Zanimljivosti
Čapljina u znaku magaraca: ORGANIZUJU UTRKU DJEDA MRAZOVA NA KENJAMA
U sklopu blagdanskih aktivnosti 18. decembra Čapljina će biti domaćin prve utrke Djeda Mrazova na magaracima u organizaciji Konjičkog kluba “Vranac” na koju su pozvani svi vlasnici plemenite životinje iz Bosne i Hercegovine.
Utrka je po prvi put održana lani samo na nivou Čapljine, a zbog velikog interesa za ovaj događaj koji pretendira postati tradicija tog hercegovačkog grada organizatori su odlučili ove godine pozvati sve vlasnike magaraca u BiH koji žele da im se pridruže na ovoj manifestaciji.
Prijave su otvorene do 12. decembra, a već vlada veliki interes za utrku koja će se održati u mjestu Mogorjelo 18. decembra s početkom u 14 sati. Svi učesnici su obavezni nositi odjela Djeda Mrazova, a u dogovoru s organizatorom će u ulozi najplemenitijeg djeda iz božićne i novogodišnje priče upravo oni darivati mališane na toj manifestaciji.
Organizator utrke iz Konjičkog kluba Vranac Ivan Dragičević kaže kako prema njegovim saznanjima ovakav događaj nema nigdje u BiH i kako očekuje veliki broj učesnika iz svih krajeva naše zemlje. Ideja za organiziranje ovog događaja, kako nam priča pojavila slučajno u vrijeme korone kao dio humanitarne priče Konjičkog kluba Vranac.
Kako objašnjava s obzirom na to da oni održavaju terapijsko jahanje za djecu s poteškoćama u razvoju i da u to vrijeme nisu mogli zbog epidemiološkim mjera dolaziti, odlučili su im organizirati u skladu s epidemiološkim mjerama dolazak djeda mraza u fijakeru s konjima u Čapljini. Nakon toga su prošle godine s ciljem da obogate advent u Čapljini, jer imaju mirnog magarca odlučili da ga angažiraju kao plemenitu životinju koja predstavlja težački život Hercegovaca.
“Kad smo pokrenuli tu priči javilo nam se deset ljudi koji imaju magarce, što nas je baš iznenadilo i onda smo odlučili da organiziramo utrku magaraca u sklopu adventa, što je bilo interesantno kako za djecu tako i odrasle”, kaže Dragičević.
Od deset magaraca kako priča sa starta je krenulo njih samo četvero na put utrke, ali sama njihova pojava i negodovanje za utrku kako kaže nasmijali su brojnu publiku koja je ispunila veliki parking u Mogorjelu i s velikim zanimanjem pratila kako one koji negoduju utrku tako i one koji se takmiče. O tome se po njegovim riječima danima pričalo.
“Nismo mogli vjerovati da će izazvati tako veliki interes. Tako smo odlučili utrku održati i ove godine i dići na veći nivo, te pozvati sve vlasnike magaraca iz BiH da nam se pridruže. S obzirom na to da nam je ovo treća godina za redom da djecu darujemo poklonima, objedinit ćemo sve zajedno. Tako će učesnici utrke nositi odjela Djeda Mrazova i djecu darivati”, pojasnio je naš sugovornik.
Utrka Djeda Mrazova na magarcima održat će se u mjestu Mogorjelo, oko starog rimskog grada gdje ima staza u krug oko 300 metara, što će uz zanimljivu i humanu dimenziju imati i svojevrsnu kulturološku vrijednost.
Ističe da su imali utrke konja koje okupljaju veliki broj posjetilaca, ali da je utrka magaraca na samom startu postala prava senzacija. Uvjeren je kako je to zbog činjenica da se radi o životinji koja je iz naroda i koja je svojevrsni simbol težačkog rada i hercegovačkog kraja.
“Pretendiramo ovu utrka pretvoriti u tradiciju, a planiramo organizirati i ljetnu utrku magaraca, što će bez sumnje biti jedna turistička atrakcija u našem gradu”, kaže Dragičević za Klix.ba.
Ovu priču je kako ističe prošle godine podržao Grad Čapljina, ali Grad Mostar iz kojeg djeca dolaze na terapijskog jahanje kao i veliki broj sponzora, tako da vjeruje kako će jedinstvena priča u Čapljini u dogledno vrijeme postati svojevrsni fenomen u BiH i prepoznatljivi turistički brend te regije. (Naj portal)
Zanimljivosti
Kako danas izgleda djevojčica sa Plazme: Još me zovu Bambika
Kako danas izgleda djevojčica sa Plazme: Još me zovu Bambika
Plazma keks je mnogim u djetinjstvu bio omiljena poslastica, a svi se sjećaju djevojčice koja se nalazila na omotu slatkiša.
Ona se zove Aleksandra Nedošan iz Kikinde, a prije mnogo godina je u konkurenciji 2.000 vršnjakinja pobijedila na izboru održanom 1999. godine u “Muzičkom toboganu” i postala zaštitno lice Plazma keksa.
Aleksandra Nedošan iz Kikinde tada je imala četiri i po godine. Kako je kasnije otkrila, bila je previše mala da bi shvatila šta se događa.
– To je za mene i za druge djevojčice bilo lijepo druženje i igra. Kasnije, kada sam snimala reklame i kada su me fotografisali za kalendare, postala sam svjesna uspjeha – izjavila je svojevremeno za Telegraf.
Iz kompanije su joj za rođendan i praznike redovno slali pakete slatkiša, koje je nesebično dijelila drugoj djeci. A ona je Bambi dijete bila sve do 2006.
Kako je rekla, iz novina je saznala da više nije zaštitno lice čuvenog brenda i bila je veoma tužna zbog toga.
Aleksandra je i posljednja djevojčica koja nam se smiješila sa kutije najpoznatijeg keksa na ovim prostorima.
Ona je, inače, veoma talentovana i svestrana mlada dama. Iz intervjua objavljenog prije nekoliko godina saznajemo da se bavila folklorom, da je bila članica pjevačke grupe i da se pojavljivala u nekim muzičkim spotovima. Studirala je smjer za babicu na Visokoj zdravstvenoj školi.
Ali, i dalje je mnogi zovu Bambika, po fabrici Bambi koja proizvodi slavnu poslaticu.
Taj nadimak stoji i pored njenog imena na Fejsbuku, a primijetili smo da umjesto prezimena Nedošan piše – Majstorović.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON