Pratite nas

zdravlje

DNEVNI RASPORED: ŠTA JESTI ZA DORUČAK I VEČERU, KADA JE NAJBOLJE VRIJEME ZA DESERT

Published

on

Prije nego što pripremite kafu ili čaj, najbolje je prvo razbuditi organizam čašom vode s limunom.

Ako ste jedna od onih osoba koja više voli slijediti napisana pravila, kako bi dotjerala figuru i zdravo živjela, vjerujemo da će vam ovaj dnevni raspored, u kojem piše kada i šta jesti i piti, sigurno pomoći u ostvarenju cilja.

Pa krenimo redom:

6:30 do 7:00 – Probudi se vodom

Prije nego što pripremite kafu ili čaj, najbolje je prvo razbuditi organizam čašom vode s limunom.
S obzirom na to da su mnogi vitamini topivi u vodi, ako prije doručka popijete čašu vode, vaše tijelo bolje će apsorbirati hranjive tvari iz hrane.
Kiselost limuna pomaže u uravnoteženju probavnog trakta, dopuštajući „dobrim“ bakterijama u crijevima da se razviju i olakšaju optimalnu apsorpciju hranjivih tvari iz hrane.

07:00 – Kratka šetnja

Ovo je idealan način da potrošite kalorije. Gibanje odmah nakon buđenja koristi vaše zalihe energije. Zato šetnja sa psom, nekoliko jumping jacka ili trčanje gore i dolje stepenicama, pomoći će da potrošite suvišne kalorije.

07:30 – Doručak

Većina nutricionista preporučuje zobene pahuljice za doručak. Tijelo će polako probavljati vlakna iz pahuljica, pa ćete dugo biti sita.
Za doručak unesite i proteine, možete uzeti čašu nemasnog mlijeka, jogurta, ili tvrdo kuhano jaje, ili zobenoj kaši dodajte mljevene bademe i orahe.
Od voća preporučuje se pola šoljice miješanog bobičastog voća. Šta god pojeli za doručak bolje je nego da samo pijuckate kafu cijelo jutro i čekate prvi obrok tek za ručak.

9:00 – Voda

Najbolje je pijuckati malo po malo vode cijeli dan, umjesto popiti odjednom veliku čašu. Ako je jezik suh ili vam je mokraća svijetlo žuta, to je znak da ste već dehidrirali.

10:00 – Protegnite se i prohodajte

Ustanite, protegnite noge i prošetajte svakih sat do sat i po. Prošetajte do kolege umjesto da mu šaljete e-mail i koristite stepenice umjesto lifta.

10:30 do 11:00 – Međuobrok

Jedite svaka tri do četiri sata kako biste izbjegli napade gladi. Pojedite jabuku s malo sira ili šaku orašastih plodova ili jogurt s bobičastim voćem.

11:30 do 12:00 – Voda i šetnja

Popijte čašu vode i malo prošetajte, jer malo gibanja prije ručka potaknut će vaš probavni sistem.

13 do 13:30 – Ručak

Napravite šarenu salatu, počnite s tamnim, lisnatim povrćem, pa dodajte puno šarenog povrća, proteina i dobrih masti. Izaberite paradajz, mrkvu, papriku, gljive. Dodajte proteine poput tune, piletine sa žara, puretine, graha ili leće. Na salatu nemojte dodavati kupovne preljeve, začinite je maslinovim uljem.

14:00 – Voda i šetnja

Popijte čašu vode i prošetajte. Svjež zrak i sunce potaknut će raspoloženje i ubrzati probavu.

15:30 do 16:00 – Međuobrok

Pojedite jogurt sa žitaricama ili kockicu tamne čokolade. Možete pojesti i bananu sa kašikom maslaca od kikirikija.

18:00 do 19:00 – Šetnja ili tjelesna vježba

Ako niste hodali ujutro, sada je pravo vrijeme da to učinite, a najbolje bi bilo da odete na trening koji volite.

19:30 – Večera

Večeru obavezno počnite supom. Nemojte izbjegavati proteine kojima ćete dodati kuhano povrće poput brokule ili špinata sa smeđom rižom. Uz večeru pijte vodu.

21:30 – Desert

Sačekajte sat nakon večere, pa onda sebi priuštite desert. Pazite samo da ne bude pun „praznih“ kalorija. Birajte između pola šoljice bobičastog voća s malo čokolade, kriška jabuke s malo meda, kokosova voda ili sok od narandže zamrznut u slatke štapiće.

22:30 do 23:00i – Idite u krevet

Od sedam do osam sati sna je zdravo, a sve manje od toga može stvoriti rizik za niz zdravstvenih problema, uključujući i debljanje, dijabetes, visok krvni pritisak. Prije spavanja opustite se u toploj kupki i popijte još jednu čašu vode. (Najportal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending