Pratite nas

Zanimljivosti

Istina ili mit: DA LI SU LJUDI KOJI IMAJU HLADNE RUKE BOLJI U KREVETU?

Published

on

Često se među ljudima mogu čuti razna vjerovanja i nagađanja vezana za se*s. Jedno od njih jeste i ovo da ko ima hladne ruke taj je dobar u krevetu. Da li u ovim riječima ima istine ili su hladne ruke ipak samo odraz vaše loše cirkulacije?

Prema neurologu Pavelu Horošeevu, hladne ruke su uvijek dokaz vazospazma, odnosno sužavanja ili konstrikcija nekog krvnog suda zbog grča (spazma). To je najčešći razlog ove pojave i nema nikakve veze sa se*som i vatrenom prirodom osobe, ističe.

Neurolog je rekao da, iako hladne ruke uvijek ukazuju na spazan krvih sudova, uzroci ovih grčeva mogu biti vrlo različiti.

„To može biti patološka reakcija na prehladu, a jedan od razloga može biti i Rejnaudova bolest“, dodao je.

Šta je Rejnaudov sindrom?
To je stanje koje uzrokuje da neki dijelovi tijela poput prstiju na rukama ili nogama, vrh nosa ili ušiju, postanu hladni ili otupe na ododir, što je reakcija na niske temperature ili, pak, na stres. Manje arterije koje opskrbljuju kožu krvlju se sužavaju pa samim time smanjuju cirkulaciju krvi u pogođenim dijelovima.

Pored toga, ovaj fenomen može da znači i reakciju tijela na snižavanje krvnog pritiska ili uzimanje lijekova. Objasnio je da ako je osoba spustila krvni pritisak iz različitih razloga, onda tijelo počinje da „misli“ da negdje postoji ozbiljan gubitak krvi. Zbog toga se pokreće mehanizam – grč sudova ekstremiteta – kako bi se ograničio protok krvi u njima, što znači da ih na neki način „privremeno žrtvuje“.

Ranije je doktor medicinskih nauka Svetlana Trofimova objasnila da hladna stopala i šake ukazuju na početak slabljenja imunološkog sistema. Prema njenim riječima, to je zbog pogoršanja cirkulacije krvi u tijelu, a ovo stanje se javlja na početku različitih zaraznih bolesti.

„Dolazi do preraspodele krvotoka i krv počinje da teče do vitalnih organa“, objasnila je dr Svetlana.

Jedan od uzroka može biti i nedostatak željeza u tijelu. Osoba koja ima niže vrijednosti željeza ima lomljive nokte i često hladne ruke. Takođe, kada tijelu nedostaje minerala, pojava modrica nije neuobičajena. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

“Posadite” ga za sto, pa posmatrajte i analizirajte: KAKAV NA JELU, TAKAV NA DJELU!

Zanimljivosti

Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama

Published

on

U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.

Izneseni stavovi

– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.

Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.

Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.

U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.

Pravna sredstva

Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.

Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.

Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.

Odluka ESLJP

Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.

– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending