Pratite nas

Zanimljivosti

Da li je vašem braku suđeno da traje ili ne: RIJEŠITE OVU JEDNAČINU, KOJA JE U 90% PRECIZNA

Published

on

Psiholog i matematičar uzeli su u obzir tjelesne pokazatelje, ali i to jesu li parovi u raspravi koristili humor, jesu li bili otvoreni ili možda arogantni i agresivni.

Svi se parovi svađaju, ako nema većih razloga onda zbog otvorene paste za zube ili podignute daske na wc šolji. No, nekada svađe mogu biti baš gadne, pa čak ni se*s pomirenja ne može ukloniti osjećaj da se prijetnja nadvila nad vašom vezom. Želite li da predvidite šta će se događati s vašim brakom – hoćete li ostati zajedno ili ćete se razvesti – možete to pomoću matematičke jednačine koja, navodno, predviđa sudbinu veze s 90 posto preciznosti.

Kako se svađate
Jednačina je potekla iz istraživanja psihologa Džona Gotmana i profesora matematike Džejmsa Mareja, koji su snimali 15-minutne video-zapise svađa dugogodišnjih partnera. Osmislili su metodu za ocjenjivanje svega što se događalo tokom svađa, uključujući srčani ritam, vrijednosti krvnog pritiska, izraze lica i provodljivost kože. Nisu se fokusirali samo na tjelesne pokazatelje, obratili isu pažnju i na to jesu li parovi koristili humor, jesu li bili otvoreni ili možda arogantni i agresivni.

Evo i jednačine
Pomoću svega toga, dekodirali su šta se događalo tokom rasprave i tada su mogli predviđati hoće li se par razvesti ili neće. Dakle, radi se o tome kako se svađate i šta govorite u svađi, to je odlučno za vaše šanse za dugoročnu sreću.

Želite li izračunati svoje izglede, olovku u ruke i papir pred sebe, jer slijedi jednačina:

Wt+1= w + RwWt + IHM (Ht)

Zbunjujuće? Može izgledati kao niz nasumično odabranih slova i pokoje brojke, ali nije tako. Evo i obrazloženja Gotmana i Mareja.

Wt+1 označava pozitivnost ili negativnost ženinog slijedećeg komentara u raspravi.

Malo w označava opšte ženino raspoloženje.

Dodajete RwWt, što u osnovi označava ženino raspoloženje prema mužu.

Potom dodajete IHM, što označava muževljev uticaj.

(Ht) na kraju jednačine znači da morate uvrstiti i najnoviju muževljevu radnju.

Korištenjem ovog sistema, sve što se izgovori tokom svađe svrstava se u kodove. Primjera radi, „odbrana” je negativan kod, a „naklonost” ili „humor” su pozitivni kodovi.

Prema sistemu kodiranja Koana i Gotmana iz 1995. godine, svaka reakcija u svađi vrijedi određeni broj bodova, pa radost nosi +4 boda, humor takođe +4, a zainteresiranost +2 boda. Ako ste negativno raspoloženi, pripremite se na gubljenje bodova, prezir nosi -4, a gađenje -3 boda.

Nije svaka svađa loša
I, kako je sve to povezano s tim hoćete li se razvesti ili ne? Tako što su sistem kodiranja i jednačina povezani. Kako objašnjava matematičarka Hana Fraj, sve zavisi o zadnjim dijelovima jednačine, tj. o muževljevom uticaju i muževljevoj reakciji. Radi se o pozitivnim i negativnim reakcijama koje se stavljaju u grafikon, a ako dosegnu određeni prag – vezi bi mogao biti kraj.

Iznenađujuće, grafikon je otkrio da su parovi s vrlo niskim pragom negativnosti zapravo najneuspješniji, što sugeriše da je svađa tu i tamo potrebna. Uspješniji su bili parovi koji su odmah progovarali o onome što ih muči.

Zaključak: Ukoliko želite da sačuvati vezu, što prije progovorite o problemu koji se pojavio. I neka vam kalkulator bude pri ruci. (Naj portal)

Zanimljivosti

VIDEO Slučajni susret otkrio zanimljive detalje: Koji Sarajlija je najmlađi taksista u Evropi

Published

on

Edin s našim novinarom Batom Šišićem

Mjesec je novembar, a u Sarajevu pao prvi snijeg. I, kako obično biva sa vremenskim nepogodama veći dio građana koristi usluge taksista grada Sarajeva. A takom mog kratkog boravka u Sarajevu bio sam i ja njihov potrošač.

Osmijeh od uha do uha

Iskreno, obično se ne vozim Sarajevo taxijem iz nekih mojih prijašnjih loših iskustava sa tom firmom. Ali, ovaj put mi se mnogo žurilo i nisam birao, a prvi taksi koji sam zaustavio bio je upravo Sarajevo taxi. I, tako sjedam u auto, a odmah po ulasku dočeka me osmijeh vozača, kako se kaže u narodu, od uha do uha. Dečko jako mlad, veseo, komunikativan.

Pruža ruku da se upoznamo i reče da se zove Edin Čaušević. Vidio sam da je po godinama veoma, veoma mlad, pa moja novinarska znatiželja nije mi dala mira, pa ga upitah za godine. I, tako započe naša veoma zanimljiva komunikacija.

– Ja sam najmlađi taksista u Sarajevu, ako ne i u BiH ili bolje rečeno u Evropi. Imam samo 19 godina i naslijedio sam zanimanje moga oca, koji je bio dugogodišnji taksista u Sarajevu. Ustvari ovo je porodišni posao i naša porodična tradicija. Ima još mladih taksista, ali ja sam opet najmlađi od njih, jer ta neka starija generacija i generacija mog oca polagano odlaze u penziju, pa mi djeca preuzimamo. Nastavljamo zanimanje i posao kojim su se oni bavili. Moram da kažem da se mi mladi taksisti svi držimo zajedno, pazimo jedni na druge – rekao nam mladi Edin.

Njihovo dijete

Kako su te prihvatili stariji taksisti?

– Veoma, veoma lijepo. Mog tatu su svi poznavali i poštovali, ustvari prihvatili su me kao da sam njihovo dijete, što realno i jesam. Veoma često me kontaktiraju, nude pomoć pitaju me da li znam sve ulice, kako se općenito snalazim u poslu. Ali, mi ove mlađe generacije više sa tim nemamo problema, svi imamo ove pametne telefone, aplikacije. Jednostavno posao taksiste je veoma, veoma zanimljiv.

 

Po ulasku odmah sam primijetio da si veoma komunikativan, nasmijan.

– Iskreno taksisti su ogledalo svakog grada, ambasadori svakog grada. Jer svaki stranac koji dođe u grad većinom sjedne u taksi i, prvi njihov susret sa nekim recimo iz Sarajeva je upravo vozač taksija. Jednostavno taksista stvara prvi utisak o jednom gradu. Ja govorim više stranih jezika tako da mi je to jedna olakšavajuća okolnost po pitanju ovog posla i komunikacije sa ljudima.

Edin Čaušević osim što vozi taksi, uporedo sa poslom je i student.

– Da, tako je. Studiram informatiku, softverski inžinjering je bio moj izbor. To je ono što ima smisla uz ovaj posao koji radim. Jer u ovom poslu sam slobodan, nemam ograničeno vrijeme, tako da mogu da studiram.

Student Informatike

Kada završiš studij da li ćeš se nastaviti baviti taksijem?

– Jedno sigurno znam, da porodični posao neću ostaviti, ali vidjet ću šta će mi još život donijeti i gdje će da me odvede. Sa informatikom se može raditi iz svakog dijela našeg lijepog Sarajeva, tako da nismo ograničeni sa mjestom gdje se u tom trenutku nalazimo. A, meni je to veoma bitno da imam tu neku slobodu, koja meni mnogo znači.

Na pitanje da li je teško biti taksista u Sarajevu, Edin je odgovorio:

– Za mene zaista nije, jer mi svi mladi, pa tako i ja puni smo energije, elana. Meni se lično sviđa što upoznajem nove ljude, jedino je saobraćaj u Sarajevu malo specifičan. Ali, za mene je Sarajevo super u poređenju sa drugim gradovima u Evropi i regionu.

Da li se plašiš noćne vožnje, da li je bilo neprijatnih situacija?

– Da budem iskren, kako ja tako i moje kolege, mislim na ovu mlađu generaciju, mi baš biramo. Izbjegavam ili izbjegavamo da vozimo ljude koji su pijani ili pod dejstvom nekih od zabranjenih supstanci. Za sada zaista nisam imao nikakvih neugodnih situacija. Nekad ljudi to pogrešno shvate, ali zbog moje ili naše sigurnosti mi zaista biramo u trenutku koga ćemo da primimio u auto.

Siguran sam da je mnoge od vas koji ste ovo čitali, dirnula ova iskrena priča veselog i mladog sarajevskog taksiste Edina Čauševiča, čiji broj vozila je je 309 Sarajevo taksi.

Svaki nepoznati putnik, stranac koji uđe u njegov automobil shvatit će odmah koliko je Sarajevo, koliko je Bosna i Hercegovina gostoljubljiva zemlja i zemlja sa dosta mladih i veoma pametnih i talentiranih ljudi.

Bato Šišić (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending