Pratite nas

Zanimljivosti

Bile su u nauci i politici, imale su čvrstu ruku: 18 ŽENA KOJE SU ISPISALE HISTORIJU

Published

on

I dok su neki zidovi razbijeni, drugi su ostali, ali se napredak nastavlja. Kao što je Klintzon rekla prihvatajući svoju nominaciju: “Kada nema stropova, nebo je granica”. Predstavljamo vam 18 žena koje su svojim angažmanima, znanjem I umijećem doprinijele istoriji.

1. KRALJICA ELIZABETA (1533-1603)
Elizaveta I. je sebe nazivala “The Virgin Queen” jer se udlučila udati za svoju zemlju umjesto za muškarca. Sada se to može činiti kao antička istorija, ali kraljica Elizabera I jedan je od najuspješnijih monarha u britanskoj istoriji, pod čijom vlasti je Engleska postala glavna evropska sila u politici, trgovini i umjetnosti. Elizabeta je imala kamenit put do prijestola i tehnički joj se nikada nije moglo dozvoliti da vlada, zato što je bila žena i zato što je njena majka bila Anne Boleyn toliko omražena bivša supruga Henrika VIII. Međutim, Elizabeta I dokazala je da su svi procvjenjivači griješili i postala je jedan od najvećih ženskih vođa. Poznata po svojoj inteligenciji, lukavosti i energičnoj naravi “The Virgin Queen” je bila uistinu jedna od velikih žena u istoriji.

2. ABIGAIL ADAMS (1744 – 1818)
31. marta 1776. godine, u pismu svom suprugu, ocu utemeljitelju Johnu Adamasu, buduća prva dama Abigail Adams moli njega i Kontinentalni kongres da pamte dame i budu velikodušniji i naklonjeniji njima od svojih predaka. Da ne stavljaju takvu neograničenu moć u ruke muževa. Abigail je rekla:
“Zapamtite, svi bi ljudi bili tirani da mogu. Ako se damama ne posveti posebna briga i pažnja, odlučni smo potaknuti pobunu I nećemo se smatrati vezanima nikakvim zakonima u kojima nemamo glas ili zastupnika.

3. ELIZABETH CADY STANTON (1815-1902)
19-20. jula 1848. godine na prvoj konvenciji o pravima žena koju su organizovale žene, Seneca falls Convention se održava u New Yorku, s 300 učesnika, uključujući organizatore Elizaberh Cady Stanton i Lucretiu Mott. Šezdeser osam žena i 32 muškarca (uključujući Frederocka Douglasa), potpisuju Deklaraciju osjećaja, što je potaknulo decenije aktivizma, a što je na kraju dovelo do usvajanja 19. amandmana koji ženama daje pravo glasa. 15. maja 1869. godine Susan B. Anthony i Elizabeth Cady Stanton osnovale su Nacionalno udruženje za pravo glasa koje je koordiniralo nacionalni pokret za pravo glasa. Godine 1890.grupa se udružila sa Američkom udrugom za pravo glasa kako bi osnovala Nacionalnu amričku udrugu za pravo glasa.

4. EMMELINE PANKHURST (1858-1928)
Emmeline Pankhurst je bila osnivačica žena zvanih Sufražetkinje koje su se nevjerovatno teško borile da žene dobiju pravo glasa u Velikoj Britaniji. Za to su često koristile nasilne i ekstremne taktike, a Emmeline zbog toga nije bila strana zatvorska ćelija. Međutim, kada je izbio Prvi svjetski rat shvatila je da bi trebalo pomoći u ratnim naporima i motivisala je druge “Sufražetkinje” da učine isto. Dok su muškarci bili odsutni, boreći se u ratu, mnoge žene poput Emmeline preuzele su poslove koje su muškarci tradicionalno obavljali. Time su zaslužile veliko poštovanje, te pokazale koliko su žene doprinijele društvu, a na osbnovu toga su zaslužile glas. Godine 1918. je donesen zakon koji je dozvoljavao određenim ženama pravo glasa. Ovo je bio veliki koraku jednakosti između muškaraca i žena, za koji vbelike zasluge ima Emmanuele

5. MARIE CURIE (1867 – 194)
Marie Curie, rođena u Poljskoj bila je pionirska fizičarka i naučnica koja je skovala termin radioaktivnost, otkrila dva nova elementa (radij i polonij) i razvila prenosni rendhenski aparat. Curie je bila prva osoba koja je osvojila dvije odvojene plemenite nagrade; jednu za fiziku a drugu za hemiju i do danas je jedina osoba, bez obzira na spol, koja je dobila Nobelovu nagradu za dvije različite naučne discipline. Curie se tokom svoje suočavala sa gotovo stalnim nedaćama I diskriminacijom, s obzirom da su nauka i fizika bile područje u kojem su dominirali muškarci. Ipak, bez obzira na sve, njeno istraživanje ostaje relevantno i uticalo je na svijet nauke do današnjih dana. Marie je 1903. godine dobila Nobelovu nagradu kao prva žena u historiji koja je dobila ovo priznanje, a 1911. godine je dobila drugu. Zajedno s mužem naučnikom je okrila radioaktivnost te se njihov rad koristi za radioterapiju.

6. AMELIA EARHART (1897-1939)
20.-21. maja 1932. godine Amelia Earhart, koja je rođena u Kensasu postaje prva žena i drugi pilot ikada koji je letio non – stop preko Atlantika. Amelia Earhart je bila definicija prekršitelja pravila. Američka avijatičarska koja je postala prva žena koja je samostalno preletjela Atlantik i prva osoba koja je ikada preletjela sama od Havaja do SAD, Amelia je bila pionirska avijatičarka i prava žena pionirka. Earhart je odbijala biti određena prema svopm spolu od malih nogu, Od 1920 godine Earhart je počela podučavati letenje i brzo je postala odlulčna da dobije svoju pilotsku dozvolu položivši ispit leta 1921. U istoriji je zapisano da je Earhart postavila više zrakoplovnih rekorda, ali njen pokušaj da bude prva osoba koja je oplovila svijet doveo je do njenog nestanka i pretpostavljene smrti. (Naj portal)

NASTAVAK PROČITAJTE OVDJE:

Bile su u nauci i politici, imale su čvrstu ruku: 18 ŽENA KOJE SU ISPISALE HISTORIJU (2)

Zanimljivosti

Šumaherov dečko: Ralfova bivša žena znala je za nas, rekao sam joj da spavamo

Published

on

Šumaherov dečko: Ralfova bivša žena znala je za nas, rekao sam joj da spavamo

Bivši vozač Formule 1 i brat legendarnog Michaela, Ralf Schumacher, prije dva mjeseca izazvao je veliku pažnju kad je objavio da je homoseksualac.

15 godina mlađi partner

Na društvenim mrežama objavio je fotografiju s 15 godina mlađim partnerom Etienneom Bousquet-Cassagneom i priznao da je dvije godine s njim u vezi. Uslijedilo je puno pozitivnih reakcija na autanje, među ostalima, i ona njegovog sina Davida.

No sada se oglasila Ralfova bivša supruga Cora, s kojom ima spomenutog sina, a bili su u braku 14 godina, do 2015. Njih dvoje su nakon razvoda ostali u sjajnim odnosima. Ali Cora sada u intervjuu za Spiegel tvrdi da se osjeća prevareno.

Govori kako nije znala da joj bivši muž ima dečka niti da je homoseksualac iako se, kako ističe, o tome pričalo još dok je bio u Formuli:

– Voljela bih da je Ralf bio otvoreniji prema meni ili da me na neki način uključio u tu odluku. To bi bilo poštovanje prema meni.

Tokom njegove karijere bilo je puno priča i često sam ga pitala je li što od toga istina. Uvijek je sve negirao govoreći mi da umišljam. Čak mi je savjetovao da potražim stručnu pomoć. I onda kad je objavio da je homoseksualac, zaista sam se osjećala izdano, kao da me pogodio nožem. Teške objave poput ovih uvijek utječu na ljude oko vas, uključujući bivšu suprugu s kojom imate dijete. Osjećam se kao da sam potratila najbolje godine svog života. Često se pitam je li ikad bio potpuno iskren prema meni.

Mi smo par

Na ovo je odlučio reagirati Schumacherov dečko. Bousquet-Cassagne je u prvom javnom istupu u intervjuu za RTL rekao: “Razočaran sam Corinim izjavama. Mislio sam da imamo dobar odnos s njom zato što smo se Ralf i ja ranije našli s njom.

– Ona me pitala spavamo li nas dvojica zajedno, a ja sam joj odgovorio: ‘Naravno, da. Mi smo zajedno, mi smo par.’ Ona je reagirala tako da joj je bilo drago zbog nas i to je bilo super. Proveli smo divnu sedmicu s Corom. Zato sam razočaran onim što sada govori.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending