Pratite nas

Zdravlje i ljepota

PANKREATITIS (UPALA GUŠTERAČE): Napici koji olakšavaju tegobe (recepti)

Published

on

Upala gušterače nije bezazlena bolest. Osim što izlučuje važne probavne enzime, gušterača izlučuje i hormon inzulin koji regulira nivo šećera u krvi. Zbog toga posljedica nepravovremenog liječenja upale gušterače može biti, između ostalog, i pojava šećerne bolesti

Do upale gušterače ili pankreatitisa dolazi kada gušterača nepotrebno počne izlučivati probavne enzime i oni počnu razarati njeno tkivo. Akutna upala se javlja iznenada, a prati je jaka i stalna bol u trbuhu, posebno u gornjem dijelu trbuha. Bol se često širi u područje leđa ili ispod desne lopatice, a intenzivnija je kod ležanja na leđima.

Bol se može pojačati nakon pijenja alkohola ili jedenjem masne hrane ili hrane s visokim sadržajem masti, a javlja se već nekoliko minuta nakon konzumacije. Ostali simptomi akutne upale su mučnina, ponekad i povraćanje, slabost, ubrzani puls, znojenje i temperatura. U težim slučajevima može doći do dehidracije, pada krvnog pritiska, gnojenje infekcije tkiva gušterače, krvarenja, a u teškim slučajevima i do stanja šoka.

Osim otklanjanja uzroka bolesti, u lakšim slučajevima akutne upale gušterače dovoljna je dijetalna ishrana. U težim slučajevima neophodno je bolničko liječenje kako bi se spriječile ozbiljne komplikacije koje, koje mogu čak ugroziti život. Kod većine bolesnika simptomi akutne upale uglavnom prolaze u roku 3 – 7 dana nakon što je započeto liječenje.

Liječenje se sastoji prije svega od intravenoznog unošenja velike količine tekućine u organizam, ublažavanjem boli pomoću analgetika te sprječavanje unosa hrane i tekućine na usta čime se ograničava aktivnost gušterače. Od tri do šest dana nakon toga počinje se provoditi dijeta. Samo ponekad, kod napredovanja bolesti, potrebno je ukloniti dio ili čak čitavu gušteraču.

Narodna medicina preporučuje nekoliko biljnih receptura za zdraviju gušteraču:

 PROTIV UPALE GUŠTERAČE UZROKOVANE POJAČANIM IZLUČIVANJEM GUŠTERAČINOG SOKA:

KAŠA OD ZOBI

POTREBNO JE: 100 g zobenog brašna, 1,5 l vode, malo soli ili meda

Vodu zakuhati, pomalo umiješati zobeno brašno, i lagano kuhati dok se kaša ne zgusne. Po želji začiniti solju ili zasladiti medom. Toplu kašu uzimati 20 dana. Jednom dnevno.

ČAJ OD CELERA

POTREBNO JE: 1 kašika peteljki celera i/ili korijena celera, 2,5 dl hladne vode

Usitnjene svježe peteljke i/ili korijen celera preliti hladnom vodom, polahko zakuhati, kratko prokuhati i pokriveno ostaviti da odstoji oko 15 minuta. Čaj procijediti i toplo uzimati u gutljajima 2 – 3 puta na dan, prije jela.

ČAJ OD PRASE

POTREBNO JE: 2 kašike prase (poriluka) i 2,5 dl hladne vode

Nasjeckanu svježu prasu preliti hladnom vodom, kratko prokuhati i pokriveno ostaviti da odstoji 15 – 20 minuta. Topli čaj uzimati u gutljajima 2 – 3 puta na dan, prije jela.

PROTIV BOLOVA U TRBUHU, PROTIV UPALE GUŠTERAČE (UZROKOVANE BOLESTIMA ŽUČI)

 ČAJ OD VODOPIJE I NEVENA

POTREBNO JE: 1 kašika vodopije, 1 kašika cvjetova nevena i 2,5 dl kipuće vode

Usitnjenu suhu vodopiju i cvjetove nevena preliti vrućom vodom, pokriveno ostaviti da odstoji 10 minuta i procijediti. Topli čaj uzimati 2 – 3 puta na dan, prije jela.

ČAJ OD ČIČKA, STOLISNIKA, KOPRIVE I GOSPINE TRAVE

POTREBNO JE: 20 g korijena čička, 20 g stolisnika, 30 g listova koprive, 20 g gospine trave (kantarion, pljuskavica) i 2,5 dl hladne vode

Usitnjeno suho bilje pomiješati, 1 kašiku čajne mješavine preliti hladnom vodom, polahko zakuhati, maknuti s vatre i pokriveno ostaviti da odstoji 10 – 15 minuta. Čaj procijediti, a uzimati ga mlakog u gutljajima 2 – 3 puta na dan i to prije jela.

 KREM SUPA OD BUĆE I MRKVE

POTREBNO JE ZA 4 OSOBE: 1 kg buče, 500 g krompira, 2 – 3 mrkve, 1 mali crveni luk, 2 kašike maslaca, 1 – 2 kašike šećera, sol i biber, malo mljevenog kima, 1,5 l supe od povrća i 4 kašike vrhnja

Buču oguliti, očistiti od sjemenki i narezati na kockice. Krompir, mrkvu i crveni luk oguliti i sitno narezati. Luk propirjati na maslacu, dodati šećer i lagano popržiti. Dodati buču, krompir i mrkvu i pirjati oko 5 minuta.

Povrće preliti supom, zakuhati i začiniti solju, biberom i kimom. Lagano kuhati 15 – 20 minuta dok buča ne omekša. Supu i povrćem kremasto umiješati mikserom, a prije posluživanja dodati vrhnje.(Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending