Pratite nas

Zanimljivosti

Ivan Ivičević: AKO NIJE ZNAO POTKOVATI JAJE, MOMAK U KREŠEVU SE NIJE MOGAO ŽENITI!

Published

on

U utrci sa novom tehnologom mnogi stari zanati nestaju, a neki opstaju zahvaljujući samo zanatlijama koji iz ljubavi prema zanatu žele sačuvati tradiciju. U dobra stara vremena, kada je zanatstvo cvjetalo, pune ruke posla su imali: abadžije, arakijadžije, kujundžije, kazandžije, kaligrafi, kazazi, sarači, terzije, kovači, papudžije, šnajderi, vezilje…

Bilo je toliko zanatlija i zanata da su po njima ulice i kvartovi dobili imena, kao što je slučaj sa sarajevskom Baščaršijom: Sarači, Abadžiluk, Kazazi, Terzijska čaršija…

Zanatlije su bili “kadri da skuju i oblikuju sve što ljudi snuju”, o čemu možda najbolje kazuju stihovi sevdalinke: “Kujundžija, tako ti zanata,/skuj ti meni od zlata junaka!”

Nova tehnologija je mnoge zanate potisnula u zaborav, a neki odolijevaju vremenu zahvaljujući prije svega ljubavi zanatlija prema zanatu. Sve je manje istinskih zanatlija.

„U Kreševu se momak nije mogao oženiti koji nije znao potkovati jaje, a danas među mladima nema interesa za ovaj zanat – kaže kreševski kovač Ivan Ivičević koji je iz ljubavi prema kovačkom zanatu iskovao sjekiru tešku 46 kilograma, dvadeset puta težu od uobičajene. (Naj portal)

Zanimljivosti

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

Published

on

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.

Guslarska poezija

Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).

– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.

Kulturno nasljeđe

Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.

– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.

– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.

Dodatna težina

– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending