Sve je u Božijim i Sekinim rukama: KĆERKA MURISA I AMILE GADŽUN, NAKON OPERACIJE, PALA U KOMU, U ŽIVOTU JE ODRŽAVAJU APARATI

Tuga, strah i neizvjesnost su zavladali u domu supružnika Murisa i Amile Gadžun iz Kaknja, a u Sarajevu šutnja, čak se pojavljuju kontradiktorne informacije.

U MUP-u Kantona Sarajevo ovaj slučaj, medjima čak su i danas tvrdili da nemaju evidentiran slučaj djevojčice Džene Gadžun, mada roditelji tvrde da je policija razgovarala sa doktorima u Kliničkom centru u Koševu. Čak su imali azgovor I sa policajcem, koji joj je rekao da su dobili “dojavu da se povuku”.

Istovremeno, iz Tužilaštva Kantona Sarajevo su potvrdili da je obavljen uviđaj u privatnoj klinici u Sarajevu, gdje je prije tri dana operisana dvoipogodišnja djevojčica iz Kaknja koja je potom u komi prevezena u Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS), te da se provjeravaju okolnosti pod kojima je došlo do toga.
“Policijski službenici MUP-a KS a pod nadzorom dežurnog tužioca koji je taj dan i obavio uviđaj, poduzimaju radnje i vrše provjere u cilju utvrđivanja svih okolnosti događaja – naveli su iz Tužilaštva KS u odgovoru na upit “Faktora”. .

Dvoipogodišnja Džina je prije tri dana operisana u privatnoj ordinaciji u Sarajevu, a šta se tog i u danima koji su uslijedili dešavalo, roditelji su ispričali za portal Kakanj Info.

Prema riječima njene majke Amile Gadžun, djevojčica je rođena sa spuštenim očnim kapkom, zbog čega je prije godinu operisana u Kantonalnoj bolnici u Zenici, a operaciju je radila doktorica Nina Jovanović.

“Ta rana joj poslije operacije nije zarastala. Mjesto gdje je ugrađena plastika na čelu se gnojilo i stvorila se velika infekcija. Djevojčicu smo odveli na pregled kod iste doktorice i ona je rekla da je to potpuno inficirano i da se to hitno mora raditi – ispričala je majka.

Dodala je kako joj je doktorica rekla da ona ne zna kada bi tačno dijete moglo doći na red za operaciju jer ima dosta djece prije nje.

“Pitali smo je možemo li to uraditi u privatnoj klinici “Dr. Halimić” (Privatna oftalmološka ordinacija “Prof. dr. Jasmina Alajbegović-Halimić”) u kojoj ona radi.

Rekla je da može, ali da to košta 2.200 KM i dala nam je rok do 8. novembra da odlučimo hoćemo li tu operaciju i da skupimo pare. Rekli smo da nam pare nisu problem, da ćemo ih skupiti uz pomoć familije, samo da se to uradi i da se spasi djevojčici oko – istakla je.

Svi nalazi uredni
Majka je kazala kako su djevojčici urađeni svi nalazi prije operacije, od krvne slike do snimaka srca i pluća, te da je sve bilo uredno.

“Doktorica nam je poslala poruku i rekla da će se operacija uraditi u iznajmljenoj sali u stomatološkoj ordinaciji “Dr. Bejtović”. Odveli smo djevojčicu na operaciju sa svim urednim nalazima, na svojim nogicama je ušla u salu. Spustila sam je na operacijski sto, došli su anesteziolog, doktorica i još tri sestre – priča majka.

Djevojčicu su uspavali, a njima su rekli da napuste ordinaciju i da odu negdje dok sve ne bude gotovo, dodala je.

“Rekli su nam da će nas nazvati u roku od sat i po da dođemo po djevojčicu. Suprug i ja smo sjedili ispred u autu i gledali smo u vrata ordinacije. Samo smo u jednom trenutku vidjeli da ljudi ulaze i izlaze, da se nešto dešava. Mužu sam rekla da nešto nije uredu sa našom djevojčicom.

Dodala je kako su imali informaciju da će biti iznajmljena sala, ali da nisu znali da se radi o “zubarskoj sali”.

“Hitna pomoć je došla, vidjeli smo da se nešto dešava. Izletjela sam iz auta i otišla tamo. Vidjela sam da svi trče, da su izgubljeni. Pitala sam šta je, je li mi živo dijete? Rekli su da je sve uredu i da će biti dobro – priča majka na videu za portal “Kakanj info”..

Ona je ispričala da im je dr. Jovanović rekla da je ona završila svoje i da je operacija bila uspješna što se tiče oka, ali da se u trenutku buđenja djevojčice nešto desilo.

“Rekla je da ni oni ne znaju šta je, srce je zastalo, kisik je izgubila. Djevojčica je pala u komu. Mi smo uveli potpuno zdravo dijete, svojim je nogicama ušla u salu. Imamo sve nalaze, radili smo joj sve pretrage, snimali srce i pluća, sve je potpuno bilo zdravo – istakla je.

U međuvremenu je došla Hitna pomoć i roditeljima su rekli da dijete mora ići u Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) da urade pretrage i da vide šta se dogodilo.

“Za Hitnom smo otišli u bolnicu Koševo. Ušli smo unutra, a doktori su rekli da je djevojčica dovezena u kritičnom stanju. Da je pala u tešku komu, da ne znaju ni kako je došlo do toga jer je djevojčica bila potpuno zdrava. Šećer je imala 34. Otkud njoj šećer 34? U međuvremenu je došla policija i tražili su nam podatke. Oni su pričali tamo sa policijom, a šta su pričali, ne znam.

Čekaju poziv
Prema riječima majke, dijete su vidjeli dan poslije.

“Svi su bili uz nas, doktori i medicinske sestre (u KCUS-u), dali su nam podršku. Rekli su nam što to radimo na privatnoj klinici? Kad smo krenuli kući, dobili smo poziv da se opet vratimo u bolnicu Koševo.

Kada smo se vratili, došao je jedan policajac i rekao: “Izvinite što vas zovemo, nemate potrebe, dobili smo dojavu da se povučemo”. Prvo nas zovu da dajemo izjavu i da će doći tužilac, a onda nam je rečeno da će policija da se povuče.

Od tog dana niko više ne zove Gadžune, niti im daje bilo kakve informacije. Jedino su im u Kliničkom centru ponudili sobu, da budu blizu djeteta.

Anesteziju je djevopjčici, kako su roditelji ispričali, dao anesteziolog dr. Suad Rožajac.

“Pitali smo ga šta se dešava, rekao je da ni on ne zna, da je samo u jednom trenutku srce stalo i da je izgubila kisik. Dva puta su je vraćali u život.
Muris Gadžun, otac djevojčice, ispričao je kako je dijete izgledalo kada su je vidjeli.

“Ona je loše, ne pomjera ničim, ne daje nikakve znakove, hladna je kao led. Srce joj radi, pomoću aparata diše. Dok smo bili kod nje, rekli su da moraju da joj snimaju mozak. Odvukli su je i vratili. Doktori su nam rekli da nam neće lagati, uništene su joj sve moždane ćelije, a svi znamo da se bez mozga ne može živjeti. Ona će biti na aparatima dok joj srce kuca. Kad joj srce stane, isključit će aparate – kazao je neutješni otac.

Majka je dodala da ne zna ko je kriv za ono što se desilo njenom djetetu.

“Neko će se morati izasniti šta je u pitanju. Mi samo čekamo poziv da je nema više, a ko je kriv, ja ne znam – kazala je majka kroz suze.
Iz stomatološke ordinacije “Dr. Bejtović”,za Faktor su kazali da operacija nije obavljena u njihovoj sali, već u privatnoj ordinacijii za opću anesteziju i reanimaciju dr. Rožajca koja je registrovana na istoj adresi.

“Ta ordinacija nalazi se u istoj zgradi i na istom spratu, sa njom dijelimo čekaonicu.

Intubirana komatozna djevojčica u KCUS, u Pedijatrijsku kliniku, dovezena je 8. novembra. U vezi s ovim slučajem policiju je obavijestila Hitna pomoć, koja je i odvezla djevojčicu iz privatne ordinacije u KCUS. (Naj portal)