Zanimljivosti
Tajna je u starom triku: KAKO PODSTAĆI DRVO NOVCA DA PROCVJETA?
Prema feng shuiju, krasula ili drvo novca je biljka koja se smatra simbolom bogatstva i financijskog uspjeha. Njeno mesnato lišće podsjeća na novčiće i vrlo je dekorativna, ali rijetko ko ima priliku vidjeti da krasula u kući procvjeta.
Kada se na drvetu novca pojavi cvijet, vjeruje se da to donosi bogatstvo i da možete očekivati značajno povećanje prihoda. Cvjetanje se obično javlja najranije od 5. do 10. godine života biljke, a evo koji uvjete je potrebno ispuniti kako bi se pojavio cvijet.
Umjereno je zalijevajte jednom u dva dvije sedmice. Previše vode može učiniti da korijen biljke počne truliti. Važno je da drvo novca stoji na svijetlom mjestu i da što duže uživa u dnevnom svjetlu, tada će drvo imati više šanse da procvjeta. Nahranite biljku, možete koristiti ista gnojiva kao i za kaktus ili možete napraviti prirodno gnojivo od namirnica.
U proljeće, kada prođe hladno vrijeme, iznesite drvo novca na svjež zrak ili češće provjetravajte stan. Kako cvijet raste, povremeno ga presađujte u novu teglu koja ne treba biti preduboka. S velikom količinom zemlje, korijen stabla novca proteže se nadolje, a sama biljka nagore, što ga čini tankim i slabim.
Pravovremeno se riješite lošeg i starog lišća. Osim njegovanja, važno je da brinete i o energetskom utjecaju drveta novca – poslušajte sljedeće savjete:
Razgovarajte s biljkom, pjevajte joj i govorite ispred nje afirmacije za privlačenje bogatstva. Vjeruje se da prašina na lišću ometa novčane tokove, stoga redovno brišite lišće. Stavite krasulu u jugoistočni dio kuće koji se naziva u feng shuiu “ćošak bogatstva”. Vjeruje se da će ona svoj energetski doprinos najprije dati u ovom dijelu kuće. (Naj portal)
Zanimljivosti
U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH
U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH
U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.
Guslarska poezija
Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).
– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.
Kulturno nasljeđe
Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.
– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.
– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.
Dodatna težina
– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON