Zanimljivosti
Bile su u nauci i politici, imale su čvrstu ruku: 18 ŽENA KOJE SU ISPISALE HISTORIJU
I dok su neki zidovi razbijeni, drugi su ostali, ali se napredak nastavlja. Kao što je Klintzon rekla prihvatajući svoju nominaciju: “Kada nema stropova, nebo je granica”. Predstavljamo vam 18 žena koje su svojim angažmanima, znanjem I umijećem doprinijele istoriji.
1. KRALJICA ELIZABETA (1533-1603)
Elizaveta I. je sebe nazivala “The Virgin Queen” jer se udlučila udati za svoju zemlju umjesto za muškarca. Sada se to može činiti kao antička istorija, ali kraljica Elizabera I jedan je od najuspješnijih monarha u britanskoj istoriji, pod čijom vlasti je Engleska postala glavna evropska sila u politici, trgovini i umjetnosti. Elizabeta je imala kamenit put do prijestola i tehnički joj se nikada nije moglo dozvoliti da vlada, zato što je bila žena i zato što je njena majka bila Anne Boleyn toliko omražena bivša supruga Henrika VIII. Međutim, Elizabeta I dokazala je da su svi procvjenjivači griješili i postala je jedan od najvećih ženskih vođa. Poznata po svojoj inteligenciji, lukavosti i energičnoj naravi “The Virgin Queen” je bila uistinu jedna od velikih žena u istoriji.
2. ABIGAIL ADAMS (1744 – 1818)
31. marta 1776. godine, u pismu svom suprugu, ocu utemeljitelju Johnu Adamasu, buduća prva dama Abigail Adams moli njega i Kontinentalni kongres da pamte dame i budu velikodušniji i naklonjeniji njima od svojih predaka. Da ne stavljaju takvu neograničenu moć u ruke muževa. Abigail je rekla:
“Zapamtite, svi bi ljudi bili tirani da mogu. Ako se damama ne posveti posebna briga i pažnja, odlučni smo potaknuti pobunu I nećemo se smatrati vezanima nikakvim zakonima u kojima nemamo glas ili zastupnika.
3. ELIZABETH CADY STANTON (1815-1902)
19-20. jula 1848. godine na prvoj konvenciji o pravima žena koju su organizovale žene, Seneca falls Convention se održava u New Yorku, s 300 učesnika, uključujući organizatore Elizaberh Cady Stanton i Lucretiu Mott. Šezdeser osam žena i 32 muškarca (uključujući Frederocka Douglasa), potpisuju Deklaraciju osjećaja, što je potaknulo decenije aktivizma, a što je na kraju dovelo do usvajanja 19. amandmana koji ženama daje pravo glasa. 15. maja 1869. godine Susan B. Anthony i Elizabeth Cady Stanton osnovale su Nacionalno udruženje za pravo glasa koje je koordiniralo nacionalni pokret za pravo glasa. Godine 1890.grupa se udružila sa Američkom udrugom za pravo glasa kako bi osnovala Nacionalnu amričku udrugu za pravo glasa.
4. EMMELINE PANKHURST (1858-1928)
Emmeline Pankhurst je bila osnivačica žena zvanih Sufražetkinje koje su se nevjerovatno teško borile da žene dobiju pravo glasa u Velikoj Britaniji. Za to su često koristile nasilne i ekstremne taktike, a Emmeline zbog toga nije bila strana zatvorska ćelija. Međutim, kada je izbio Prvi svjetski rat shvatila je da bi trebalo pomoći u ratnim naporima i motivisala je druge “Sufražetkinje” da učine isto. Dok su muškarci bili odsutni, boreći se u ratu, mnoge žene poput Emmeline preuzele su poslove koje su muškarci tradicionalno obavljali. Time su zaslužile veliko poštovanje, te pokazale koliko su žene doprinijele društvu, a na osbnovu toga su zaslužile glas. Godine 1918. je donesen zakon koji je dozvoljavao određenim ženama pravo glasa. Ovo je bio veliki koraku jednakosti između muškaraca i žena, za koji vbelike zasluge ima Emmanuele
5. MARIE CURIE (1867 – 194)
Marie Curie, rođena u Poljskoj bila je pionirska fizičarka i naučnica koja je skovala termin radioaktivnost, otkrila dva nova elementa (radij i polonij) i razvila prenosni rendhenski aparat. Curie je bila prva osoba koja je osvojila dvije odvojene plemenite nagrade; jednu za fiziku a drugu za hemiju i do danas je jedina osoba, bez obzira na spol, koja je dobila Nobelovu nagradu za dvije različite naučne discipline. Curie se tokom svoje suočavala sa gotovo stalnim nedaćama I diskriminacijom, s obzirom da su nauka i fizika bile područje u kojem su dominirali muškarci. Ipak, bez obzira na sve, njeno istraživanje ostaje relevantno i uticalo je na svijet nauke do današnjih dana. Marie je 1903. godine dobila Nobelovu nagradu kao prva žena u historiji koja je dobila ovo priznanje, a 1911. godine je dobila drugu. Zajedno s mužem naučnikom je okrila radioaktivnost te se njihov rad koristi za radioterapiju.
6. AMELIA EARHART (1897-1939)
20.-21. maja 1932. godine Amelia Earhart, koja je rođena u Kensasu postaje prva žena i drugi pilot ikada koji je letio non – stop preko Atlantika. Amelia Earhart je bila definicija prekršitelja pravila. Američka avijatičarska koja je postala prva žena koja je samostalno preletjela Atlantik i prva osoba koja je ikada preletjela sama od Havaja do SAD, Amelia je bila pionirska avijatičarka i prava žena pionirka. Earhart je odbijala biti određena prema svopm spolu od malih nogu, Od 1920 godine Earhart je počela podučavati letenje i brzo je postala odlulčna da dobije svoju pilotsku dozvolu položivši ispit leta 1921. U istoriji je zapisano da je Earhart postavila više zrakoplovnih rekorda, ali njen pokušaj da bude prva osoba koja je oplovila svijet doveo je do njenog nestanka i pretpostavljene smrti. (Naj portal)
NASTAVAK PROČITAJTE OVDJE:
Bile su u nauci i politici, imale su čvrstu ruku: 18 ŽENA KOJE SU ISPISALE HISTORIJU (2)
Zanimljivosti
U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH
U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH
U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.
Guslarska poezija
Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).
– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.
Kulturno nasljeđe
Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.
– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.
– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.
Dodatna težina
– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON