Naj recepti
Jelo za sve generacije: DŽAMBALAJA (RECEPT)
Džambalaja je jelo od riže, povrća, mesa i morskih plodova, koje dolazi iz američke Luizijane, a izvorno je karipsko-afričkog porijekla. Ovo je omiljeno jelo za sve generacije jer je jeftino, ukusno i može se promijeniti kako bi uključilo sve sastojke koje kuvar može imati.
Iako svaka porodica ima svoj recept za džambalaju, postoje dvije glavne kategorije – kreolska s piletinom, u koju se dodaje sjeckani paradajz, i kajenska koja je tamnija i smeđa, jer nema paradajza, ali ima više zaprženih kobasica.
Smeđa riža i grah osnovni su sastojci džambalaje, izvrstan su izvor biljnih proteina te uz povrće i zdrave začine čine kompletan obrok – iz jednog lonca. Za povrće koje ćete propirjati na ulju, a poslije ga kuhati s rižom i grahom, najbolje je birati one namirnice koje dugo zadržavaju čvrstoću, odnosno koje ne postaju brzo gnjecave (tu, nažalost, ne spadaju brokula i karfiol, iako su jako zdrave).
POTREBNI SASTOJCI (za 3 osobe): 1 kašika ulja, 1 velika mrkva nasjeckana, 1 zelena paprika nasjeckana, 1 manji poriluk nasjeckan, 2 čehne bijelog luak nasjeckane, ½ blaže crvene čili papričice, 225 g (1 šoljica) riže – najbolje smeđe, integralne, 750 ml (3 šoljice) povrtnog temeljca, 240 g kuhanog graha (može iz konzerve), 1 kašika paradajz sosa, 2 kašičice paprike u prahu, 1 kašičica kurkume u prahu, ½ kašičice sušenog timijana, ½ kašičice sušenog origana, ½ kašičice bibera, 1 veliki paradajz narezan na kriške, svježi peršun, nasjeckan
U velikom loncu zagrijte ulje pa dodajte nasjeckanu mrkvu, papriku i poriluk. Dinstajte oko pet minuta na srednjoj vatri, dok poriluk i paprika lagano ne omekšaju i ne poprime zlaćanu boju (mrkva će još ostati malo tvrda). Dodajte bijeli luk i nasjeckani čili pa dinstajte još nekoliko minuta.
Dodajte sve preostale sastojke, osim paradajza i peršuna. Dobro izmiješajte i ostavite da vri na laganoj vatri sve dok riža ne omekša.
Povremeno promiješajte. Ako riža još nije omekšala, a sva tekućina je nestala, dodajte još temeljca ili vode.
Na kraju u džambalaju dodajte narezan paradajz te kuvajte još dva minuta. Poslužite posuto obiljem svježeg peršuna. (Naj portal)
Naj recepti
Recept slavne Najdžele Loson: JAJA ZA DORUČAK NA TURSKI NAČIN
U Turskoj je ovaj specijalitet od poširanih jaja poznat pod imenom çılbır, a služi se ne samo za doručak već i kao laka večera, posebno u toplim, lketnjim noćima.
Najdžela Loson je jedna od najpoznatijih kuharica na svijetu, a njen meki govor i sklonost ka poetskom izražavanju, baš kao i šarmantan izgled neki su od razloga što je smatraju pravom zavodnicom u kuhinji. Njeni video snimci su prava mala remek-djela, sa odabranim osvijetljenjem, umirujućim scenama, savršenim bojama i perfektnom montažom.
Od najobičnijih jela, Najdžela je u stanju da napravi vrhunsko uživanje a takav je slučaj i sa ovim receptom za poširana jaja.
Turski recept počinje pripremom podloge, od gustog jogurta začinjenog bijelim lukom i krupnom solju. Prije poširanja, jaje treba pažljivo ocijediti tako da se oslobodi od vodenastog dijela bjelanceta.
Nije loše podsjetiti se da jaja za poširanje moraju biti apsolutno svježa, jer samo tako mogu da očuvaju oblik tokom pripreme. U tu svrhu, u ključalu vodu se obično dodaje i alkoholno sirće, ali Najdžela ima poseban trik. Ona jaje prelije sa malo limunovog soka prije nego što ga spusti u vodu tako da kiselina ima vremena da “odradi svoje”.
Da biste spustili jaje u vodu za poširanje treba biti vješt i pažljiv – šolju sa jajetom primaknite što bliže površini vode ali pazite da se ne opečete. Odmah smanjite temperaturu – voda treba samo da “struji”, a ne da ključa.
Za to vrijeme, pripremite i puter za prelivanje – otopite krišku putera na tihoj vatri, pa sklonite s ringle i dodajte malo ljute tucane paprike – da “zapjeni”. Sada razblažite hladno cijeđenim maslinovim uljem i dobro promiješajte.
Kad je jaje gotovo, izvadite ga šupljikavom kašikom i ocijedite od vode pa spustite na podlogu od začinjenog, gustog jogurta. Prelijte sosom od putera, pospite sjeckanom mirođijom i poslužite sa prepečenim tostom.
U Turskoj je ovaj specijalitet poznat pod imenom çılbır, zaposlene domaćice često će pripremiti ovo djeci dok spremaju ručak za kompletnu porodicu, a varijacija sosa od putera može se spremiti sa sumakom. (Naj portal/ Foto: Shutterstock)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON