Pratite nas

Zanimljivosti

Žensko djevičanstvo: PROČITAJTE REAKCIJE MUŠKARACA NA ISIDORINU PRIČU DA JE NAVINA SA 30 GODINA!

Published

on

Opsjednutost nevinošću toliko je ukorijenjena u društvu da je ne primjećujemo i toliko je “normalna” da je uopšte ne dovodimo u pitanje. A postavlja se pitanje da li žene lažu o broju muškaraca sa kojima su spavale da bi bile prihvatljivije drugom muškarcu?

Dok se momci tog pritiska otarase čim to “odrade” prvi put, za djevojke je situacija ipak nešto drugačija. Žene, naime, moraju biti oprezne da se ne “zaigraju” previše i ne dobiju epitet “lake”. Žensko djevičanstvo se često dovodi u korelaciju s ličnom vrijednošću žene iako seksualnost nema apsolutno nikakve veze sa nečijim moralnim vrijednostima. Koliko je neko se*sualno aktivan ili nije, isključivo je njegova stvar i rezultat odluke šta će sa svojim tijelom.

Pitanja poput onih “sa koliko si tipova bila prije mene?” čine se kao uobičajeno ispipavanje terena, a žene često odbijaju iskreno da odgovore. Zašto? Zato što je društvu očigledno i dalje važno koliko je žena se*sualno aktivna i zato što se zbog “previše” aktivnosti redovno žigošu.

A da li je stvarno važno s koliko tipova je spavala prije onog “pravog”? Djevojkama, očigledno ne, ali muškarcima i te kako jeste!

Sjećam se razgovora iz jednog kafića, koji sam slučajno čula. Mislim da je dejting bio u pitanju. Dečko je pitao djevojku koja je sjedila preko puta njega.

“S koliko njih si spavala?” – upitao je, a poslije dramske pauze, je dodao:

“Ma, onako pitam, evo reći ću i ja tebi sa koliko sam spavao”,

Nakon par minuta insistiranja da mu kaže, djevojka je na kraju rekla “sa šestoricom”.

Lik ju je pogledao ispod oka i dodao:

“Gdje je šest, tu je i sedam, dobro pa nije dvocifren broj”.

Kako je razgovor dalje tekao, ne sjećam se, ali se sjećam da su zajedno izašli iz kafića, a šta je dalje bilo i da li je stvarno bio sedmi ili ne, možemo samo da pretpostavimo.

Da li djevičanstvno određuje ženinu vrijednost obrnuto proporcionalno tome sa koliko je muškaraca imala se*sualne odnose? Apsolutno ne.

Isidora, djevojka koja ima 30 godina podijelila je svoje iskustvo, ali i to da li je spavala sa drugim muškarcima poslije onog prvog.

“Tačno se sjećam te scene kada sam mu rekla da sam nevina. Tako me je povrijedio kada mi je rekao: ”Hajde, probaj da spavaš sa nekim drugim, pa kad to uradiš, vrati se meni. Ne mogu ja to, ta krv i tvoje stani, polako, ne…”. Mislim da sam promijenila boju lica kad sam to čula. Da skratim priču, bio mi je upravo taj dečko prvi. Da me neko pita da li se kajem što sam to uradila sa njim, ne znam šta bih rekla. Voljela sam ga. Pa sam sam taj čin i uradila iz ljubavi. Što ne bih rekla da je bilo i sa njegove strane. Iskoristio me je. Bio je grub i uopšte ga nije zanimalo da li mi prija. Ostali smo možda jos nedjelju dana zajedno, ali nismo spavali više. Poslije njega nisam ni sa kim imala se*sualni odnos, jer se jednostavno plašim. Možda mi samo treba vremena, pošto je od tog “nesretnog prvog puta” prošlo svega par mjeseci — objašnjava Isodora.

“Sad bih spavao sa djevicom samo iz ljubavi. Da se stvarno zaljubim, jedino tako bih mogao. Ovako, ako bi trebalo da je “iskoristim” na jedno veče, stvarno ne bih mogao — kaže Marko, 32 godine.

“Ja sam ostavio djevojku kada sam saznao da je nevina. Ma, ja stvarno ne mogu sa njom da prolazim kroz taj “prvi put”. Uvijek su me zanimale “iskusne” djevojke — priča Pavle, 30 godina.

“Tad sam imao punih 29 godina, svi drugi, bili su sretnije ruke od mene. Ali, ne žalim se, što bi rekao narod “pravda je spora, ali dostižna”‘. Pa je red bio i da ja ugrabim jednu svoju. Kada se to desilo bio sam na sedmom nebu, hajde što je meni bio prvi put, nego je i ona bila nevina. Osjećao sam se kao pravi car — objašnjava Nikša.

Kroz ćaskanje sa ovim drugarima, ali i ostalim tipovima, shvatila sam da svi imaju nešto zajedničko. Koliko god željeli nevinu djevojku ili ne, bitno im je da djevojka nije spavala sa mnogo likova. Mada, moram dodati da isto toliko koliko žele da budu sa djevojkom koja je spavala sa jednim, žele i iskusne djevojke, da znaju kako da se “ponašaju” u krevetu. (Naj portal/Foto: PROFIMEDIA)

Muškarci su izabrali naj ženske atribute: ŠTA JE TO ŠTO ŽENU ČINI SAVRŠENOM U MUŠKIM OČIMA?

Zanimljivosti

Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama

Published

on

U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.

Izneseni stavovi

– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.

Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.

Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.

U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.

Pravna sredstva

Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.

Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.

Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.

Odluka ESLJP

Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.

– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending