Sudbine
Ljubav utkana u svaki grozd: PRIČA O BANJALUČKIM VINARIMA NEŠI, BOBANU I BOJANU!
Grožđe je voće koje simbolizuje jesen, berba i sve popratne radosti sastavni su dio tradicije i kulture naših krajeva, a da je vino, spravljeno od najboljih i najkvalitetnijih sorti obranog grožđa, stvarna i vječita radost, znaju i Banjalučani Nebojša Milovanović te Boban i Bojan Kovačić, mladi ljudi, koji su zajedničkim snagama u Gornjoj Česmi 2018. godine podigli vinograd i vinariju “Crveni Brijeg”.
A mjeseci rada u vinogradima svakog vinara vode do željene tačke – berbe grožđa, te banjalučki vinari za “Nezavisne” govore kako se određuje vrijeme pogodno za berbu plodova koje su gajili.
“Kada govorimo o trenutku odluke za berbu grožđa, pratimo više parametara, od kojih su najbitniji procenat šećera, pH vrijednost, ukupna kiselost i fenolna zrelost grožđa. Naravno, vremenska prognoza je veoma bitna, idealno je da imamo u kontinuitetu tople dane sa prosjekom dnevne temperature od 25 stepeni i prohladne noći. Na našu veliku radost, imali smo takvo vrijeme ove jeseni”, – kazuju u glas sagovornici “Nezavisnih”. .
Tokom ručne, tradicionalne ovogodišnje berbe plodova, porodica i prijatelji su zasukali rukave i kroz segment zajedništva stvorili uspomene za cijeli život.
“Mašinsko branje grožđa ima prednost samo kod velikih vinarija koje posjeduju vinograde na velikim površinama, gdje nije moguće obaviti ručnu berbu. U svim ostalim slučajevima ručna berba je bolja verzija. Nama su ti dani berbe posebni u svakom segmentu, jer ubiremo plodove rada, a u tome nam nesebično pomažu naši prijatelji, kumovi, komšije i rodbina. Naravno, na kraju dana se zalije sve čašom dobrog vina, razgovara, smijeha…”, navode predstavnici banjalučke vinarije.
Dalje objašnjavaju da je za nastanak vrhunskih vina preduslov grožđe visokog kvaliteta, jer je činjenica da kvalitetna tečnost bogova nastaje u vinogradu te da je veoma bitno prilagoditi tehnologiju kvalitetu grožđa.
“Na našu veliku radost, ova berba je jedna od najboljih u proteklih nekoliko godina i sada je na nama da izaberemo jedan od mnogih načina za preradu grožđa da bismo dobili što kvalitetnija vina od ove berbe”, ponosni su vinari.
A kvalitetna vina već se mogu naći u podrumima vinarije “Crveni Brijeg” – bijelo vino Safikada, crveno vino Castell Nostro te ove godine predstavljeno roze vino.
“Safikada je bijelo vino koje već tri berbe proizvodimo od kupaže tri različite sorte, Sauvignon Blanc, Rajnski rizling i Bronner. Vino je svijetložute boje, naglašene svježine i voćnosti te sa ugodnim i izbalansiranim kiselinama. Roze berba 2019, je vino koje smo takođe izbacili na tržište, a napravljeno je od dvije sorte, Prior i Merlot. Nježne roze boje sa ugodnim kiselinama i diskretnom aromom šumskih jagoda. Castell Nostro je naše crveno suho vino nastalo od dvije najpoznatije francuske sorte iz regiona Bordoa – Merlot i Cabernet Sauvignon.
Trenutno na tržištu imamo berbu iz 2018. godine, za koju smo i ove godine dobili srebrnu medalju u Beču (AWC Vienna), što nam je pokazatelj da smo na dobrom putu. Castell Nostro je crvene rubin boje, ekstraktno i bogato taninima, sa aromama na bobičasto voće, čokoladu i blagim notama dima”, govore Milovanović i Kovačići.
U vinskim podrumima u Gornjoj Česmi u pripremi je još jedna etiketa koja će se uskoro naći na tržištu, a za koju su banjalučki vinari takođe dobili srebrnu medalju u Beču – u pitanju je bijelo vino Morava nastalo od istoimene novonastale srpske sorte koja ima potencijal za veliko vino, a za nju je karakteristično da je svijetložute boje sa sivkastom nijansom, naglašenih kiselina i mirisom koji podsjeća na bijelo cvijeće, posebno na jasmin.
Priča o osnivanju vinarije u Gornjoj Česmi zapravo je započela 2004. godine, kada je nakon analize zemljišta zasađen eksperimentalni vinograd sa 20 vrsta vinove loze, a radi pronalaženja najbolje sorte u odnosu na lokalitet i klimu ovog područja, sa svrhom proizvodnje vrhunskog vina.
Vinograd se nalazi na 360 metara nadmorske visine, a zasadi vinove loze prostiru se na dva hektara površine – prvi čokoti zasađeni su na brijegu, na zemlji crvenkaste boje, čije su nijanse crvene posebno izražene kada pada kiša, te vinarija simbolično nosi naziv “Crveni Brijeg”.
Vinograd i vinariju podigli su Milovanović i Kovačići od vlastitih novčanih sredstava, od lokalne zajednice nisu imali nikakvu pomoć, ali kako kažu, nadaju se da će lokalne vlasti prepoznati potencijal ove privredne i turističke grane te da će u budućnosti pomoći, kako njima, tako i ostalim vinarima i vinogradarima na području grada Banjaluka. (Naj portal)
Sudbine
Travar Mirsad Krnjić priprema biljni inzulin za dijabetičare: Kako je Siniša Pazdrijan iz Čazme nakon 15 godina normalizirao šećer
Danas je u svijetu ključno pitanje – kako se liječi dijabetes i da li ima lijeka za ovu bolest? To je „bolest s kojom se živi”, ali bez obzira na sve oboljeli traže spas na sve moguće načine.
Takav je slučaj i sa 40-godišnjim Sinišom Pazdrijanom iz mjesta Čazma, koje se nalazi na nekih 40 kilometara udaljenosti od Zagreba, prema Bjelovaru. On se bavi poljoprivredom, ima svoj obrt, a obrađuje preko 300 hektara zemlje. Kaže, da u sezoni jedva odspava pet sati dnevno.
Od 2008. godine mu je dijagnosticiran dijabetes, tip 1, a zvanično od 27. oktobra ove godine on nije „šećeraš“. To mu je potvrdila i njegova doktorica na kontrolnom pregledu:
„Vi više niste za terapiju. Ubuduće pazite šta jeddete i pijte to što pijete, ako vam već pomaže – kazala je doktorica.
Inače, Siniša joj je sve ispričao da koristi biljnu terapiju čuvenog bosanskog travara Mirsada Krnjića za šećernu bolest, te je uz pomoć Konjičkog sirupa i čajeva u roku od nepuna tri mjeseca šećer uspio dovesti u optimalne vrijednosti. Doktorica nije negirala, niti osporavala njegove tvrdnje, ali je na osnovu medicinskih najsvježijih nalaza priznala da Siniši nisu potrebne niti tablete, niti inzulin, a primao je po 18 jedinica pametnog inzulina naveče.
„Moj šećer se uistinu stabilizirao i kreće se oko šest jedinica. Sve je to zasluga terapije Mirsada Krnjića iz Konjica – kaže Siniša.
On misli da je stres glavni okidač da jako mlad dobije dijabetes. Bilo je to 2008. godine. Bilo mu je sumnjivo što ima učestalo mokrenje, osjeća žeđ, stalnu glad, mršao je, osjećao stalno umor.
Odmah su mu propisali farmakološku terapiju, koju je uredno koristio.
“Kod šećeraša sve se svodi na vođenje računa o tome šta jedete, koliko jedete i koliko se recipročno tome krećete i sagorijevate kalorije. I naravno, redovno uzimanje lijekova. Vrijednosti šećera nisu bile u optimalnim granicama, ali su bile znatno niže od onih kada sam obolio. – priča Siniša.
Objašnjava kako su mu u nekoliko navrata mijenjali terapiju, jer neke tablete su nakon određenog vremena prestajale da daju rezultate.
„Uvijek su bile visoke vrijednosti šećera, ali uz tablete, ogranićenja u ishrani i pa i fizičke aktivnosti i sport, održavao se podnošljivim život onoliko koliko se moglo. Nije se živjelo punim plućima, ali nije bilo ni velikih potresa. Od prošle godine su mi uključili i 18 jedinica pametnog inzulina naveče – otkriva naš sagovornik.
Nosio se sa dijabetesom skoro 15 godina, ali nikada nije prestajao tražiti spasonosnu formulu za pobjedu te podmukle bolesti. Priznaje da je za njega bio blagi šok kada je morao preći na inzulin ali je, kako kaže, navikao se i na bockanje iz večeri u veče.
„Nada zadnja umire, pa sam se time vodio sve ove godine. Non stop sam istraživao informacije o dijabetesu, liječenje, iskustva, naučna saznanja…. I tako sam jedne prilike naišao ne neke priče ljudi koji su pobijedili šećernu bolest uz pomoć Krnjićeve terapije. Priznam, bio sam jako oprezan, pratio sam na forumima i recenzije, a onda stupio u kontakt sa ljudima koji su iznosili svoja svjedočenja.
Tada sam shvatio da to nije neka ubleha, već daleko ozbiljnija stvar, pa sam stupio u kontakt sa travarom Mirsadom Krnjićem iz Konjica. Djelovao mi je vrlo ozbiljno, shvatio sam da ima i znanje…. Bio sam u Zadru na odmoru krajem osmog mjeseca ove godine, pa sam odatle zapucao pravo za Konjic, uzeo dvije terapije i pravo u Čazmu – kazuje Siniša, te nastavlja:
„Kod ove Krnjićeve terapije je najvažnije biti disciplinovan, a ja sam 50 dana bio maksimalno disciplinovan. Nakon toga polako popušta ta disciplina, jer se vrijednosti šećera normaliziraju i ostaju u granicama normale“.
U nastavku nam je objasnio kako je tekla njegova borba za normalizaciju šećera. Prvih dana septembra ove godine je uredno pio propisano farmakološku terapijju, a uporedo sa njom uzimao je Krnjićev sirup i čajeve.
„Nakon svega pet dana uzimanja Krnjićeve terapije meni šećer oko 6. Onda sam počeo smanjivati tablete, prvo one jutarnje, a 21. dan nakon toga sam prestao uzimati i večernju tabletu, jer se šećer stalno kretao oko šest jedinica.
Istovremeno sam smanjivao i doze inzulina; išao sam na 16, pa 14, smanjivao sam sve po dvije jedinice, da bi nakon 35 dana isključio i inzulin. Šećer je i dalje bio između 5 i 6 jedinica. A moje i psihičko i fizičko stanje se drastično popravilo.
Čudan je to osjećaj, gledaš one nalaze svakog jutra, pa ne možeš svojim očima da vjeruješ. Znate kako je kad godinama aparat ti pokazuje 9, 10 ili 11 jedinica, a onda odjednom iz dana u dan vrijednost šećera ne prelazi 6 jedinica. Osjećaš se kao šamipon, ali ne vjeruješ dok ti to i doktori ne kažu.
E, kada mi je doktorica rekla da je za nju više nisam šećeraš i kada mi je isključila farmakološku terapiju ja sam ponovo dobio krila.
I znate kako sam to proslavio?
Te večeri sam popio četiri piva, najeo se bijelog kruha i nekoliko kobasica sa roštilja. Ujutro sam, priznam strepio, kada sam provjeravao šećer. Ali on je bio 6. E, tada sam shvatio da je Krnjićeva terapija meni bila spasonosna – kazuje Siniša.
Otkriva nam kako je svoja iskustva prenio i prvom komšiji, koji je 30 godina šećeraš, vrijednosti šećera su mu preko 20. Dao mu je dio svoje terapije da proba, i u roku od sedam dana i kod komšije se šećer prepolovio, ide prema šestici.
„Za mene je travar Mirsad Krnjić nešto najsvetije na zemaljskoj kugli. Meni je njegova terapija pomogla i sa zadovoljstvom sam prenio svoja iskustva. Možda će pomoći još nekome – kazuje na kraju Siniša Pazdrijan iz Čazme.
Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON