Pratite nas

Zdravlje i ljepota

ARTRITIS I BOL U KOSTIMA: Gavez ublažava tegobe

Published

on

Supstance koje čine gavez tako ljekovitim su tanin, etarska ulja, holin, sluz i sastojci koji se rijetko nalaze u drugim biljakama – alantoin i auksin. Alantoin i auksin se nalaze i u korijenu i u listu gaveza. Alantoin ima sposobnost da regeneriše i pravi nove ćelije što se posebno značajno u slučaju različitih rana (povrede sa posjekotinama), ispucale kože ili drugih povreda. Auksin pojačava djejstvo alantoina, i zato je njihova kombinacija dobitna.

Kada se koristi svježa biljka, kada tinktura, a kada mast gaveza
Najbolje bi bilo da se o pojedinostima raspitate kod nekog ko se bavi ljekovitim biljem. Ako ne možete da pronađete svjež gavez, koritite tinkturu, ali ne više od nekoliko kapi. Gavez ima sposobnost da djeluje direktno i snažno na nervni sistem, pa ga zbog toga treba koristiti u kontrolisanim i malim dozama.

Tinktura gaveza ublažava bolove čiji su uzrok neuralgije, posebno u dijelu glave. Za upotrebu kod gihta i kostobolje, na primjer, treba uzeti svježe nastrugani korijen gaveza i staviti na mjesta koja bole. Od lišća i korijena gaveza pravi se esktrakt koji se poslije pravilnog doziranja dodaje kremama, melemima ili masti.
Bol u zglobovima, otok, paraliza, astma

Gavez se pokazao efikasnim u ublažavanju simptoma osteoartritisa, ali i povreda, kao što su uganuća, i bolova koji ih prate. Masti i gelovi od korijena gaveza ublažiće bolove u gornjem i donjem dijelu leđa. Iskustva kažu da je u slučajevima paralize dobro priviti lišće svježeg gaveza na noge ili ruke. Takođe, lišće se koristi i kao dodatak mastima i kupkama za reumatske bolove, bol u kostima, diskopatiju i poboljšanje cirkulacije. Djelotvoran je i poslije ujeda insekata, umiruje kožu.

Nemojte ga stavljati na otvorene rane
Studije su pokazale da sastojci gaveza mogu da pomognu kod zarastanja rana. Međutim, nikako ga nemojte stavljati direktno na veće otvorene rane, djeluje na površinske, kao što su ogrebotine ili oderotine. Takođe, ne treba ga koristiti kod rana koje su inficirane i kod kojih se razvija neki proces, prisustvo bakterija, i slično.

Tinktura gaveza se preporučuje kod upale vena. Još je djelotvornija ako se napravi kombinacija sa kantarionovim uljem ili tinkturom kantariona, ili gospinom travom. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending