Pratite nas

Razglednice

Narodna predaja o Gredarkoj česmi u Lušci Palanci kod Sanskog Mosta: KRALJICI KRAJIŠNICI DONOSILI VODU NA DLANU

Published

on

Da bi dokazali ljubav i odanost poslušnici su prenosili vodu kraljici od izvora do dvorca sa dlana na dlan

Gredarska česma u sanskom naselju Greda, po kome je dobila ime, jedan je od prepoznatljivih simbola ovog mjesta, koje se nalazi na pola puta između Sanskog Mosta i Bosanske Krupe. Za ovo staro zdanje vezuju se brojne priče i legende.

Ova česma u sadašnjem obliku izgrađena je u vrijeme Kraljevine Jugoslavije, prije više od stotinu godina. Smještena u sjenci stoljetnih lipa koje ljeti pružaju “debelu” hladovinu, oduvijek je bila oaza odmora, mira i osvježenja.

Od postanka česma nikad nije presušila do prije par godina, a ovu pojavu mještani pripisuju nekontrolisanoj eksplataciji u obližnjem kamenolomu. Vjeruje se kako je na ovom mjestu oduvijek postojao izvor pitke vode, koji je star bar koliko i samo naselje. Kao rijetko gdje voda je zdrava i “k’o led hladna da trne zubi”, kako to znaju kazati ovdašnji mještani.

Šta kaže legenda?
Narodna predaja kazuje kako se na obližnjem uzvišenju nalazio dvorac u kojem je živjela kraljica, a njeni podanici, kako bi joj pokazali ljubav i naklonost, prenosili su vodu iz dlana u dlan s izvora sve do dvorca.

Povjesničarima je poznato kako se u blizini, na brdu Lužac, nalazila srednjovjekovna tvrđava ispod koje se vremenom formiralo naselje ili palanka, pa je Lušci Palanka tako dobila ime. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending