Zanimljivosti
Ukras bašte od ljeta do jeseni: PRKOS JE IDEALAN IZBOR
Ako vam je stalo da vam dvorište i balkon budu ukrašeni cvijećem, a nemate mnogo vremena zbog obaveza da se bavite njegovom njegom, prkos je idealan izbor. Ova biljka je niskog rasta, bogata cvjetovima, a najbolje vrijeme da je posadite je upravo ovih dana, odnosno kraj maja.
Ono što prkos jedino traži jeste da ima mnogo sunčeve svjetlosti. Stablo doseže visinu od 10 do 20 cm. Sočno je i mesnato, crvenkaste boje i bujnog grananja. Listići su igličasti i mesnati. Cvjetovi prkosa su krupni, pojedinačni, sa izraženim prašnicima. Mogu biti jednostruki ili puniji, u raznim bojama: bijeli, žuti, narandžasti, ružičasti, crveni, ljubičasti ili dvobijni. Cvjetanje je neprekidno, od juna do prvih mrazeva. Cvjetovi se u sumrak i za vrijeme oblačnih dana zatvaraju.
Sađenje
Ako hoćete da gajite rasad ove biljke, sijanje prkosa iz sjemena obavlja se tokom marta i aprila, kada temperatura dosegne 15°C. Sjeme je sitno i uz osiguranu temperaturu zemljišta, ukoliko nije duboko posijano, razvija se brzo.
Dovoljna je minimalna količina zemlje za prekrivanje sjemena. Prkos se i sam razmnožava osipajući svoje sjeme. Na zemljištu gdje sjeme padne prisutan je godinama. Dovoljno je zasaditi prkos samo jednom da bi ga imali i narednih ljeta, iako nije trajnica.
Sjeme sa biljke možemo i sami prikupiti prije nego što se čaura u kojoj se ono nalazi raspukne a sjeme raspe po zemlji. Ukoliko zasađujete rasad idealno vrijeme je kraj maja. Optimalno rastojanje između biljaka je 10 do 15 centimetara.
Održavanje
Prkos se može gajiti u baštama, saksijama, žardinjerama, uz ivičnjake i na svakom drugom mjestu gdje ima dovoljno sunca. To je biljka koja ima veliku potrebu za svjetlošću, pa je za rast i razvoj sunčan položaj od presudnog značaja. Bolje uspijeva na siromašnijem i pjeskovitom zemljištu sa dobrom drenažom i minimalnom količinom vlage uz minimalno zalijevanje za vrijeme vrućina. Prihranjivanje nije neophodno.
Spada u veoma zdrave biljke, otporne na bolesti. Štetočine, najčešće biljne vaši, mogu da napadnu prkos ukoliko raste u prekomjerno vlažnoj sredini.
Redovnim uklanjanjem procvjetalih cvjetova podstiče se stvaranje novih pupoljaka i njihovo cvjetanje. (Naj portal)
PROČITAJTE I OVO:
Jedini cvijet koji cvjeta noću: MIRISNA I OPOJNA “NOĆNA FRAJLA”
Zanimljivosti
U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH
U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH
U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.
Guslarska poezija
Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).
– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.
Kulturno nasljeđe
Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.
– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.
– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.
Dodatna težina
– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON