Pratite nas

Zanimljivosti

Da li je vi imate: OVA OSOBINA RAZLIKUJE USPJEŠNE LJUDE OD ONIH KOJI LAKO ODUSTAJU

Published

on

Mišel Borba je obrazovni psiholog, stručnjak za roditeljsto i autor knjiga i priručnika u oblasti vaspitanja i odgoja djece, ističe da problematični događaji u savremenom svijetu poput pandemije ili nasilja koje je sve češće dio svakodnevice i te kako ostavljaju trag na našoj djeci.

“Djeca nemaju pravi sistem za rukovanje problemima, pa beznađe lako može da se “useli” u njih i ostavi ih bez dobrobiti. Nada je ono što djecu podstiče da ostanu mentalno jaki tokom teških vremena, bilo globalno ili privatno, i nada je ono što razlikuje mentalno jaku djecu od onih koja lako odustaju”, piše ovaj psiholog.

Istraživanja pokazuju da nada može drastično da smanji anksioznost i depresiju tokom djetinjstva. Djeca puna nade imaju izgrađen unutrašnji sistem kontrole; ona prikazuju izazove i prepreke kao privremene i sposobni su da ih prevaziđu.

Uprkos ogromnom potencijalu koji nada ima, roditelji je često isključuju kao alatku tokom vaspitanja. Ipak, nada može da se nauči, a jedan od najboljih načina da je unaprijedite u svom djetetu jeste da ga naučite vještinama koje će mu pomoći da se bavi neizbježnim životnim tegobama.

Ovo je 9 naučnih načina psihologa Mišel Borbe koji pomažu djeci da sačuvaju nadu u sebi, posebno tokom teških vremena.
1. Zaustavite negativnost prije nego što postane navika

Pesimizam bukvalno “jede” nadu i zato je važno pomoći djeci da izbjegavaju negativnost prije nego što ona postane navika. Možete smisliti pokret ili mimiku (primjera radi, povlačenje za uho) koja će djeci poslati signal da su dali negativan komentar, te da treba da prekinu sa negativnim mislima.
Drugi način da poradite sa njima na negativnosti jeste da njihovim negativnim, pesimističkim mislima i izjavama date nadimak (na primjer “gospodin negativni Mile”); na taj način djeca će moći bolje da ih “dožive” i samim tim kontrolišu.

2. Koristite pozitivne mantre
Riječi imaju veliku moć. Pomozite djeci da usvoji i nauče mantre koje su lake za ponavljanje, a koje će mu uliti nadu i pomoći da se osjeća bolje tokom teških trenutaka. To mogu da budu izjave poput “Imam ono što je potrebno”, “Sve će biti u redu”, “Mogu ja ovo”, “Uvijek postoji sutra”.

Takođe, možete postaviti pozitivnu mantru kao pozadinu telefona vašeg djeteta. Ponavljajte djeci pozitivne mantre dok ne postanu njihov unutrašnji glas.

3. Naučite djecu da svaki problem ima rješenje
Djeca koja imaju nadu u sebi ne izbjegavaju probleme. Oni se obračunavaju sa problemima, jer su naučili da isti mogu da se riješe. Podstičite ih na različite ideje, ne treba da strahuju da je bilo koja ideja loša. Naučite djecu slijedeću tehniku – kada naiđu na prepreku, neka primjene pet pravila:
Usporite tako da možete da razmislite.

Izložite svoj problem

Pitajte sebe: “Šta još mogu da uradim?”

Navedite sve što može da doprinese rješenju problema bez predrasuda

Odlučite šta je najbolje od navedenog i uradite to.

4. Dijelite lijepe vijesti sa djecom
Mediji danas mogu lako da stvore opasan pogled na svijet – onaj koji je prilično zastrašujući. Zato djecu “bombardujte” sa lijepim, imspirativnim vijestima i pričama.

5. Učite djecu da postavljaju “Šta ako” pitanja
Pesimistična djeca često razmišljaju o vjerovatnim teškoćama, što sasvim sigurno “ubija” nadu. Ali djeca sa nadom u sebi znaju da bi trebalo da realno procijene probleme. Djeca bi trebalo da sebi postavljaju “Šta ako” pitanja, kako bi mogli da na realan način sagledaju moguće ishode.
Pitanja kao što su “Šta je najgore što može da se desi”, “Koliko je vjerovatno da se to desi?”, “Koji je najvjerovatniji ishod” ili “Šta će se dogoditi ako pokušam” pomažu djeci da odmjere koliko je loš ishod vjerovatan.

6. Prepoznajte i pohvalite male dobitke
Ako se neuspjeh ponovi više puta to svakako polako gasi nadu, ali s druge strane prepoznavanje i priznavanje čak i malog uspjeha povećava je. Redifinišite uspjeh u dobitak – neka to bude svako malo poboljšanje nekih performansi, a u koje je uložen rad i trud. Zatim pomozite djetetu da identfikuje sve svoje lične dobitke. Na primjer: “Prošli put si imao devet tačnih odgovora danas imaš 10. To je dobitak!”.

7. Pojačajte asertivnost kod djece
Djeca koja nemaju nadu u sebi rijetko kada se zalažu za sebe. Učenje asertivnosti, koja je zapravo sudar pasivnosti i agresije, povećava nadu i angažovanje.

Asertivnost će pomoći vašoj djeci da se zauzmu za sebe. “Nije kul”, “To nije u redu”, “Ne želim to da radim”, samo se neke od asertivnih izjava koje su neophodne u određenim momentima odrastanja, recimo ako ga prijatelji nagovaraju na nešto što mu se ne dopada. Vježbajte ovu vještinu sa djetetom dok ne nauči da se odbrani u prijekopotrebnim situacijama.

8. Kreirajte ritual zahvalnost
Djeca puna nade su zahvalna. Jedna studija je utvrdila da ljudi koji pišu dnevnike zahvalnosti za samo 10 nedjelja postižu da se osjećaju bolje i optimističnije. Kreirajte rituale u kojima ćete kao porodica svakodnevno reći jednu stvar na kojoj ste tog dana zahvalni. Naučite djecu da zapišu ili izraze zahvalnost za one stvari koje im posebno prijaju i čine ih sretnim.

9. Naučite ih da pružaju usluge onima kojima to treba
Pokažite djeci da svojim postupcima mogu da nekom poboljšaju ili čak promijene život; to će ih nadahnuti, ispuniti nadom i pokazati im koliko efikasni mogu da budu.

Nuačite ih da daju onima koji nemaju ili da pokažu neku vještinu u kojoj su dobri drugarima kojima je ista teška. (Naj portal)

Zanimljivosti

Šumaherov dečko: Ralfova bivša žena znala je za nas, rekao sam joj da spavamo

Published

on

Šumaherov dečko: Ralfova bivša žena znala je za nas, rekao sam joj da spavamo

Bivši vozač Formule 1 i brat legendarnog Michaela, Ralf Schumacher, prije dva mjeseca izazvao je veliku pažnju kad je objavio da je homoseksualac.

15 godina mlađi partner

Na društvenim mrežama objavio je fotografiju s 15 godina mlađim partnerom Etienneom Bousquet-Cassagneom i priznao da je dvije godine s njim u vezi. Uslijedilo je puno pozitivnih reakcija na autanje, među ostalima, i ona njegovog sina Davida.

No sada se oglasila Ralfova bivša supruga Cora, s kojom ima spomenutog sina, a bili su u braku 14 godina, do 2015. Njih dvoje su nakon razvoda ostali u sjajnim odnosima. Ali Cora sada u intervjuu za Spiegel tvrdi da se osjeća prevareno.

Govori kako nije znala da joj bivši muž ima dečka niti da je homoseksualac iako se, kako ističe, o tome pričalo još dok je bio u Formuli:

– Voljela bih da je Ralf bio otvoreniji prema meni ili da me na neki način uključio u tu odluku. To bi bilo poštovanje prema meni.

Tokom njegove karijere bilo je puno priča i često sam ga pitala je li što od toga istina. Uvijek je sve negirao govoreći mi da umišljam. Čak mi je savjetovao da potražim stručnu pomoć. I onda kad je objavio da je homoseksualac, zaista sam se osjećala izdano, kao da me pogodio nožem. Teške objave poput ovih uvijek utječu na ljude oko vas, uključujući bivšu suprugu s kojom imate dijete. Osjećam se kao da sam potratila najbolje godine svog života. Često se pitam je li ikad bio potpuno iskren prema meni.

Mi smo par

Na ovo je odlučio reagirati Schumacherov dečko. Bousquet-Cassagne je u prvom javnom istupu u intervjuu za RTL rekao: “Razočaran sam Corinim izjavama. Mislio sam da imamo dobar odnos s njom zato što smo se Ralf i ja ranije našli s njom.

– Ona me pitala spavamo li nas dvojica zajedno, a ja sam joj odgovorio: ‘Naravno, da. Mi smo zajedno, mi smo par.’ Ona je reagirala tako da joj je bilo drago zbog nas i to je bilo super. Proveli smo divnu sedmicu s Corom. Zato sam razočaran onim što sada govori.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending