Pratite nas

Zanimljivosti

Desilo se u Banja Luci: TAMBURICOM LAKO UDARIO, ALI UDARENI IZDAHNUO

Published

on

Krajem oktobra 1936. u Banjaluci je održano suđenje za bizarno ubistvo koje se završilo i prilično bizarnom presudom.

Na optuženičkoj klupi sjedeo je mladi seoski momak Mlađen Vujanović, iz okoline Dubice, optužen za ubistvo svoga rođaka Dušana Vujanovića, koje je izvršio malom tamburicom – od jelovog drveta.

“Prošle godine 21. jula vraćao se sa ašikovanja kući Mlađen Vujanović sa nekoliko svojih drugova. Oni su naišli preko njive Mlađenovog rođaka Dušana, koji je baš tada okopavao kukuruz. Ljut što mu gaze kukuruze, Dušan je počeo da ih grdi. Tada mu je prišao Mlađen i, više u šali, udario ga lako tamburicom po glavi. Međutim, Dušan se srušio na zemlju i ostao na mjestu — mrtav”, opisuje slučaj beogradsko “Vreme”.

Na suđenju 28. oktobra 1936. u banjalučkom okružnom sudu Mlađen je plakao i kajeo se, uvjeravajući sud da nije imao namjeru da ubije Dušana. Po završetku sudskog postupka sud je donio presudu kojom se Mlađen oslobođava krivice.

Pri izlasku iz sudske sale, sav radostan, Mlađen je u hodniku uzviknuo: “Živjeli suci na Banjoj Luci!” (Naj portal)

Zanimljivosti

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

Published

on

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.

Guslarska poezija

Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).

– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.

Kulturno nasljeđe

Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.

– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.

– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.

Dodatna težina

– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending