Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Proširene i bolne vene: OBLOGE OD ZELENOG PARADAIZA DONOSE VELIKO OLAKŠANJE (Recept)

Published

on

Proširene vene se mogu javiti iz više razloga, a postoje dva tipa ovih vena. One mogu biti unutrašnje i u tom slučaju nisu vidljive, ali izazivaju osjećaj težine i bolove u nogama. Mogu biti i površinske i u tom slučaju osim zdravstvenog, predstavljaju i estetki problem. U poodmaklom stadijumu ove bolesti može doći i do otvorenih rana na nogama.

Tup, pulsirajući bol i otečene noge često su pojava koja je gotovo neraskidivo povezana sa proširenim venama. Uz redovnu upotrebu ovih obloga smanjuju se ili potpuno rješavaju problemi proširenih vena.

Jabukovo sirće ima široku primjenu, a pokazalo se kao vrlo efikasno kod liječenja proširenih vena. Ono poboljšava cirkulaciju i djeluje umirujuće pa će smanjiti bolove koje možete da osjećate kao posljedicu upale vena.

Kada gvorimo o poboljšanju cirkulacije, od koristi će vam biti interna konzumacija jabukovog sirćeta. Jednostavno pomiješajte 2 kašičice sirćeta sa čašom vode i pijte ovo dva puta dnevno.
Pored toga, možete napraviti i jednostavnu oblogu za vene od jabukovog sirćeta. Samo potopite gazu u sirće i stavite na problematično mjesto. Osavite da djeluje do pola sata pa isperite.

Obloge od zelenog paradajza
Paradajz sadrži velike količine antioksidanta likopena koji pomaže u ublažavanju upala. Takođe, sadrži i supstancu sličnu aspirinu, koja sprječava stvarenje ugrušaka u krvi i pospješuje cirkulaciju. Ali prvenstveno, zeleni paradajz je bogat vodom i sastojcima koji će smanjiti upalu, umor u nogama i napetost.

Zeleni paradajz za vene može se upotrijebiti na dva načina:

Prvi način je najjednostavniji i podrazumijeva da nabavite i operete nekoliko zelenih paradajza i isiječete ih na kriške. Te kriške zatim nanesite na upaljene čvorove vena na nogama ili rasporedite na noge. Da bi sve stajalo na svom mjestu, pričvrstite elastičnim zavojem. Držite ovako dok ne počne da vas pecka, pa onda isperite.

Drugi način da upotrebite obloge za vene od zelenog paradajza jeste djelotvorniji, jer podrazumijeva kombinaciju sa jabukovim sirćetom te tako imate prednosti od oba ova tretmana.
Za ovu oblogu potrebno vam je 5 zelenih paradajza, 1 čaša jabukovog sirćeta i jedna staklena tegla.

Zeleni paradajz isiječete na kolutove i stavite u staklenu teglu, pa prelijete jabukovim sirćetom. Poklopite i ostavite da odstoji 48 sati na hladnom i tamnom mjestu. Nakon 2 dana, ova obloga za proširene vene na nogama je spremna za upotrebu.

Nanosite je slično kao i prethodnu. Kriške paradajza stavljate na kritična mjesta i onda zavijete zavojem. Ostavite da djeluje 40 minuta pa isperite hladnom vodom. Nakon dvije nedjelje trebalo bi da primijetite značajno olakšanje povlačanje upaljenih vena. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending