Pratite nas

Zanimljivosti

Neobuičan cvijet: KAMELEON MIJENJA BOJU LISTOVA U ZAVISNOSTI OD POLOŽAJA

Published

on

Zbog svoje sposobnosti ili bolje rečeno karakteristike da mijenja boju listova, Houttuynia cordata dobila je naziv kameleon-biljka. Naime, kada je na sjenovitom mjestu, kameleon-biljka će imati zeleno- blijedožućkaste listove, a ako je smjestimo na sunce, posve će oživjeti njen kolorit – dobiće nijanse ružičaste, crvene i žute.

Upravo to, kao i njeni neobični srcoliki i mesnati listovi čine je vrlo atraktivnom biljkom – iako znate da će promijeniti svoju boju s obzirom na uslove, uvijek se s nestrpljenjem očekuje ta promjena.

Riječ je o biljci koja potiče iz Azije tako da voli vlažno i močvarno tlo. Njen idealan položaj bio bi uz vodu, fontane ili bazene ili na vlažnom zemljištu, a njena ljepota još će više doći do izražaja ako se kombinuje s drugim dekorativnim biljem. Ali imajte u vidu da se brzo širi, pa je sadite na rastojanju oko 70 cm,

Može narasti do 30 cm. U svojoj domovini Aziji (Kina, Vijetnam) se koristi i u kulinarstvu – kao salata ili kuhana u slanoj vodi. Zanimljivo je to da kao namirnica ima ukus na ribu, pa je mnogi i zovu Fish Mint tj. riblja nana. Koristi se takođe i kao ljekovito bilje, naročito u tradicionalnoj kineskoj medicini jer se pokazala djelotvornom kao diuretik i laksativ.

Kameleon u svome godišnjem ciklusu ima i cvjetove – možete ih očekivati u junu i julu. Takođe, kameleon ima i intenzivan miris koji nas podsjeća na narandžu. Možete je zasaditi jer nije zahtjevna za uzgoj – omogućite joj dovoljno vlage odnosno redovno je prskajte. (Naj portal)

Zanimljivosti

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

Published

on

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.

Guslarska poezija

Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).

– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.

Kulturno nasljeđe

Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.

– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.

– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.

Dodatna težina

– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending