Pratite nas

Zanimljivosti

Bizarna 2020. godina: “KARTE ZA “LET U NIGDJE” RASPRODATE ZA 10 MINUTA, NLO IZNAD AMERIKE, NAOPAKI VODOPADI (video)

Published

on

Tokom 2020. godine koju je obilježila pandemija koronavirusa zabeleženi su brojni nevjerovatni snimci. Izdvojili smo neke od njih:

1. Avio-kompanija ponudila je ljudima „let u nigdje“ i rasprodala sva mjesta

Zbog korona virusa većim dijelom 2020. godine ograničena su putovanja, aviokompanije su bile prinuđene da improvizuju kako bi putnicima pružile osjećaj da im je dozvoljeno da lete širom svijeta. Australijska avio-kompanija Kantas je ponudila kupcima priliku da lete oko australijskih znamenitosti i putuju na Antarktik, a da nisu ni napustili avion prije nego što su sletili tačno tamo odakle su pošli – grad Sidnej. Samo putovanje i ne zvuči tako uzbudljivo naročito kad se spomenu cijene koje se kreću između 630 i 4900 eura. Bizarno, ovo putovanje je postalo jedano od najpopularnijih letova ove avio-kompanije ikada i rasprodat je za samo 10 minuta.

2. Pojavili su se stršljeni “ubice”
Još u maju smo saznali za zastrašujuće krilato biće zvano „stršljen ubica“ koje je primijećeno u Sjedinjenim Američkim Državama. Tehnički, insekt se zove azijski džinovski stršljen medjutim nadimak nije dobio bez razloga. Njujork Tajms je izvijestio da insekti “mogu da koriste mandibule (vilicu insekta) u obliku šiljastih peraja ajkula da za nekoliko sati izbrišu čitavu košnicu medonosnih pčela, obezglavljuju pčele i odlete sa truplima pčela sa kojima hrane svoje mlade. Ako napadaju veći plijen, snažni otrov i žaoka stršljena – dovoljno su moćni da probuše čak i zaštitno pčelarsko odijelo, a ubod ljudi porede sa vrućim metalom koji im ulazi u kožu.

3. Pentagon je objavio tri video snimka NLO-a
Kada se u aprilu 2020. pojavila vijest da je Američko Ministarstvo odbrane navodno objavilo tri video snimka mornarice sa neidentifikovanim letećim objektima (NLO), to je izgledalo previše čudno – čak i za 2020. godinu. Dva video snimka obišla su svijet putem interneta još 2017. godine. Ali, sve dok Pentagon nije izdao izjavu kojom je potvrdio da su sva tri video snimka zaista stvarna, postojala je kontroverza oko njihove autentičnosti. Sada znamo da su to legitimni mornarički video zapisi, ali još uvijek ne znamo šta tačno prikazuju.

“Zračni fenomeni zabeleženi u video zapisima i dalje su okarakterisani kao “neidentifikovani” – navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane od 27. aprila 2020. godine.

4. Poljska je slučajno napala Češku
Zbog događaja iz Prvog i Drugog svjetskog rata, ne možete kriviti ljude što se zabrinu kada jedna evropska država napadne drugu. Osim ako se to nije deseilo slučajno. Poljska vojska je greškom napala i na kratko okupirala teritoriju u Češke republike.

“Prema našim informacijama, o slučaju su raspravljale vlasti odgovorne za zaštitu granica na poljskoj i češkoj strani – navodi se u saopštenju pres službe Ministarstva, preneo je NPR.

“U duhu dobrih poljsko-čeških odnosa, vjerujemo da je ovo bio samo manji nesporazum koji je brzo otklonjen. Nenamjerna invazija riješena je gotovo odmah.

5. Prilikom fotografisanja austrijski turista oštetio je 200 godina staru statuu 
Mnogim ljudima je dokumentovanje putovanja putem fotografija važnije i od samog putovanja. I dok se neki drže pejzaža, drugi žele da impresioniraju prijatelje i porodicu kod kuće. Tako je jedan Austrijanac, u avgustu, u Italiji oštetio 200 godina staru skulpturu. Incident se dogodio u Muzeju Antonio Canova u Pozanju, a prema zvaničnicima muzeja, čovjek se naslonio na skulpturu i pokušavao da napravi istu pozu, što je rezultiralo odlamanjem nekoliko prstiju na originalnom malteru statue, koju je 1804. godine naručio princ Camillo Borghese.

6. Majmuni vode nerede u tajlandskom gradu
Kako je svijet već u martu počeo da se zatvara i suočava sa posljedicama Covid-19, životinje koje nisu imale pojma šta se dešava počele su da ponovo zauzimaju svoje mjesto na Zemlji.

Ubrzo je internet preplavio video zapise o morskom životu koji se vraća u kanale Venecije i jelenima koji ulaze u gradove u Japanu. Neki od ovih video zapisa ostaju prilično nejasni u vezi sa tim da li su zapravo rezultat zaključavanja ili ne. Međutim, snimci majmuna koji zauzimaju grad na Tajlandu bili su sasvim zastrašujući.

7. U Australiji je nastao obrnuti vodopad

Tokom 2020 godine bilo je dosta čudnih fenomena izazvanih vremenskim prilikama poput onog talasa koji jednostavno nije želio da se završi i vatrenog tornada u Kaliforniji. Međutim, nismo sigurni da je išta bilo čudnije od vodopada koji je tekao unazad u Australiji. Kako je udar vjetra dostizao 70km/hh, nekoliko vodopada u Kraljevskom nacionalnom parku u blizini Sidneja zapravo je bilo oduvano unazad stvarajući doslovno obrnuti vodopad.

 

8. Voda otkrivena na Mjesecu
Slično kao i priča o NLO-u, otkrivanje vode na površini Mjeseca bila bi možda najznačajniji događaj iz svemira, međutim 2020. godina je ipak prevazišla samu sebe po broju čuda iz kosmosa.

Zanimljivosti

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

Published

on

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.

Guslarska poezija

Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).

– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.

Kulturno nasljeđe

Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.

– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.

– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.

Dodatna težina

– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending