Zanimljivosti
Oprez, da ne budete bjeni i opijeni u najluđoj noći: KAKO DA PREPOZNATE TZV. DROGU ZA SILOVANJE?
Nakon što su se na društvenim mrežama pojavila svjedočanstva na desetine djevojaka kojima je, kako su iznijele, u beogradskim i novosadskim noćnim klubovima u piće sipana tzv. “droga za silovanje”, u javnosti ne jenjavaju polemike – kakva je to droga, kako da je prepoznamo, kakve posljedice može da ostavi.
Farmaceuti daju odgovore na ova pitanja. Oni kažu da takozvana droga za silovanje nema ni ukus ni miris i gotovo je nemoguće prepoznati je u piću.
Ona se koristi s namjerom da se neko zloupotrijebi. Motiv ne mora biti silovanje, može biti i pljačka, a cilj je da se osoba onesposobi i da joj se onemogući da reaguje. Njene motorne funkcije budu poremećene, gubi mogućnost zdravog rezonovanja – objašnjava magistar farmacije Aleksandra Dimitrijević.
Najpopularnija među tim drogama je dži-ejč-bi, koja nema ni boju, ni ukus ni miris, a njeno dkejstvo kreće već nakon desetak minuta. Njeno djejstvo podsjeća na djejstvo alkohola. Žrtva je raspoložena, spremna da pleše, stanje ide do euforije, nema inhibicija, ali sa uzimanjem dalje doze osoba počinje da gubi sposobnost da se kreće, dobija vrtoglavicu, mučninu, ponekad dolazi do povraćanja.
Psihijatar dr Diana Raketić objašnjava za SD da je maksimalan efekat “droge za silovanje” od jednog do pet sati. Navodi da onaj koji ima namjeru da zlostavlja procjenjuje situaciju i čeka trenutak kada žrtva počne da se žali da joj je muka, da je malaksala, da ne može da stoji.
“On će vam navodno pružiti pomoć, da izađete napolje, da budete na svježem vazduhu i to je trenutak kada se dešavaju ta zlostavljanja – kaže Raketićeva.
Da bi djelovala, ova droga ne mora da se miješa sa alkoholom, ali kada se pomiješa, može da dovede čak i do kome. Javlja se i neka vrsta amnezije, pa se žrtva ne sjeća šta se dogodilo.
Sagovornici ističu da jedino što možemo da uradimo jeste da budemo oprezni i da pored sebe imamo nekog prijatelja koji će primijetiti promjenu u našem uobičajenom ponašanju. Posebno je potreban oprez ako idemo na neko novo mjesto, u nepoznat kafić, kao i da tražimo da se služi piće u neotvorenoj flaši, limenci.
“Ako se otvori piće, pa vi napustite mjesto, budite oprezni i, ako niste sigurni, poručite novo piće. Dobro je da u okolini imate nekoga ko vas zna, ko vidi promjene u vašem ponašanju – rekla je Dimitrijevićeva.
Takve droge mogu da se djelimično izbace tako što se iskoristi aktivni ugalj, ili neki laksativ koji bi izazvao povraćanje.
“Treba što pre otići do mjesta gdje će se isprati želudac i pratiti vitalne funkcije, odrediti na koji organ je djelovala droga – rekla je Dimitrijevićeva. (Naj portal)
Zanimljivosti
Veliki planovi Rotary Cluba Cazin, prvo pomažu Gradskom dječijem obdaništu
Rotary Club Cazin već u prvim mjesecima postojanja napravio je zapažene rezultate.
Ovaj klub je predstavljen u junu na Konferenciji Distrikta 1910, kojem pripadaju i bosanskohercegovački klubovi, a njegova prva predsjednica je Esmira Kapić.
Rotary Club Cazin ima 23 člana, među kojima su uspješni doktori, ekonomisti, te biznismeni poput Refika Rošića, Mensura Mulalića, Suada Beširevića, Enesa Harbaša, Azre Bajrić, Minke Seferagić….
– Svi naši članovi su visokoobrazovani i lideri u svojoj struci. Zadovoljna sam šta smo sve učinili u vrlo kratkom roku. Bilo je malo teže i malo više posla nego što sam pretpostavljala. Naš prvi projekat vezan je za Gradsko dječije obdanište u Cazinu. S tim smo se predstavili na Distriktnoj konferenciji u Sarajevu, kada smo zvanično primljeni u Rotary zajednicu. Planiramo omasoviti članstvo dodatnim kvalitetnim ljudima koji mogu uložiti vrijeme i novac u naše humanitarne akcije – kaže Esmira Kapić.
Rotary Club Cazin ima velike planove za narednu godinu.
– Prvo moramo završiti realizaciju dva projekta koja smo započeli. To su donacija knjiga za kantonalnu Gradsku biblioteku „Bibliobus“. Potom donacije kindl čitača i knjiga za našu Gradsku biblioteku Cazin. Planiramo završiti naš prvi projekat edukativnog karaktera vezano za dentalnu medicinu i zaštitu zuba kod najranijeg uzrasta djece, koji je obuhvatio sve dječije vrtiće i osnovne škole.
Tu su i projekti vezani za djecu u Centru za razvoj inkluzivnih praksi, humanitarno veče u kojem bi klub imao otvorena vrata za sve građane, i, naravno, prihod bi usmjerili u naše humanitarne akcije.
Namjeravamo posjetiti Rotary Clubove u BiH koji budu imali proslave godišnjica i pokušati ostvariti kontakt i trajne veze sa nekim od Clubova u susjednoj Hrvatskoj – kaže Esmira Kapić. Ona je, inače, i vlasnica firme za računovodstvo i reviziju doo „Rew-Est“ Cazin.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON