Pratite nas

Zanimljivosti

Ukras bašte od ljeta do jeseni: PRKOS JE IDEALAN IZBOR

Published

on

Ako vam je stalo da vam dvorište i balkon budu ukrašeni cvijećem, a nemate mnogo vremena zbog obaveza da se bavite njegovom njegom, prkos je idealan izbor. Ova biljka je niskog rasta, bogata cvjetovima, a najbolje vrijeme da je posadite je upravo ovih dana, odnosno kraj maja.

Ono što prkos jedino traži jeste da ima mnogo sunčeve svjetlosti. Stablo doseže visinu od 10 do 20 cm. Sočno je i mesnato, crvenkaste boje i bujnog grananja. Listići su igličasti i mesnati. Cvjetovi prkosa su krupni, pojedinačni, sa izraženim prašnicima. Mogu biti jednostruki ili puniji, u raznim bojama: bijeli, žuti, narandžasti, ružičasti, crveni, ljubičasti ili dvobijni. Cvjetanje je neprekidno, od juna do prvih mrazeva. Cvjetovi se u sumrak i za vrijeme oblačnih dana zatvaraju.

Sađenje
Ako hoćete da gajite rasad ove biljke, sijanje prkosa iz sjemena obavlja se tokom marta i aprila, kada temperatura dosegne 15°C. Sjeme je sitno i uz osiguranu temperaturu zemljišta, ukoliko nije duboko posijano, razvija se brzo.

Dovoljna je minimalna količina zemlje za prekrivanje sjemena. Prkos se i sam razmnožava osipajući svoje sjeme. Na zemljištu gdje sjeme padne prisutan je godinama. Dovoljno je zasaditi prkos samo jednom da bi ga imali i narednih ljeta, iako nije trajnica.

Sjeme sa biljke možemo i sami prikupiti prije nego što se čaura u kojoj se ono nalazi raspukne a sjeme raspe po zemlji. Ukoliko zasađujete rasad idealno vrijeme je kraj maja. Optimalno rastojanje između biljaka je 10 do 15 centimetara.

Održavanje
Prkos se može gajiti u baštama, saksijama, žardinjerama, uz ivičnjake i na svakom drugom mjestu gdje ima dovoljno sunca. To je biljka koja ima veliku potrebu za svjetlošću, pa je za rast i razvoj sunčan položaj od presudnog značaja. Bolje uspijeva na siromašnijem i pjeskovitom zemljištu sa dobrom drenažom i minimalnom količinom vlage uz minimalno zalijevanje za vrijeme vrućina. Prihranjivanje nije neophodno.

Spada u veoma zdrave biljke, otporne na bolesti. Štetočine, najčešće biljne vaši, mogu da napadnu prkos ukoliko raste u prekomjerno vlažnoj sredini.
Redovnim uklanjanjem procvjetalih cvjetova podstiče se stvaranje novih pupoljaka i njihovo cvjetanje. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

Jedini cvijet koji cvjeta noću: MIRISNA I OPOJNA “NOĆNA FRAJLA”

Razglednice

Misterija na pustom ostrvu: DA LI BISTE PRESPAVALI OVDJE? (Video)

Published

on

U vrijeme kada život u gradu može da bude iscrpljujući, mnogi sanjaju o povlačenju u mir i osamu. No, za one koji traže ekstremnu samoću, postoji jedno posebno mjesto: izolovana kuća na osrtvu Elidej u arhipelagu Vestmanejar na jugu Islanda. Ovo osamljeno imanje, jedini objekt na nenaseljenom osrtvu, godinama intrigira posjetioce i pokreće brojne teorije zavjere.

Smještena usred Elideja, mala bijela kuća izazvala je razne mitove – od toga da je utočište u slučaju zombi apokalipse do priča da je pripadala islandskoj pjevačici Bjork ili da je koristi tajnovita vjerska sekta. Ipak, istina je daleko prizemnija: kuću je u 1950-ima izgradilo Udruženje lovaca Elidej kao utočište za lovce na pafine, što je legalna praksa na Islandu i Farskim ostrvima.

Iako je napuštena i bez stalnih stanovnika, kuća je privukla brojne avanturiste. Među njima je bio i popularni jutjuber Rajan Trahan, koji je 2021. dokumentovao svoj jednodnevni boravak na ovom usamljenom mjestu. Dolazak do ostrva nije bio jednostavan: nekoliko brodova, uključujući manji čamac koji je vozio kroz maglu i nemirno more, te uspon uz pomoć užeta kako bi se popeo na obalu, učinili su njegov put pravom pustolovinom.

Sam interijer kuće odiše jednostavnim, rustičnim ugođajem, a krase je drveni podovi i zidovi, logorska peć i primitivna oprema. Kuća nema struju ni unutrašnju vodovodnu mrežu, ali ima sistem za prikupljanje kišnice koji napaja saunu, što je jedno od rijetkih luksuznih obilježja ovog izolovanog doma. Iako izgleda napušteno, kuća je zabilježila više od 11.000 posjetilaca tokom svoje 70-godišnje istorije, prema podacima iz knjige posjetilaca.

Elidej ima bogatu istoriju – u prošlosti su na njemu živjele porodice koje su se bavile ribarstvom i stočarstvom. No, u 1930-ima, stanovnici su napustili ostrvo u potrazi za boljim životnim uslovima na naseljenijim područjima. Danas je posjeta kući moguća samo uz dozvolu Udruženja lovaca Eldej, koje je i dalje vlasnik imanja. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending