Po otisnutim oznakama na samim jajima, kao i po natpisima na ambalaži, možete saznati radi li se o domaćim jajima, o kakvom načinu uzgoja nesilica je riječ, kako su hranjene.

Najskuplja su u pravilu jaja iz slobodnog i ekološkog uzgoja jer su najsličnija onima kakva smo nekada jeli kod naših baka, od kokoši koje su slobodno trčkarale dvorištem. Najjeftinija su jaja iz kaveznog uzgoja jer se na malom prostoru drži puno nosilica.
Oznaka veličine određuje se po težini jajeta
U Pravilniku o kakvoći jaja točno je određeno koje veličine su jaja namijenjena prodaji građanima, a o čemu ovisi i njihova cijena u trgovini, jer ona najveća su uglavnom i najskuplja. Oznake se po zakonu određuju u četiri razreda:
XL – vrlo velika: jaja od 73 g i veća
L – velika: jaja od 63 g do 73 g
M – srednja: jaja od 53 g do 63 g
S – mala: jaja manja od 53 g
Također, u zakonu su pojasnili razliku između A i B klase: ‘Obzirom na kakvoću jaja se klasiraju na: 1. jaja »A« klase ili svježa jaja, 2. jaja »B« klase namijenjena industrijskoj preradi.’
Međutim, kako navodi jedna Sarajka, u kategoriji L nisu baš sva jaja propisane gramaže. Pogledajte uostalom i fotografije koja je ova žena napravila i objavila u jednoj FB grupi. (Najportal)