Pratite nas

Zanimljivosti

Izgubljeno – nađeno: GDJE NESTAJU STVARI IZ KUĆE?

Published

on

Sigurno ste bili u situaciji da se pitate . ko je kriv što nikada ne možete da nađete stvar koja vam treba? Vi ili Vaš partner? I gdje uopšte nestaju te proklete stvari iz kuće? Sigurno bar dva puta dnevno imate ovakav ili sličan razgovor:

On: Gdje je veliki nož?

Ona: Pa, tamo gdje uvijek stoji!

Vama to, naravno, ništa ne znači, jer noža nigdje nema. Slobodno nož zamijenite bilo kojom stvari iz kuće koju ne možete da pronađete, princip je uvijek isti.
Uvijek je taj razgovor isti, a ponekad se pretvori u svađu o tome kako jedan ne može bilo šta da pronađe – jer ga je drugi premjestio. Ali, dobra vijest je da niste vi krivi.

“Istina je da se suprotnosti privlače”, navodi Suzan Vinter, stručnjak za veze.

Suprotni tipovi se privlače
Suzan Vinter objašnjava kako se neuredni i neorganizovani često upare s urednim “kontrol frikovima”. Utegnutu, pretjerano strogu osobu privući će opušteni, “laganiji” tip čovjeka. To je dio našeg internog procesa uravnoteženja.

Privlačimo supružnika koji posjeduje dijelove našeg života koji su potisnuti ili neotkriveni. Jedan partner na kraju teži kućnim poslovima i organizaciji više od drugog. Ponekad je supruga ta koja brine o kući i djetetu, dok muž radi i plaća račune. Pokušava da pomogne oko kuće, ali nema puno raspoloživog vremena i nije posebno dobar u tome (stvarno). Žena je u tom paru nevjerovatno čista i uredna i održava kuću vrlo dobro organizovanom. Uloge mogu i lako biti zamijenjene, pa muškarac može biti taj koji planira obroke, mjesečne kupovine i ostalo.

Jedini problem je što onaj neuredniji partner ne zna gdje drugi šta stavlja. Naravno, ako se usudi da pita, drugi će izgovoriti istu rečenicu koju supružnici cijelu vječnost govore svojoj boljoj polovini.

“Pogrešno stavljanje predmeta često je rezultat žurbe i pokušaja multitaskinga. U zbrci da bi se došlo do slijedećeg cilja, predmeti se nasumično ostavljaju po strani”, kaže Vinter.

Ona savjetuje da radimo s našim partnerima kako bismo stvorili određeno mjesto za naše predmete, zajednički dogovoreno mjesto na kojem ostavljamo ključeve, naočare, makaze…

“Određivanje mjesta za predmete, olakšava njihovo pronalaženje”, smatra Vinter.

Džejmi Hord, stručnjak za organizaciju, navodi da je važno da svako domaćinstvo bude postavljeno tako da bude funkcionalno za svakog člana familije.

“Ponekad se postupak može zakomplikovati za parove koji se organizuju sami, ostavljajući jednu osobu u vezi izgubljenom u vlastitoj kući”, napominje Hord.

Zajednički napor
Jedan od sjajnih načina za parove da prekinu ciklus izgubljenog i pronađenog (ili nikad izgubljenog, prema drugoj polovinii) je zajedničko organizovanje i smanjivanje nereda.

“Zajednički prolazak kroz proces organizacije sigurno će ograničiti broj puta kada vaš partner kaže “hej, dušo, gdje su moje cipele?”, tvrdi Hord.
Dobra ideja je i označavanje predmeta, posebno u zajedničkim prostorijama, tako da svi mogu lakše da pronađu ono što traže. Možete da označite fioke, kante, ormare i bilo koji zajednički prostor koji je često u fokusu pretraživanja.

“Zapamtite, samo zato što možda znate gdje se nešto nalazi, ne znači da to znaju i svi drugi u vašem domaćinstvu! Oznake su od velike pomoći da im daju osjećaj znanja bez potrebe da stalno pitaju gdje je nešto”, zaključio je Hord.

Iznad svega, doza empatije i razumijevanja može u velikoj mjeri da pomogne da se izbjegne refleks da se posvađate s partnerom kad on nešto ne može da pronađe. Sarađujte koliko god možete kako biste se zajedno organizovali i komunicirali o tome. I budite strpljivi. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO

Nećete zažaliti: ZAŠTO VEČERAS DA ZASPITE NA LIJEVOJ STRANI?

Zanimljivosti

Veliki planovi Rotary Cluba Cazin, prvo pomažu Gradskom dječijem obdaništu

Published

on

Rotary Club Cazin već u prvim mjesecima postojanja napravio je zapažene rezultate.

Ovaj klub je predstavljen u junu na Konferenciji Distrikta 1910, kojem pripadaju i bosanskohercegovački klubovi, a njegova prva predsjednica je Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima 23 člana, među kojima su uspješni doktori, ekonomisti, te biznismeni poput Refika Rošića, Mensura Mulalića, Suada Beširevića, Enesa Harbaša, Azre Bajrić, Minke Seferagić….

– Svi naši članovi su visokoobrazovani i lideri u svojoj struci. Zadovoljna sam šta smo sve učinili u vrlo kratkom roku. Bilo je malo teže i malo više posla nego što sam pretpostavljala. Naš prvi projekat vezan je za Gradsko dječije obdanište u Cazinu. S tim smo se predstavili na Distriktnoj konferenciji u Sarajevu, kada smo zvanično primljeni u Rotary zajednicu. Planiramo omasoviti članstvo dodatnim kvalitetnim ljudima koji mogu uložiti vrijeme i novac u naše humanitarne akcije – kaže Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima velike planove za narednu godinu.

– Prvo moramo završiti realizaciju dva projekta koja smo započeli. To su donacija knjiga za kantonalnu Gradsku biblioteku „Bibliobus“. Potom donacije kindl čitača i knjiga za našu Gradsku biblioteku Cazin. Planiramo završiti naš prvi projekat edukativnog karaktera vezano za dentalnu medicinu i zaštitu zuba kod najranijeg uzrasta djece, koji je obuhvatio sve dječije vrtiće i osnovne škole.

Tu su i projekti vezani za djecu u Centru za razvoj inkluzivnih praksi, humanitarno veče u kojem bi klub imao otvorena vrata za sve građane, i, naravno, prihod bi usmjerili u naše humanitarne akcije.

Namjeravamo posjetiti Rotary Clubove u BiH koji budu imali proslave godišnjica i pokušati ostvariti kontakt i trajne veze sa nekim od Clubova u susjednoj Hrvatskoj – kaže Esmira Kapić. Ona je, inače, i vlasnica firme za računovodstvo i reviziju doo „Rew-Est“ Cazin.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending