Kako navodi statistička agencija Eurostat, zemlje bivše Jugoslavije po kupovnoj moći su na dnu ljestvice. Razlika je u nekoliko procenata. Najlošije stoji BiH.Kada je u pitanju kupovna moć u proporciji s bruto domaćim proizvodom po glavi stanovnika, od BiH jedino lošije stoji Albanija, koja ima ovaj udio u visini od 31 odsto evropskog prosjeka. BiH ima jedan procentni poen više.
Ispred BiH je Sjeverna Makedonija s 38 odsto, zatim Srbija sa 41 odsto, Crna Gora s 50 odsto, Hrvatska 65 %, te Slovenija 88 posto.evropskog prosjeka kupovne moći u odnosu na BDP.
Podsjećanja radi, standardna definicija kupovne moći kaže da je to ekonomska sposobnost stanovništva da priušti kupovinu robe i usluga. Osim direktne ekonomske moći, na kupovnu moć utiče i inflacija.
Eurostat je prošle sedmice objavio još jedan dokument koji se odnosi na potrošnju. I u ovoj kategoriji BiH je na samom evropskom dnu, odmah iza Albanije.
Potrošnja u Albaniji je na nivou od 40 odsto u odnosu na evropski prosjek, a BiH je bolja za dva procentna poena. Ispred BiH je Makedonija, a zatim slijede Srbija, Bugarska, Crna Gora, Hrvatska, te Mađarska.
Prema podacima Eurostata, evropski “šampioni u obje kategodije su Luksemburg, Njemačka, Austrija, Danska, Belgija, Švedska i Holandija.
Zanimljivo je da u zemljama EU je Hrvatska najsiromašnija. Kupovna moć hrvatskih građana prošle godine bila je za trećinu manja od kupovne moći prosječnog stanovnika EU.
Primjera radi, kupovna moć prosječnog Rumuna za petinu je veća od kupovne moći prosječnog državljanina Hrvatske.