Pratite nas

Zanimljivosti

Bile su u nauci i politici, imale su čvrstu ruku: 18 ŽENA KOJE SU ISPISALE HISTORIJU (3)

Published

on

I dok su neki zidovi razbijeni, drugi su ostali, ali se napredak nastavlja. Kao što je Klintzon rekla prihvatajući svoju nominaciju: “Kada nema stropova, nebo je granica”. Predstavljamo vam 18 žena koje su svojim angažmanima, znanjem I umijećem doprinijele istoriji. Ovdje pročitajte treći nastavak:

13. KRALJICA ELIZABETA II (1926)
U svom dugom životnom dobu od 91 godine, njeno Veličanstvo je nevjerovatno zaslužno sa svoje mjesto na listi žena koja su ostavile trag u svijetu. Ona sjedi na prijestolu već 66 godina, što je čini monarhom s najdužim stažom na svijetu. Imala je samo 25 godina kada joj je otac umro i kruna je prenesena njoj, a bila je u centru paćnje gotovo svaki dan svoga života. Ona je britanski monarh s najdužim vladanjem do sada, a napravila je brojne promjene u monarhiji za vrijeme njene vladavina.

13. MARGARET THATCHER (1925-2013)
Margaret Thatcher je promijenila lice moderne britanske politike. Političku karijeru je započela na Sveučilištu Oxford gdje je bila predsjednica Društva konzervativaca. 1959. godine je osvojila zastupničko mjesto u Finchleyu i postala Margaret Thatcher. Ali, stvarno je ušla u historiju 1975. godine kada je postala čelnica Konzervativne stranke, jedne od dvije glavne političke stranke u UK, a kasnije – 1979 prva žena britanska premijerka. Imala je prilično radikalne stavove zbog kojih je zaradila nadimak “čelična ledy”. Bila je prisiljena dati ostavku 1990, ali ne prije nego što je postala najdugovječnija premijerka dvadesetog vijeka. Neki su mislili da je spasila Britaniju kada je imala mnogo ekonomskih problema, a drugi su mislili da je uništila živote miliona radnika. Šta god ljudi mislili, nema sumnje da je njena snaga značila da je ostavila traga u britanskoj politii.

15. INDIRA GANDI (1917.-1984)
Indiru Gandi istorija pamti kao “Gvozdenu dama Indije” – njena politika i vođstvo snažno će uticati na razvoj jedne od najvećih zemalja svijeta, te će oblikovati odnose i Azije i svijeta. Mišljenja o njojsu podijeljena i u Indiji i u svijetu. Jedni je smatraju velikom liderkom (anketa BBC-a 1999. proglasila ju je “Ženom milenijuma”) koja je radila predano na ujedinjenju i jačanju Indije (činjenica jeste da je Indija za vrijeme njene vladavine postala moćna, možda čak i hegemon u ovom dijelu Azije, naročito prema manjim zemljama, recimo Nepalu i Butanu…). Drugi tvrde kako je upravo ona kriva za masovnu korupciju koja se u Indiji s vrha proširila u sve pore društva. Neki je slave zbog njene spoljne politike, drugi pak kritikuju zbog iste.

No, jedna stvar je sigurna – Indira Gandi jedna je od najvažnijih osoba u istoriji Indije. Sama Indija je od svog oslobođenja od Britanije pa sve do 90-ih godina zapravo bila zemlja u rukama jedne familije Nehru-Gandi, a taj period ostavio je neizbrisiv trag koji se i danas osjeća širom ove ogromne zemlje. Ubijena je u atentatu 31. Oktobra 1984.godine. (Naj portal)

16. HILLARY CLINTON (1947)
Hillary Clinton je ušla u historiju još u julu 2016. godine kada je postala prva žena iz jedne od dvije glavne američke političke stranke koja je izabrana da se bori za mjesto predsjednice. Ona je predstavljala demokrate, istu stranku kao tadašnji predsjednik Barack Obama. Iako nije pobijedila I predsjedničkoj utakmici, inspirisala je milione djevojaka I žena širom svijeta.

17. OPRAH WINFREY (1954-)
Svoju TV karijeru započela je kao tinejdžerka, postavši najmlađa osoba i prva Afroamerikanka koja je sa 19 godina čitala glavne vijesti na kanalu u gradu Nashvilleu, u Americi. Sada je jedna od najpoznatijih i najomiljenijih voditeljica u svijetu. Prvi put se proslavila 1986. s Opah Winfrey šouom. Trajalo je 25 godina prije nego što je svoj uspjeh pretvorila u vlastiti TV kanal: Opah Winfrey Network. Također, je bila uključena u humanitarni rad, uključujući osnivanje dvije vlastite zaklade i doniranje miliona vlastitog novca.

18. KEMALA HARRIS (1964)
20. januara 2021. godine Kemala hariss polaže zakletvu kao prva žena I prva tamnoputa predsjednica SAD. “Iako sam možda prva žena na ovoj funkciji, neću biti posljednja” – rekla je Harris nakon što je izabrana. Kćerka jamajčanskih i indijskih imigranata, Haris je bila prva crna državna odvjetnica u Kaliforniji I pobijedila je na izvorima za američki Senat 2016. godine. (Naj portal)

Zanimljivosti

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

Published

on

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.

Guslarska poezija

Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).

– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.

Kulturno nasljeđe

Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.

– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.

– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.

Dodatna težina

– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending