Maslinovo ulje, naime, potiče lijenu jetru da izlučuje žuč, zato će, dokle god traje kriza zajedno s limunom i bijelim lukom (kome ga želudac podnosi) biti jedini dopušteni začin.
Očito je da stanje jetre zavisi direktno od ishrane. Neke osobe boluju od insuficijencije, pa će cijeli život morati paziti da jetru ničim ne opterećuju. Oni pak koji iznenada obole, smjesta moraju početi s dijetom. To je glavni preduslov ako žele ozdraviti. Navodimo sljedeće korisne savjete kod oboljenja jetre
Dok su masnoće, umaci i prženo meso i riba te kolači i alkohol zakleti neprijatelji jetre, svježe povrće i voće ponajčešće na nju djeluju blagotvorno. Zato liječenje treba započeti upravo pomoću njih. Neke vrste povrća ipak je bolje izbjegavati: zeleni i crveni kupus, briselski kupusić, repu, špinat, cvjetaču i krastavce, a od voća: banane, dinje, marelice i šljive. Osim toga, izvjesne osobe teško probavljaju sve što je sirovo, pa je bolje da jedu kompote, supe i kuhano povrće.
Neke biljke, naprotiv, pravi su lijek za preosjetljivu jetru. Najdjelotvorniji su maslačak i artičoka. Danas se zna da se pomoću maslačka za pola sata udvostručuje količina izlučene žuči.
Gotovo čudotvorno djeluju na jetru i mrkve, potočarka, sve vrste salate (mogu se i obariti) te paradajz i masline. Žučnim bolesnicima zauvijek preporučujemo vrlo jednostavan i uspješan lijek a to je da svako jutro natašte popiju jednu kašiku čistog maslinovog ulja (ulje dobiveno prvim tiještenjem, a kiselost mu je samo 0,5).
To je, doduše, negodno, ali se može dodati nekoliko kapi limunovog soka ili naknadno isisati jednu kriščicu. Maslinovo ulje, naime, potiče lijenu jetru da izlučuje žuč, zato će, dokle god traje kriza zajedno s limunom i bijelim lukom (kome ga želudac podnosi) biti jedini dopušteni začin.
Osim limuna, i drugo kiselo voće pospješuje rad jetre: narandža, mandarina, grejpfrut. S obzirom da vrlo uspješno čisti krv, preporučljivo je i grožđe te kraljica voća, jabuka, korisna u svakoj prilici.
Čim bolest poče popuštati, smiju se malo pomalo opet jesti mliječni proizvodi, po mogućnosti od obranog mlijeka.
Iako su u početku kafa, alkohol i gazirana pića bili zabranjeni, ne znači da se ne smije uopće piti. Naprotiv, pomoću velike količine mineralne vode i čaja brže će se iz tijela izlučiti otrovne tvari.
Ako pri ruci nemate listove artičoke i maslačka, uspješno će ih zamijeniti čajevi od kadulje, ružmarina i metvice.
Ako smetnje na jetri osjećate dosta često, savjetujemo vam da u zalihi držite biljke koje najviše odgovaraju vašem slučaju i da na najmanji znak za uzbunu – a takođe i preventivno – uzimate miješani čaj, jer je on za jetru pravi melem. Kako se pravi od više biljaka, a potrebne su vam četiri šoljice na dan, skuhajte u litar vode po prstohvat sljedećih trava: kaduljina cvijeta, korijena rebarbare, bedrenike (cijelu biljku), maslačka i kičice. Ako ih sve nemate pri ruci, ne mari, svaka pojedina uspješno zamjenjuje ostale.
Spopadnu li vas iznenada jaki bolovi u području jetre, moći ćete ih ublažiti tako da na bolno mjesto stavite tople obloge, a da bi oni bili što djelotvorniji, umočite ih prethodno u čaj od gore navedenog bilja.
Isto tako korisno poslužit će i kataplazma od isjeckanog kupusa i potočarke kojima dodajte tučeni bjelanjak od jednog jajeta. Preporučili bismo vam da tu smjesu prelijte i čašicom čaja bilo koje od spomenutih biljaka.
S obzirom da i psihički uzroci mogu izazvati jetrene krize ( neprijatnosti, živčana uzbuđenja), potrebno je da vodimo uredan život brinući se za odmor i miran san, a to je moguće jedino pravilnim rasporedom radnog vremena i odmora, tjelovježbom, kretanjem na čistom zraku i redovnim obrocima. (Najportal)