Pratite nas

Sudbine

Kako se odmor iz snova Niki Kraford pretvorio u pakao: NAKON TROVANJA HRANOM POTPUNO SAM OĆELAVILA

Published

on

Pretprošlog ljeta, kao u groznici, iščekivala sam ostvarenje davnog sna-putovanje na Ibicu. Sa mojim dečkom Benom, fotografom, koji je dobio sezonski posao PR-a u jednom tamošnjem klubu, trebala sam u ovom čarobnom, nadaleko poznatom španjolskom ljetovalištu, provesti punih šest sedmica. Na dan putovanja, sunčan i vedar, sve je ukazivalo na to da ćemo imati ljetovanje kakvo se samo poželjeti može. Dakle, čekalo nas je mjesec i po dana kupanja, sunčanja i zabave…-prisjeća se dvadesetpetogodišnja Britanka Niki Kraford iz Bristola i nastavlja da niže sjećanja na putovanje koje će joj zauvijek promijeniti život.

-Ibica je ispunila sva naša očekivanja i zaista smo se osjećali kao u raju. Ubrzo, sve se pretvorilo u rutinu i često smo znali kazati da bi ostatak života voljeli provesti isto tako-izležavati se po cijeli dan na plaži, upijajući zrake sunca, objedovati po restoranima koji su nudili ukusne zalogaje, a naveče se prepustiti muzici u klubu i družiti se sa divnim ljudima.

Sve bi zaista bilo prekrasno da se, u petoj sedmici našeg boravka u Ibici, nije dogodilo nešto što ne mogu nazvati nikako drugačije nego katastrofom. U toku noći, iz dubokog sna me probudila jaka bol u stomaku, koja mi je oduzimala dah, i mučnina. Trajalo je to par minuta, a onda se sve smirilo. Narednog jutra sam odjurila kod ljekara. Pregledao me je od glave do pete i, mada ništa sumnjivo nije uočio, preventivno mi je prepisao antibiotike i tablete protiv povraćanja. Uzela sam lijekove čim sam se vratila u hotelsku sobu i za manje od pola sata bila sam u pravoj agoniji. Užasni bolovi razdirali su mi stomak, a grčevi su se smjenjivali jedan za drugim. Ubrzo ih je zamijenila jaka bol, koja se širila cijelim tijelom i drhtavica koju uopšte nisam mogla kontrolisati. Sva u panici, zavrištala sam na Bena da mi pomogne. Za manje od 15 minuta smo se obreli u bolnici.

Nakon dvodnevnih pretraga, liječnici su se složili da je riječ o trovanju hranom. Počela sam analizirati šta sam jela prethodnih dana i zaključila da je mnogo toga na listi «osumnjičenih» namirnica. Možda mi je prisjela piletina, sendviči ili salata koju su u restoranu prali vodom iz lokalnog vodovoda. Ili…

Kada sam otpuštena iz bolnice, jedva sam se držala na nogama. Bila sam iscrpljena, stalno na rubu plača i jedino što sam željela je da se odmah vratim kući.

Mislila sam da će mi prijati bristolski vazduh i da će sve moje tegobe iščeznuti kada se dočepam vlastitog kreveta. Međutim, po dolasku kući, i dalje nisam imala trunke snage. Bila sam potpuno izgubila apetit i stalno sam se osjećala slabo. Ljekari su me uputili na pretragu krvi, ali su nalazi bili uredni. Sve je djelovalo tako obeshrabrujuće i ja sam očajnički željela da mi neko kaže šta mi je!?

Dva mjeseca se nisam dizala iz kreveta.. Bila sam užasno zabrinuta za vlastito zdravlje, a ljekare je brinulo i moje psihičko stanje, jer sam svakim danom bivala sve više potištena. Zaključili su da je priroda moje bolesti uzrok tome i prepisali mi antidepresive. Srećom, prije nego što sam se razboljela radila sam kao slobodnjak, te sam si mogla priuštiti tako dugo bolovanje.

U međuvremenu, stigla mi je ponuda iz jedne osiguravajuće kompanije i, mada sam se i dalje loše osjećala, odlučila sam da je prihvatim. Jednoga jutra, bio je oktobar, bila sam u kupatilu i sređivala sam se za posao. U žurbi sam krenula da raščešljam vlasište, a veliki pramen kose ostao mi je u šaci. U prvi mah, zgrožena, u nevjerici sam zurila u opalu kosu, a zatim sam briznula u plač. Onda sam počela da vrištim i dozivam Bena. Kada je vidio šta se dogodilo lice mu je u trenu promijenilo boju, ali je uspio sačuvati prisebnost i počeo me tješiti.
-Biće sve u redu, vidjećeš-šaputao mi je na uho drhtavim glasom i pokušao da smiri moje jecaje.

Međutim, kada sam nastavila da raščešljavam kosu, još je nekoliko pramenova završilo na mome češlju i u slivniku.

Toga dana sam otišla da radim kao da se ništa nije dogodilo, nisam željela da upropastim novi posao. Ispočetka sam uspijevala da prekrijem bjele krugove na vlasištu, ali, uskoro, na mome tjemenu bilo je više bjelina nego kose, te sam se sramila da izađem vani, pa čak i da me Ben takvu vidi. No, moj dečko je došao na ideju da obrijem cijelu glavu i to sam i učinila. Na poslu su, kada sam se pojavila sa «nulericom», svi zurili u mene, no niko nije ni riječi progovorio. Jedino sam kolegama iz moje kancelarije ispričala šta se dogodilo. Saosjećali su sa mnom. A ja sam, sve vrijeme u sebi vrištala: «Zašto baš ja???»

Ljekari su dijagnosticirali alopeciju, a najporaznije je za mene bilo saznanje da oni ništa ne mogu učiniti kako bi mi pomogli. To je stanje o kojem se vrlo malo zna i frustrirajuće je da za ovo oboljenje zapravo i nema konkretnog lijeka.

Nekoliko sedmica poslije, ljekari su konstatovali da imam alopeciju univerzalis (universalis), koja napada cijelo tijelo. Tako sam izgubila svu kosu i sve dlake, do one najsićušnije. Nakon kose, prve su na red došle obrve i trepavice. Ispadale su u pramenčićima i trebalo im je nekoliko sedmica da potpuno iščeznu. Teško mi je riječima iskazati kako sam se tada osjećala.

Bila sam očajna, pogotovo kada sam od dermatologa saznala da mi u novonastaloj situaciji ne mogu pomoći svi melemi, napici i losioni ovoga svijeta. Ljekari su zaključili da je moje stanje, prije svega, posljedica velikog stresa. Jedino što sam u tom trenutku mogla je bilo plakati, plakati i samo plakati.

Kada sam se smirila, odlučila sam da potpuno promijenim imidž, kako bih odjeću prilagodila mome novom izgledu. Umjesto seksi topića i hlača, počela sam da nosim šlampavu odjeću. Kako da se odijevam kao dama, kada se više tako nisam osjećala. Činilo mi se da je iz mene polagano iščezavala sva ženstvenost. Gubitak kose mi je potpuno uništio samopouzdanje i nisam sigurna da će se to ikada vratiti na staro. Iako mi je Ben pružao ogromnu podršku, negdje u dubini duše sam osjećala da se njegov odnos prema meni promijenio.

Nekoliko dana nakon pregleda kod specijalista, moji roditelji su se ponudili da mi nabave periku. Koštala je 1.200 funti (oko 3.600 KM), a to je iznos koji sama sebi ne bih mogla priuštiti. Radilo se o vlasulji od prirodne kose, koja je znatno skuplja od onih izrađenih od sintetičkih vlakana. Dok sam držala u ruci ovu skupu stvarčicu, stomak mi se «prevrnuo», ali sam ipak bila sretna i osjetila sam olakšanje što je postojalo nešto čime mogu popraviti vlastiti izgled. I, zaista, kad sam je, nakon što sam je dotjerala i podrezala na dužinu koja mi odgovara, stavila na glavu, osjećala sam se fantastično. Činilo mi se da ponovo imam vlastitu kosu.

Kada pogledam moje fotografije sa Ibice uvijek se uznemirim. Znam dugo, dugo zuriti u njih. Kako sam prekrasno izgledala sa vlastitom kosom…No, ne dozvoljavam si da ponovo «potonem», ne dopuštam alopeciji da ovlada mojim životom. Naravno, nadam se da će mi kosa ponovo izrasti jednoga dana, ali se trudim da o tome što manje razmišljam. To je izvan moje kontrole i briga u vezi s tim zaista nema nikakvog smisla. Jedino me može učiniti nesretnom…

Život s perikom

Od prošle godine sam student psihologije na Bristolskom univerzitetu. Sve vrijeme nosim periku i vrlo dugo niko od mojih kolega nije znao da sam ćelava. Kada bi mi neko dodirnuo kosu zavrištala bih na njega riječima: «Odlazi! Ostavi mi kosu!». Mora da su mislili da sam užasno sujetna-veli Niki i nastavlja:

-Kod kuće uopće ne nosim periku, a takođe ni kada idem u kupovinu, u obližnji dućan. Ljudi tada zure u mene, ali se ja pravim da ih ne primjećujem.

Jedina stvar koja me je dugo mučila su obrve, međutim, pronašla sam salon u kojem se radi trajna šminka i ponovo prekrasne smeđe obrve uokviruju moje lice. Proces nadogradnje obrva je prilično dugo trajao, ali nije me uopće boljelo i, što je važno, biću mirna narednih pet godina. (Naj portal)

Sudbine

Travar Mirsad Krnjić priprema biljni inzulin za dijabetičare: Kako je Siniša Pazdrijan iz Čazme nakon 15 godina normalizirao šećer

Published

on

Danas je u svijetu ključno pitanje – kako se liječi dijabetes i da li ima lijeka za ovu bolest? To je „bolest s kojom se živi”, ali bez obzira na sve oboljeli traže spas na sve moguće načine.

Takav je slučaj i sa 40-godišnjim Sinišom Pazdrijanom iz mjesta Čazma, koje se nalazi na nekih 40 kilometara udaljenosti od Zagreba, prema Bjelovaru. On se bavi poljoprivredom, ima svoj obrt, a obrađuje preko 300 hektara zemlje. Kaže, da u sezoni jedva odspava pet sati dnevno.

Od 2008. godine mu je dijagnosticiran dijabetes, tip 1, a zvanično od 27. oktobra ove godine on nije „šećeraš“. To mu je potvrdila i njegova doktorica na kontrolnom pregledu:

„Vi više niste za terapiju. Ubuduće pazite šta jeddete i pijte to što pijete, ako vam već pomaže – kazala je doktorica.

Inače, Siniša joj je sve ispričao da koristi biljnu terapiju čuvenog bosanskog travara Mirsada Krnjića za šećernu bolest, te je uz pomoć Konjičkog sirupa i čajeva u roku od nepuna tri mjeseca šećer uspio dovesti u optimalne vrijednosti. Doktorica nije negirala, niti osporavala njegove tvrdnje, ali je na osnovu medicinskih najsvježijih nalaza priznala da Siniši nisu potrebne niti tablete, niti inzulin, a primao je po 18 jedinica pametnog inzulina naveče.

„Moj šećer se uistinu stabilizirao i kreće se oko šest jedinica. Sve je to zasluga terapije Mirsada Krnjića iz Konjica – kaže Siniša.
On misli da je stres glavni okidač da jako mlad dobije dijabetes. Bilo je to 2008. godine. Bilo mu je sumnjivo što ima učestalo mokrenje, osjeća žeđ, stalnu glad, mršao je, osjećao stalno umor.

Odmah su mu propisali farmakološku terapiju, koju je uredno koristio.

“Kod šećeraša sve se svodi na vođenje računa o tome šta jedete, koliko jedete i koliko se recipročno tome krećete i sagorijevate kalorije. I naravno, redovno uzimanje lijekova. Vrijednosti šećera nisu bile u optimalnim granicama, ali su bile znatno niže od onih kada sam obolio. – priča Siniša.

Siniša Pazdrijan

Objašnjava kako su mu u nekoliko navrata mijenjali terapiju, jer neke tablete su nakon određenog vremena prestajale da daju rezultate.

„Uvijek su bile visoke vrijednosti šećera, ali uz tablete, ogranićenja u ishrani i pa i fizičke aktivnosti i sport, održavao se podnošljivim život onoliko koliko se moglo. Nije se živjelo punim plućima, ali nije bilo ni velikih potresa. Od prošle godine su mi uključili i 18 jedinica pametnog inzulina naveče – otkriva naš sagovornik.

Nosio se sa dijabetesom skoro 15 godina, ali nikada nije prestajao tražiti spasonosnu formulu za pobjedu te podmukle bolesti. Priznaje da je za njega bio blagi šok kada je morao preći na inzulin ali je, kako kaže, navikao se i na bockanje iz večeri u veče.

„Nada zadnja umire, pa sam se time vodio sve ove godine. Non stop sam istraživao informacije o dijabetesu, liječenje, iskustva, naučna saznanja…. I tako sam jedne prilike naišao ne neke priče ljudi koji su pobijedili šećernu bolest uz pomoć Krnjićeve terapije. Priznam, bio sam jako oprezan, pratio sam na forumima i recenzije, a onda stupio u kontakt sa ljudima koji su iznosili svoja svjedočenja.

Tada sam shvatio da to nije neka ubleha, već daleko ozbiljnija stvar, pa sam stupio u kontakt sa travarom Mirsadom Krnjićem iz Konjica. Djelovao mi je vrlo ozbiljno, shvatio sam da ima i znanje…. Bio sam u Zadru na odmoru krajem osmog mjeseca ove godine, pa sam odatle zapucao pravo za Konjic, uzeo dvije terapije i pravo u Čazmu – kazuje Siniša, te nastavlja:

„Kod ove Krnjićeve terapije je najvažnije biti disciplinovan, a ja sam 50 dana bio maksimalno disciplinovan. Nakon toga polako popušta ta disciplina, jer se vrijednosti šećera normaliziraju i ostaju u granicama normale“.

U nastavku nam je objasnio kako je tekla njegova borba za normalizaciju šećera. Prvih dana septembra ove godine je uredno pio propisano farmakološku terapijju, a uporedo sa njom uzimao je Krnjićev sirup i čajeve.

„Nakon svega pet dana uzimanja Krnjićeve terapije meni šećer oko 6. Onda sam počeo smanjivati tablete, prvo one jutarnje, a 21. dan nakon toga sam prestao uzimati i večernju tabletu, jer se šećer stalno kretao oko šest jedinica.

Istovremeno sam smanjivao i doze inzulina; išao sam na 16, pa 14, smanjivao sam sve po dvije jedinice, da bi nakon 35 dana isključio i inzulin. Šećer je i dalje bio između 5 i 6 jedinica. A moje i psihičko i fizičko stanje se drastično popravilo.

Čudan je to osjećaj, gledaš one nalaze svakog jutra, pa ne možeš svojim očima da vjeruješ. Znate kako je kad godinama aparat ti pokazuje 9, 10 ili 11 jedinica, a onda odjednom iz dana u dan vrijednost šećera ne prelazi 6 jedinica. Osjećaš se kao šamipon, ali ne vjeruješ dok ti to i doktori ne kažu.

E, kada mi je doktorica rekla da je za nju više nisam šećeraš i kada mi je isključila farmakološku terapiju ja sam ponovo dobio krila.

I znate kako sam to proslavio?

Te večeri sam popio četiri piva, najeo se bijelog kruha i nekoliko kobasica sa roštilja. Ujutro sam, priznam strepio, kada sam provjeravao šećer. Ali on je bio 6. E, tada sam shvatio da je Krnjićeva terapija meni bila spasonosna – kazuje Siniša.

Otkriva nam kako je svoja iskustva prenio i prvom komšiji, koji je 30 godina šećeraš, vrijednosti šećera su mu preko 20. Dao mu je dio svoje terapije da proba, i u roku od sedam dana i kod komšije se šećer prepolovio, ide prema šestici.

„Za mene je travar Mirsad Krnjić nešto najsvetije na zemaljskoj kugli. Meni je njegova terapija pomogla i sa zadovoljstvom sam prenio svoja iskustva. Možda će pomoći još nekome – kazuje na kraju Siniša Pazdrijan iz Čazme.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending