Pratite nas

Zanimljivosti

Ko je gazda u kući: MUŠKA NADMOĆ JE U DŽEPU I GAĆAMA, A ŽENA “DIGNE NOS” I SVE DOBIJE

Published

on

Šta podrazumijeva nadmoć u emotivnoj vezi i u kom trenutku jedan od partnera postaje dominatan? Kako to utiče na zajednički život u vezi ili braku?
Psiholozi tvrde da se dominacija javlja uglavnom na početku emotivnog odnosa, neki kažu čak i na prvom sastanku:

Postoje osobe koje su po prirodi dominantne, bez obzira na pol i porodični model odrastanja i ponašanja. Ali, to ne znači da će takve i u vezi ili braku i partneru nametati svoju volju po svaku cijenu.

Ipak, svako od nas poznaje makar jednog dominantnog muškarca u poslovnom segmentu života, kome u porodičnom domu žena diktira svaki pokret ili uspješnu poslovnu ženu koja je kod kuće domaćica, odgovara na suprugove zahtjeve i ne učestvuje u donošenju odluka.

Nadmoć u partnerskim odnosima se uglavnom pripisuje jačem polu, bar je tako u patrijarhalnim sredinama i društvima. Kako je kada žena nameće svoju volju i vodi glavnu riječ?

Psiholosi kažu da su primjeri moći u partnerskim odnosima mnogobrojni, ali da postoje određeni stereotipi koji su se pokazali češćim u praksi:

Moć muškarca se uglavnom vezuje za finansije, investicije, donošenje odluka, i ona je obično mnogo otvorenija nego kada se radi o ženama. Kod nježnijeg pola su, sa druge strane, prisutne suptilnije strategije, poput durenja i povlačenja, kojima one dobiju ono što žele i time zapravo pokazuju moć.

“Kroz terapijski rad bila sam u prilici da se susrećem sa parovima koji imaju izraženu borbu za moć, a ovo predstavlja možda i jedan od najčešćih problema zbog kojih se klijenti javljaju. Konflikti u partnerskom odnosu mogu biti dobri i poželjni, jer emotivni par, učestvujući u konfliktu, zapravo ima priliku za razvoj. Ipak, ponekad se dešava da su oni jako učestali, da se partneri stalno prepiru ko je u pravu i ne popuštaju dok ne istjeraju svoje. Kada je cilj da pobijedi pojedinac, a ne njihov odnos, onda to nije dobro i govori o veoma izraženoj borbi za moć, koja ima negativne posljedice na cjelokupan odnos. (Naj portal/ Foto: Depozitfoto)

Zanimljivosti

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

Published

on

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.

Guslarska poezija

Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).

– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.

Kulturno nasljeđe

Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.

– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.

– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.

Dodatna težina

– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending