Zanimljivosti
Dileme oko zaručničkog prstena: ŽENAMA PRSTEN NIJE BITAN
Jedan mladoženja iz Hrvatske se našao u dilemi oko kupovine zaručničkog prstena jer mu djevojka ništa ne želi pa je potražio savjete na društvenim mrežama
On je odlučio zaprositi svoju djevojku, ali s obzirom na to da ona ne želi nikakve dijamante, niti bilo šta preskupo, nije siguran šta da izaberei.
Kako bi mu bila lakša odluka, odlučio je pitati korisnike Reddita:
“Pozdrav ekipa, planiram uskoro zaprositi curu i sad sam u dilemi oko zaručničkog prstena. Ona kaže da ne želi nikakve dijamante, ništa preskupo. Imate li iskustva kakvih vrijednih za podijeliti? Koja je bila cijena vašeg zaručničkog prstena? Gdje ste kupili? Hvala Vam puno unaprijed! Živjeli!”
Javili su mu se i neki štedljivi muškarci:
“100 kn, neka zlatarna u Petrinjskoj. Nije mi bilo bitno kakav je, samo da je. Na sreću, nije niti njoj bilo bitno, a nakon 10 godina nikada nije niti spomenula kakav je i koliko košta. Nosi ga svaki dan.”
“Cura i ja smo pričali kao koji joj se sviđaju, itd. i njoj je bio fora neki od 300/400 kn u tipa silver for you i tako te fore. Prvo sam mislio kao što, tako malo, mislio sam da to mora biti skuplje, ali smo pričali da je bolje da ode manje para na prsten pa nam ostane više da odemo negdje”, rekao mu je drugi svoje iskustvo.
Nekima prsteni nisu bitni:
“Čisto je svejedno, jedna frendica se zaručila s prstenom od 150 kn, druga ima prsten od 4000 $, a treća s prstenom s eBaya. Sve ti ovisi štA cura hoće i voli”, a s time se složila još jedna žena:
“Upravo to, stvar je simbolike. Meni je čak jako slatko bilo s mojim frendom, on se ženio prije 10 godina, još na faksu i nije imao love za dijamantni prsten, iako ga je cura htjela, ali su oboje bili okej i imali su deal da će kupiti prsten s cirkonom za nekih 1500-2000 kn, a za 10. godišnjicu će ga promijeniti u dijamant ako će toliko više zarađivati i jesu.”
Jedan muškarac nije imao sreće:
“Prvi zaručnički prsten sam platio 3500 kn, a drugi oko 2400 kn. Velika je to škola, a nakon prekida nijedna ne vraća prsten. Srećom ova treća zaručnica je dosta skromnija, uzela je srebreni od 250 kn pa ako i s njom prekinem bar neće biti veliki trošak.”
Javile su mu se i neke žene sa savjetima:
“Ja isto nisam htjela dijamant i ništa preskupo. Moj ima ugraviranu posvetu s unutarnje strane i bilo mi je jako drago kad sam vidjela da je zaručnik to odabrao. Mislim da se na tu posvetu isplati doplatiti još malo novca bolje nego za skuplji kamen itd. Sretno”, poručila mu je druga.
A jedna je zaključila raspravu:
“Iskreno, po meni sve to ‘zaprositi curu’ u današnje vrijeme više nema smisla, ne ženimo se više s 18 nego 30+ i znamo što želimo i sposobni smo pričati o tome. Ako baš želiš pitati kao u filmovima, možda najbolje da to napraviš bez prstena pa ju onda odvedeš da sama izabere, tako barem nećeš promašiti ni izgled, a ni veličinu. Ovo sve je ako ti je cura neka normalna i niste balavci. Ako ste još klinci, iskreno, čekaj i nemoj praviti skupe greške. Ako je ona materijalist, takvu sigurno ne želiš u životu.” (Naj portal)
Zanimljivosti
U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH
U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH
U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.
Guslarska poezija
Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).
– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.
Kulturno nasljeđe
Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.
– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.
– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.
Dodatna težina
– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON