Stope dijabetesa tipa 2 – najčešćeg oblika dijabetesa – sve su češći kako kod starijih, tako i kod omladine. Nedavna istraživanja su pokazala da će skoro jedna od 10 osoba u Velikoj Britaniji biti pogođena dijabetesom do 2030.
Na sreću, stanje se može spriječiti, a kontrola glukoze u krvi je podjednako važna za prevenciju bolesti kao i za njeno liječenje. Jedna čaša soka od jagode može smanjiti nivo šećera u krvi za manje od sat vremena.
Stope dijabetesa tipa 2 rastu do momenta kada je svijetom zavladao opasni cirus, djelimično zahvaljujući značajnom porastu slučajeva gojaznosti. Stanje se shvata kao doživotno i progresivno stanje, koje može biti reverzibilno uz adekvatan gubitak težine.
Nedavna studija je otkrila da jednostavno biti u formi možda nije toliko važno kao održavanje zdrave težine kada je u pitanju prevencija dijabetesa.
U prevenciji dijabetesa najbolje je izbjegavati proizvode sa visokim glikemijskim indeksom. Istraživanje objavljeno u časopisu “Food and Function” istraživalo je efekte unosa jagoda na nivo glukoze u krvi. Istraživači su zamolili 14 gojaznih učesnika da konzumiraju napitak od jagode u tri odvojena intervala.
Ispitanici su pili napitke dva sata pre obroka, uz obrok i dva posle obroka. Rezultati su otkrili da su oni koji su konzumirali napitke od jagoda dva sata prije obroka imali značajno niže nivoe glukoze u krvi tokom perioda od 10 sati, u poređenju sa onima koji su pili napitak uz obrok.
Istraživači su sugerisali da voće može da funkcioniše tako što poboljšava insulinski signal, pomjera glukozu iz krvotoka u ćelije gdje se pretvara u energiju. Autori su napisali:
„Jagode, bogate antocijaninom, ublažavaju povećanje upale i oksidativnog stresa izazvano obrokom nakon obroka, kao i poboljšane insulinske reakcije poslije obroka.
Ova studija pruža podatke koji sugerišu da jagode imaju ulogu u kontroli glikemije i ublažavanju proinflamatornog efekta moderne dijete.
Možda postoje posebne prednosti kada se jagode konzumiraju prije obroka. Dalja otkrića, Studija o zdravlju žena potvrdila je ove antidijabetičke efekte, pokazujući da su žene koje nikada nisu jele jagode imale 10 posto veći rizik od razvoja dijabetesa u poređenju sa onima koje jesu. Jagode obezbjeđuju velike količine esencijalnih hranljivih materija, uključujući jedinstveni skup antioksidanata poznatih kao antocijanin. (Naj portal)