Pratite nas

Zdravlje i ljepota

VISOKA TEMPERATURA: Tri prirodna recepta koje su koristili naši stari

Published

on

Prelazni period između godišnjih doba najopasniji je za viruse i bakterije koje mogu napasti naš organizam, a posebni dječiji. To može prouzrokoati visoku tjelesnu temperaturu koja se nekada dugo skida antibioticima i lijekovima, ali su protiv nje i+posebno djelotvorni prirodni preparati kojima su naše nane nama skidale temperaturu. Donosimo vam tri tradicionalna metoda za skidanje temperature, koji su najčešće korišćeni kod naših predaka.

Krompir
Krompir narežete na kolutiće ili izrendate, stavite na stopala i obujete čarape, pa noge dobro utoplite. Krompir možete kombinovati i sa jabukovim sirćetom. Pomiješajte malo ovog sirćeta i narendan krompir, smjesu stavite u lagane pamučne čarape, pa ih obujte. Noge umotajte u toplu dekicu i ostavite da djeluje nekoliko sati ili preko noći.

Brašno i bjelance
Napravite mješavinu kukuruznog brašna i alkoholnog sirćeta, treba vam gusta smjesa. Stavite tu mješavinu na tabane, uvijte stopala u pamučne krpe, pa obujte pamučne čarape. Za skidanje temperature možete upotrijebiti i bjelance. Umutite ga, nakvasite njime pamučne krpice, pa stavite preko tabana. Obujte čarape i ostavite da djeluje nekoliko sati.

Limun
Potrebna su vam dva do četiri limuna. Operite ih i iscijedite sok, po mogućnosti i malo ulja iz korice. U tu tečnost namočite pamučne krpice, pa sa njima umotajte stopala. Preko toga obujte pamučne čarape, dobro se utoplite, posebno stopala i lezite mirno bar sat vremena. Već poslije 30 minuta ćete osjetiti olakšanje, a krpice će na nogama biti gotovo suhe. Ponovite postupak i ove obloge ostavite na nogama tokom noći, spavajte sa njima. Slijedeći dan temperatura bi trebalo da bude znatno niža. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending