Pratite nas

Zdravlje i ljepota

ZA JAK IMUNITET: Pijte domaći sok od aronije (Recept)

Published

on

Redovno konzumiranje aromije pozitivno utiče na imunosistem i sprječava pojavu virusa i bakterija u organizmu. Zbog bogatstva vitamina i minerala, aronija mnogima prvenstveno služi kao lijek za slijedeće tegobe: poboljša probavni process, štiti organizam od slobodnih radikala, dobra je za mršavljenje, smanjuje upale, štiti imuni sistem, sprječava dijabetes, poboljšava zdravlje očiju, usporava starenje, pomaže u borbi sa kancerom, snižava krvni pritisak, stimuliše oporavak tijela

Svježi plodovi ovog bobičastog voća su gorki, pa se ne koriste toliko u ishrani koliko za pravljenje vina, čajeva, sirupa, sokova, kompota, likera i džemova.
Iako se sok od aronije može pronaći u prodavnicama zdrave hrane, predlažemo vam da ga ipak napravite sami kod kuće. Recept je veoma jednostavan i ne sadrži aditive, zaslađivače i sl.

POTREBNI SASTOJCI: 1 kilogram aronije, 300 ml vode, blender, cjediljka, gaza

Možete koristi svježe ili zamrznute plodove aronije jer je ona izuzetno otporna voćka koja svojaj nutritivna svojstva ne gubi ni na temperaturi od minus 60 stepeni. Plodove aronije dobro operite i stavite ih u posudu za kuhanje. Prelijte ih hladnom vodom i kuhajte na tihoj vatri. Kada plodovi postanu mekani, sačekajte da se malo ohlade pa ih isitnite u blenderu. Dobijeni sadržaj procijedite kroz cjediljku, a zatim i kroz više puta presavijenu gazu.

Sok ohladite i stavite malo leda, a preporuka je da se ne dodaje zaslađivač. Preporučuje se da ovako dobijen sok popijete istog dana.

Od kilograma aronije dobija se 0,7 l soka, tako da sami možete izabrati željenu količinu voća, u zavisnosti od toga koliko soka želite da napravite.

Ukoliko hoćete da sok traje duže od jednog dana, potrebno ga je pasterizovati. Sipajte ga u flaše koje ćete hermetički zatvoriti, a zatim napunjene flaše stavite u dublju šerpu za kuhanje.
U šerpu sipajte vode do vrha flaša, i ostavite na šporetu da provri. Kada voda provri, kuhajte još desetak minuta i izvadite flaše iz šerpe. Obrišite ih, ostavite da se ohlade, i čuvajte ih na tamnom i hladnom mjestu. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

Ovih šest namirnica bogatih cinkom spas su za vaš imunitet

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending