Dešava vam se da pustite goluba i po nekoliko puta u toku dana? Nemojte da vas je sramota, jer svako to radi. Muškarci i žene, stari i mladi.
Pitanje je samo koliko često ispuštate „goluba“? Ako on izleti do 14 puta na dan sa vašom probavom je sve u redu. Sve preko toga može da ukaže na neki zdravstveni problem.
Ljudsko tijelo, inače, u normalnom stanju, gasove otpušta do 14 puta dnevno. Učestalije nadimanje, podrigivanje ili “trrrrrrrrrrr” ukazuju, međutim, na poremećaje sistema za varenje – kaže Staniša Stojiljković, šef Katedre za ekološko inženjerstvo Tehnološkog fakulteta u Leskovcu i autor knjige „Gasovi i nadimanje – istine i zablude“.
On kaže da gas dolazi u digestivni trakt kada progutamo vazduh ili nastaje kao posljedica varenja.
“Najveći dio progutanog vazduha izađe iz stomaka preko usta, prilikom podrigivanja, a ostatak putuje tankim crijevima. Jedan dio se tu apsorbuje, a preostali dio se kreće prema debelom crijevu i izlazi putem zadnjeg crijeva u vidu puštanja vjetra, tihog ili jačeg – objašnjava profesor Stojiljković.
Prema njegovim riječima nadutost i gasove izaziva i pogrešna kombinacija hrane, a stepen tegoba zavisi od zdravstvenog statusa našeg organizma.
“Gazirana pića i slatkiši pogubni su za naš digestivni trakt i morali bismo da ih izbjegavamo. Probleme zna da napravi i lukovičasto povrće, poput crnog i bijelog luka, jer sadrži dosta sumpornih jedinjenja i prirodnih šećera. Pasulj, bob i grašak, imaju teško razgradivu celulozu, proteine i skrob i, uz luk, najčešći su krivci za nadimanje i gasove, kao i loše kombinovanje vegetarijanske ili makrobiotičke ishrane – upozorava prof. dr Stojiljković.
Dodaje da i kupusnjače znaju da naprave veliki problem u našim crijevima jer i one imaju dosta celuloze i sumpornih jedinjenja.
“Mliječni proizvodi zbog proteina i laktoze takođe mogu da izazovu haos u crijevima, pa je i njih bolje izbjegavati. Umjesto njih uzmite surutku prije jela. Izbjegavajte vještačke zaslađivače jer neke od njih naše tijelo jednostavno ne može da razgradi – savjetuje prof. dr Stojiljković i dodaje da sklonost ka stvaranju gasova pojačavaju žvakaće gume, cigarete i fizička neaktivnost. (Naj portal)