Djelimičnom pomračenju Sunca, danas su mogli svjedočiti ljuidi širom Balkana. Oni koju su imali odgovarajuće naočale i dobar fotoaparat ili kameru na telefonu, svakako su mogli da prate ovaj nesvakidašnji prizor na nebu.
‘Pomračenja Sunca se nikada ne smiju posmatrati direktno, bilo golim okom, dvogledom ili teleskopom. Jedini sigurni metodi su projekcija na bijeli ekran iza teleskopa ili dvogleda ili korištenje provjerene astronomski certificirane aluminizirane folije kakve se izrađuju za ovakve svrhe, saopćili su ranije iz astronomskog društva Orion.
A evo kako je to bilo nekada. U avgustu 1999. godine, sve je bilo mnogo drugačije. Tada su izdavana saopćenja slijedeće sadržine:
je izdato slijedeće saopštenje:
“Preporučuje se građanima da spuste roletne na prozorima i da se udalje od prozora, kako ne bi pogled nesvjesno, a bez zaštitnih naočara uputili prema Suncu. Ko ne mora, posebno djeca i stariji, ne treba da izlaze iz kuće za vrijeme pomračenja niti da posmatraju pojavu”.
I danas se iz BiH i većeg dijela Evrope moglo da posmatra djelimično pomračenje Sunca. Na sredini pomračenja pokriveno je nešto manje od polovine Sunčevog prečnika. Pomračenje će trajati najduže u Rusiji, u Zapadnom Sibiru, gdje će biti pokriveno oko 82 odsto prečnika Sunca. ,
Te 1999. godine, građani su se, zastrašeni savjetima tadašnjih zvaničnih institucija, zabarikadirali po kućama, a samo “najhrabriji” su se osmjelili da izađu na ulice. One su širom Balkana bile zastrašujuće puste, kao pred “sudnji dan”, zbog čega sa ove distance čitav događaj prije može da se opiše kao “pomračenje uma”, a ne Sunca.
Najbizarnije od svega, svakako je bilo uputstvo navedenih institucija kako se treba ponašati dok traje pomračenje, kao i eventulanih posljedica: ubrzan rad srca, grčenje u želucu, pojačan svrab kože, nagli skok krvnog pritiska, povećanje nivoa šećera u krvi, učestalo mokranje. Naravno, čitavo upustvo čitalo se i u udarnim dnevnicima pojedinih TV kuća.
Građani su ozbiljno shvatili ova uputstva, te je atmosfera na ulicama bila jednaka apokaliptičkoj. Narod vje prekrivao svoje trakom izlijepljene prozore ćebadima i skrivao se u svojim mračnim domovima.
I nije to bilo samo u regiji. Naprimjer, tada su grčke vlasti upozorile sve građane da u periodu tok traje pomračenje Sunca, ne izlaze napolje.
U martu 2015. godine takođe se dogodilo djelimično pomračenje Sunca, ali su ga građani tada dočekali bez panike. Shvativši da jedno pomračenje ne može da izazove onoliko strašne posljedice, već da čitav fenomen mogu bezbjedno da pratite ako dobro zaštite oči, građani su na trgovima, ulicama i u astronomskim opservatorijama okupili u velikom broj kako bi bili svjedoci onoga što su prestrašeni propustili avgusta 1999. godine. Kroz teleskope, zaštitne naočare, rendgenske snimke i maske za varenje, posmatrali su ovu rijetku prirodnu pojavu. (Naj portal)