19. jula se svake godine se obilježava Svjetski dan sladoleda, a slavi se sve što je vezano za ovaj obožavani desert. U tu čast, već sada uzmijte vaš omiljeni sladoled, udobno se zavalite u fotelju I smažite ga onako s ćeifom. Nema kuckanja, već lizanje ili grickanje!
Znate li da je američki predsjednik Ronald Regan prvi odlučio da uvede Dan sladoleda, a to je i uradio 1984. godine i od tada je u mnogim dijelovima svijeta čitava treća nedelja jula posvećena sladoledu. Dakle, zahvaljujući Reganu koji je mnogo volio da liže sladolede, svijet je dobio praznik ovog dezerta.
On je želio ovim činom da podrži ovu veliku industriju, koja je posebno značajna za Ameriku, pošto se u toj zemlji pojede najviše kutija sladoleda godišnje, više nego u bilo kojoj drugoj zemlji na svijetu, a smatra se da čak 98% domaćinstava Amerike redovno kupuje sladoled.
Inače, sladoled je jedan od najstarijih slatkiša na svijetu. Smatra se da vodi porijeklo još od Iranskog carstva, oko 500 godina prije nove ere. Tada su se različiti ukusi kombinovali sa ledom, kako bi ljudi više uživali u ljetnim mjesecima.
U Evropu su Arapi prvi donijeli sladoled, pa su učili Italijane vještini kako da zamrznu krem i zbog toga se Italijani danas smatraju za najbolje majstore pravljenja sladoleda. Kornet koji je postao sinonim za sladoled je izumio Italo Marćoni, poslastičar sa Vol Strita i to 1924. godine, dok je sladoled na štapiću nastao deset godina kasnije.
Najveći sladoled na svijetu je spremljen 1988. godine u Kanadi, koji je težio 24 tone, a najveća porcija sladoleda je napravljena 1985. godine, koja je bila visoka 4 metra i prelivena sa 145 litara preliva.
Sladoled za triježnjenje je napravljen u Koreji, a nazvan je “Gjeonđo”, što na korejskom jeziku znači “drži se”.