dobro piti u kombinaciji s drugim čajevima ili začinima koji im se inače dodaju, kao što su koromač, narančina kora, cimet, anis ili đumbir.

Ako ga namjeravate piti, izbjegavajte vrećice čaja od sene, jer one mogu sadržavati previše ili premalo biljke.

Kada je u pitanju biljka snažnog djelovanja, važno je kontrolirati dozu. Za jednu šalicu čaja potrebno vam je od pola do 2 grama zdrobljenog seninog lišća.

Američka agencija za hranu i lijekove propisuje 17.2 miligrama dnevno za osobe starije od 12 godina, a 8.5 miligrama za djecu mlađu od 12 godina. Dnevna doza sene koja se ne bi trebala prekoračiti je 34.4 miligrama, ističu stručnjaci sa zdravstvenog portala Healthline.

Veća doza ove biljke bi mogla uzrokovati blaže nuspojave, a dugoročna primjena biljke bi mogla uzrokovati probleme poput zadržavanja vode u organizmu.

Treba biti strpljiv kada je u pitanju čaj od sene. Rezultati se ne pojavljuju odmah, već u roku od 6 do 12 sati. Zbog toga ga je najbolje piti prije spavanja.

Nemojte piti više od dvije šalice čaja od sene dnevno i nemojte ga koristiti više od sedam uzastopnih dana, osim ako to preporučuje vaš ljekar.
Kad prvi put pijete senu, uzmite manju količinu kako biste vidjeli kako reagirate na nju.

Trudnice i dojilje nikako ne bi trebale koristiti pripravke od sene. Djeca mlađa od 12 godina, također

Prije uzimanja sene ili bilo kojeg biljnog lijeka obavezno se savjetujte s vašim liječnikom ili farmaceutom. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending