Šta podrazumijeva nadmoć u emotivnoj vezi i u kom trenutku jedan od partnera postaje dominatan? Kako to utiče na zajednički život u vezi ili braku?
Psiholozi tvrde da se dominacija javlja uglavnom na početku emotivnog odnosa, neki kažu čak i na prvom sastanku:
Postoje osobe koje su po prirodi dominantne, bez obzira na pol i porodični model odrastanja i ponašanja. Ali, to ne znači da će takve i u vezi ili braku i partneru nametati svoju volju po svaku cijenu.
Ipak, svako od nas poznaje makar jednog dominantnog muškarca u poslovnom segmentu života, kome u porodičnom domu žena diktira svaki pokret ili uspješnu poslovnu ženu koja je kod kuće domaćica, odgovara na suprugove zahtjeve i ne učestvuje u donošenju odluka.
Nadmoć u partnerskim odnosima se uglavnom pripisuje jačem polu, bar je tako u patrijarhalnim sredinama i društvima. Kako je kada žena nameće svoju volju i vodi glavnu riječ?
Psiholosi kažu da su primjeri moći u partnerskim odnosima mnogobrojni, ali da postoje određeni stereotipi koji su se pokazali češćim u praksi:
Moć muškarca se uglavnom vezuje za finansije, investicije, donošenje odluka, i ona je obično mnogo otvorenija nego kada se radi o ženama. Kod nježnijeg pola su, sa druge strane, prisutne suptilnije strategije, poput durenja i povlačenja, kojima one dobiju ono što žele i time zapravo pokazuju moć.
“Kroz terapijski rad bila sam u prilici da se susrećem sa parovima koji imaju izraženu borbu za moć, a ovo predstavlja možda i jedan od najčešćih problema zbog kojih se klijenti javljaju. Konflikti u partnerskom odnosu mogu biti dobri i poželjni, jer emotivni par, učestvujući u konfliktu, zapravo ima priliku za razvoj. Ipak, ponekad se dešava da su oni jako učestali, da se partneri stalno prepiru ko je u pravu i ne popuštaju dok ne istjeraju svoje. Kada je cilj da pobijedi pojedinac, a ne njihov odnos, onda to nije dobro i govori o veoma izraženoj borbi za moć, koja ima negativne posljedice na cjelokupan odnos. (Naj portal/ Foto: Depozitfoto)