Naj recepti
Samo ga jedite: 1 TANJIR PASULJA SEDMIĆNO SPRJEČAVA RAZNE BOLESTI (recept)
Naši stari su znali šta je zdravo, pa su pasulj jeli veoma često
Iako se već dugo govori da je konzumacija pasulja dobra za zdravlje, danas se ovom povrću pridaje još više pažnje zbog novih informacija koje donose naučnici. Pasulj posjeduje veliku energetsku vrijednost te sadrži gotovo sve esencijalne aminokiseline.
Zašto je pasulj dobar za zdravlje?
Naučnici otkrivaju da ishrana bogata pasuljem može smanjiti rizik od srčanih obolenja i određenih vrsta raka. Smjernice za zdravu ishranu vlade SAD-a iz 2005. preporučuju dnevnu dozu od tri šoljice pasulja sedmično.
Pasulj posjeduje veliku energetsku vrijednost te sadrži gotovo sve esencijalne aminokiseline. Pored toga sadrži lecitin, kao i kalijum, kalcijum, željezo, fosfor, magnezijum, cink i natrijum. Predstavlja odličan izvor bjelančevina, a za razliku od drugih izvora pasulj ima malo masti pa ne sadrži one zasićene kao ni holesterol. Od vitamina odličan je izvor folne kiseline, vitamina B6, K, riboflavina (B2) i B3.
Asortiman fitohemikalija pronađen u pasulju štiti ćelije od raka i usporava rast tumora. Istraživači na „Harvard School of Public Health“ su izjavili da žene koje konzumiraju pasulj najmanje dva puta sedmično imaju 24 posto manje izgleda da razviju rak dojke, srčane bolesti, dijabetes tipa 2, visoki krvni pritisak i rak debelog crijeva.
Što to čini pasulj tako zdravim?
Pasulj je dobar izvor bjelančevina, i za razliku od drugih izvora bjelančevina, pasulj ima malo masti, te ne sadrži zasićene masti i holesterol. Jedna porcija pasulja osigurava 20 posto dnevnih potreba za vlaknima. Istraživanja su pokazala da osobe koje jedu pasulj dobijaju više ovih ključnih hranljivih materija od osoba koje ne konzumiraju pasulj.
Koje su vrste pasulja najzdravije?
Naučnici sa državnog univerziteta u američkoj saveznoj državi Kolorado testirali su šest uobičajenih vrsta pasulja koji se mogu naći na tržištu i izmjerili količinu antioksidanta u svakom od njih. Testiranje je pokazalo da su crveni, šareni i tamnoplavi pasulj imali i do deset puta veće količine antioksidanta i drugih ljekovitih materija, nego bijeli i žuti pasulj.
Čorbast pasulj
Sastojci: 300-400 g pasulja tetovca, 1 glavica crnog luka, 3 čehna bijelog luka, ulje, lovorov list, suhi začin, biber, 1 kašika brašna,1 kašičica mljevene paprike, 300 g suhih rebara.
Priprema:
Pasulj očistiti i oprati u nekoliko voda, naliti i isjeći crni luk, dodati rebra, lovorov list i staviti da se kuha. Ako je pasulj mlad, potrebno mu je svega sat vremena da se potpuno skuha. Na ulju ispržiti sitno sjeckan crni luk, dodati brašno i izdrobljen bijeli luk, pa sve dobro propržiti i na kraju dodati mljevenu papriku i odmah podići sa ringle i sipati u pasulj. Dodati kašiku začina, soli i bibera i ostaviti da vri nekoliko minuta. Prosto k’o pasulj! (Naj portal)
Naj recepti
Recept slavne Najdžele Loson: JAJA ZA DORUČAK NA TURSKI NAČIN
U Turskoj je ovaj specijalitet od poširanih jaja poznat pod imenom çılbır, a služi se ne samo za doručak već i kao laka večera, posebno u toplim, lketnjim noćima.
Najdžela Loson je jedna od najpoznatijih kuharica na svijetu, a njen meki govor i sklonost ka poetskom izražavanju, baš kao i šarmantan izgled neki su od razloga što je smatraju pravom zavodnicom u kuhinji. Njeni video snimci su prava mala remek-djela, sa odabranim osvijetljenjem, umirujućim scenama, savršenim bojama i perfektnom montažom.
Od najobičnijih jela, Najdžela je u stanju da napravi vrhunsko uživanje a takav je slučaj i sa ovim receptom za poširana jaja.
Turski recept počinje pripremom podloge, od gustog jogurta začinjenog bijelim lukom i krupnom solju. Prije poširanja, jaje treba pažljivo ocijediti tako da se oslobodi od vodenastog dijela bjelanceta.
Nije loše podsjetiti se da jaja za poširanje moraju biti apsolutno svježa, jer samo tako mogu da očuvaju oblik tokom pripreme. U tu svrhu, u ključalu vodu se obično dodaje i alkoholno sirće, ali Najdžela ima poseban trik. Ona jaje prelije sa malo limunovog soka prije nego što ga spusti u vodu tako da kiselina ima vremena da “odradi svoje”.
Da biste spustili jaje u vodu za poširanje treba biti vješt i pažljiv – šolju sa jajetom primaknite što bliže površini vode ali pazite da se ne opečete. Odmah smanjite temperaturu – voda treba samo da “struji”, a ne da ključa.
Za to vrijeme, pripremite i puter za prelivanje – otopite krišku putera na tihoj vatri, pa sklonite s ringle i dodajte malo ljute tucane paprike – da “zapjeni”. Sada razblažite hladno cijeđenim maslinovim uljem i dobro promiješajte.
Kad je jaje gotovo, izvadite ga šupljikavom kašikom i ocijedite od vode pa spustite na podlogu od začinjenog, gustog jogurta. Prelijte sosom od putera, pospite sjeckanom mirođijom i poslužite sa prepečenim tostom.
U Turskoj je ovaj specijalitet poznat pod imenom çılbır, zaposlene domaćice često će pripremiti ovo djeci dok spremaju ručak za kompletnu porodicu, a varijacija sosa od putera može se spremiti sa sumakom. (Naj portal/ Foto: Shutterstock)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON