Sudbine
Koliko je vrijedan život migranta: NASIR DANIMA TRAGA ZA NESTALIM BRATOM AZIZOM U BIHAĆU
Prohladnog i maglovitog jutra pred kraj mjeseca oktobra Nassier Mohammadi u čamcu pretražuje obale rijeke Une nedaleko od migrantskog centra “Sedra”. Traži nestalog brata Aziza, koji je posljednji put viđen 9. oktobra, kada je krenuo preko mosta na rijeci Uni u naselju Srbljani.
Kako je objavio portal “Krajina.ba”Svjedoci su Nassieru rekli kako su čuli vrisak i zvuk kao da je nešto palo u rijeku, pa su potrčali prema mostu. Bilo je 20 sati i već je pao mrak, tako da nisu ništa uspjeli vidjeti. Te noći je Aziz posljednji put viđen. Čim je saznao što se dogodilo, Nassier je iz Njemačke došao u BiH u nadi da će pronaći brata.
“Cijeli dan sam proveo u čamcu na vodi i tražio nizvodno do narednog grada. Našao sam na jednom mjestu jaknu i kazali su mi da takve dijeli IOM [Međunarodna organizacija za migracije] migrantima na ovom području, i to je sve”, kaže Nassier i objašnjava kako su mu lokalni stanovnici rekli da bi tijelo moglo biti na jednoj lokaciji gdje se nalazi vir jer su tu i ranije pronalazili utopljenike.
“Ali nema nikoga iz službi, policije, nema ronilaca, spasilaca, nema nikoga da pomogne u potrazi”, govori tužno i razočarano Nassier i dodaje kako je dvije sedmice sam tragao za nestalim bratom bez pomoći bosanskohercegovačkih institucija.
Tokom dana iznajmi čamac i pretražuje rijeku, a predvečer razgovara s ljudima, u nadi da će dobiti neku informaciju. Iz Gorske službe spašavanja (GSS) u Bihaću su Balkanskoj istraživačkoj mreži Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) kazali da su pretražili teren krajem oktobra, ali da potraga nije bila uspješna.
Aziz i Nassier nisu se vidjeli pet godina. Zajedno su odrasli u Afganistanu. S roditeljima su, zbog sukoba, talibana i nesigurnosti, napustili rodnu zemlju. Nassier kaže da su jedan period živjeli u Iranu, odakle je on prije pet godina krenuo na put i stigao u Njemačku, gdje je dobio je status izbjeglice i gdje radi.
Nekoliko godina poslije, na put prema Njemačkoj i prema bratu krenuo je i Aziz. On je preko Turske, Grčke i Crne Gore stigao u Bosnu i Hercegovinu.
Koliko je vrijedan život migranata?
Nassier na mostu na rijeci Uni sa kojeg je, prema riječima svjedoka, Aziz pao u vodu. Njemu posebno teško pada što nema nikakvu podršku i pomoć i govori kako stiče dojam da ljudski životi ne vrijede isto.
“Nikakvu pomoć u potrazi nisam dobio. Nema policije, spasilaca, nikoga. Niko se nije sjetio da bar pogleda kamere sa obližnje benzinske stanice, kako bi tako pokušao utvrditi sudbinu mog brata. Da li je i on ljudsko biće?”, pita se Nasssier dok stoji na mostu na rijeci Uni, gledajući u njen tok koji se na tom dijelu sužava i ulazi u kanjon.
Kaže kako je potraga rizična jer bi i sam mogao nastradati u nabujaloj rijeci ili bi mu policija mogla oduzeti dokumente pa ga protjerati pošto na svoju ruku pretražuje teren.
Svjestan je da mu je brat vjerovatno stradao, ali kaže kako ne može naći mir sve dok ne pronađe tijelo.
“Roditelji ne znaju šta se desilo, krijem istinu od njih i oni misle da je Aziz i dalje živ. Nemam snage da im bilo što kažem, bar dok ne saznam šta se desilo ili dok ga ne pronađem”, dodaje Nassier.
U BiH i Sarajevo je, kako kaže, stigao avionom iz Njemačke, a potom je autobusom doputovao u Bihać. Njegovu potragu dodatno komplikuje epidemija koronavirusa. Granice bi svakog momenta mogle biti zatvorene, što bi otežalo njegov povratak u Njemačku, a tako bi ugrozio radni odnos i bila bi upitna njegova egzistencija. Moli novinare da ga obavještavaju ako bilo šta saznaju o sudbini njegovog brata.
Za sada nema saznanja o Azizovoj sudbini. Policija u Bihaću je BIRN-u BiH kazala da je obaviještena o događaju, razgovarali su sa svjedokom i obavijestili su dežurnog tužitelja.
Ale Šiljdedić, glasnogovornik Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona (MUP USK), kaže kako je izvršen uviđaj, kao i pretraga terena u blizini samog mosta, ali i korita i obale rijeke Une u blizini hotela “Sedra”, “gdje se navodni događaj i dogodio”.
“Do danas policija USK-a nema dodatnih saznanja o ovom događaju, odnosno podataka da li se radi o nesretnom slučaju ili krivičnom djelu, ali ni potvrde da se sami događaj i dogodio s obzirom da još uvijek nije pronađeno tijelo nepoznatog lica”, navodi Šiljdedić.
Od prvih dolazaka izbjeglica i migranata na ovo područje, policija USK-a je provjeravala ukupno 38 smrti migranata, a koje se odnose na nesretne slučajeve, prirodne smrti ili krivična djela, kažu iz policije. Broj smrtnih slučajeva je vjerovatno i veći jer neke smrti migranata policiji nisu bile sumnjive pa ih nije ni istraživala.
Iz Gorske službe spašavanja Bihać navode kako su sasvim slučajno saznali o događaju 23. oktobra, kada je vodostaj bio veoma velik i kako su nakon nekoliko dana napravili pregled korita Une u jednom dijelu.
Oni su od 2018. godine imali nekoliko akcija spašavanja migranata. Većinom se radilo o potragama pošto bi migranti zalutali. Bilo je potraga i spašavanja u zimskim uslovima, po velikom snijegu, kao, naprimjer, izvlačenja iz jama u koje su migranti upali dok su se kretali područjem Plješevice, kažu iz Gorske službe.
Azizov slučaj nije prvi takav u BiH. Početkom oktobra 2020. dvojica migranata su tragično stradala kada ih je udario voz u naselju Poljavnice na zapadu BiH. Obojica su sahranjena ispred džamije u Prekosanju. Za jednog je utvrđen identitet, a drugi je pokopan kao NN lice. U nekim je slučajevima neizvjesno da li će porodice nastradalih ikada saznati sudbinu mladića koji su krenuli od svoje kuće u potrazi za boljim životom.
Iz Međunarodne organizacije za migracije (IOM BiH) navode kako su čuli za slučaj, ali da o njemu nemaju zvaničnih saznanja.
“Nažalost, izgleda da se ne vodi evidencija o nestalim osobama tokom tranzitiranja kroz BiH. Bilježe se smrtni slučajevi, ali ne i ovako pojedinačni nestanci”, kaže Edita Selimbegović iz IOM-a BiH.
U 2020. godini Služba za poslove sa strancima je zaprimila i proslijedila obavijesti o smrti za 21 stranog državljanina, od kojih je 12 državljana Pakistana, šest državljana Maroka, jedan državljanin Iraka, jedan državljanin Egipta i jedan državljanin Afganistana.
Služba za poslove sa strancima, prema svojim nadležnostima, u slučaju smrti stranca pokreće samo postupak utvrđivanja identiteta za stranca. Da bi se izvršila repatrijacija preminulog lica, matična zemlja mora potvrditi identitet i državljanstvo lica.
Sve ove procedure traju izuzetno dugo, pa se u nekim slučajevima, kada je neizvjesno skorije utvrđivanje identiteta i preuzimanje tijela, tijelo ukopa. Nakon utvrđivanja identiteta izvrši se ekshumacija tijela, radi preuzimanja od porodice i prebacivanja tijela u matičnu zemlju.
Organizaciju pripreme dokumentacije za prebacivanje tijela u matičnu zemlju vrše ovlaštena pogrebna preduzeća, koje angažuje ambasada ili porodica, navode iz Službe za poslove sa strancima.
Tokom 2020. godine na području Mediterana registrovano je stradanje 728 izbjeglica i migranata koji su pokušavali doći do Evrope. U posljednjih šest godina zabilježeno je preko 17.000 smrtnih slučajeva.
Bosna i Hercegovina je od 2018. godine postala sastavnim dijelom rute kojom izbjeglice i migranti iz Azije i Afrike nastoje doći do nekih od zemalja Evropske unije. Zbog ratova, sukoba, nasilja i neimaštine primorani su napuštati svoje domove. Na tom putu susreću se sa brojnim izazovima, preprekama, nedostatkom adekvatne pomoći i nasiljem.
Zbog sve zatvorenijih granica EU i loših uslova u kojima borave u BiH, ljudi u pokretu su prisiljeni da često koriste nepristupačne terene i upuštaju se rizične pokrete na svom putu. Prelaze preko planina i nabujalih rijeka, kroz minska polja, spavaju u šumi, a često su na meti kriminalaca i krijumčara. Dio njih putovanje prema boljem životu nikada i ne završi.
Nassier je taj dugi put bio uspješno prošao. Sada je ponovo na mjestu takozvane migrantske rute i ne zna koliko dugo će ostati tu.
“Noćima ne spavam i pokušavam saznati šta se desilo mome bratu”, kaže on. (Naj portal/Krajina.ba)
Sudbine
Travar Mirsad Krnjić priprema biljni inzulin za dijabetičare: Kako je Siniša Pazdrijan iz Čazme nakon 15 godina normalizirao šećer
Danas je u svijetu ključno pitanje – kako se liječi dijabetes i da li ima lijeka za ovu bolest? To je „bolest s kojom se živi”, ali bez obzira na sve oboljeli traže spas na sve moguće načine.
Takav je slučaj i sa 40-godišnjim Sinišom Pazdrijanom iz mjesta Čazma, koje se nalazi na nekih 40 kilometara udaljenosti od Zagreba, prema Bjelovaru. On se bavi poljoprivredom, ima svoj obrt, a obrađuje preko 300 hektara zemlje. Kaže, da u sezoni jedva odspava pet sati dnevno.
Od 2008. godine mu je dijagnosticiran dijabetes, tip 1, a zvanično od 27. oktobra ove godine on nije „šećeraš“. To mu je potvrdila i njegova doktorica na kontrolnom pregledu:
„Vi više niste za terapiju. Ubuduće pazite šta jeddete i pijte to što pijete, ako vam već pomaže – kazala je doktorica.
Inače, Siniša joj je sve ispričao da koristi biljnu terapiju čuvenog bosanskog travara Mirsada Krnjića za šećernu bolest, te je uz pomoć Konjičkog sirupa i čajeva u roku od nepuna tri mjeseca šećer uspio dovesti u optimalne vrijednosti. Doktorica nije negirala, niti osporavala njegove tvrdnje, ali je na osnovu medicinskih najsvježijih nalaza priznala da Siniši nisu potrebne niti tablete, niti inzulin, a primao je po 18 jedinica pametnog inzulina naveče.
„Moj šećer se uistinu stabilizirao i kreće se oko šest jedinica. Sve je to zasluga terapije Mirsada Krnjića iz Konjica – kaže Siniša.
On misli da je stres glavni okidač da jako mlad dobije dijabetes. Bilo je to 2008. godine. Bilo mu je sumnjivo što ima učestalo mokrenje, osjeća žeđ, stalnu glad, mršao je, osjećao stalno umor.
Odmah su mu propisali farmakološku terapiju, koju je uredno koristio.
“Kod šećeraša sve se svodi na vođenje računa o tome šta jedete, koliko jedete i koliko se recipročno tome krećete i sagorijevate kalorije. I naravno, redovno uzimanje lijekova. Vrijednosti šećera nisu bile u optimalnim granicama, ali su bile znatno niže od onih kada sam obolio. – priča Siniša.
Objašnjava kako su mu u nekoliko navrata mijenjali terapiju, jer neke tablete su nakon određenog vremena prestajale da daju rezultate.
„Uvijek su bile visoke vrijednosti šećera, ali uz tablete, ogranićenja u ishrani i pa i fizičke aktivnosti i sport, održavao se podnošljivim život onoliko koliko se moglo. Nije se živjelo punim plućima, ali nije bilo ni velikih potresa. Od prošle godine su mi uključili i 18 jedinica pametnog inzulina naveče – otkriva naš sagovornik.
Nosio se sa dijabetesom skoro 15 godina, ali nikada nije prestajao tražiti spasonosnu formulu za pobjedu te podmukle bolesti. Priznaje da je za njega bio blagi šok kada je morao preći na inzulin ali je, kako kaže, navikao se i na bockanje iz večeri u veče.
„Nada zadnja umire, pa sam se time vodio sve ove godine. Non stop sam istraživao informacije o dijabetesu, liječenje, iskustva, naučna saznanja…. I tako sam jedne prilike naišao ne neke priče ljudi koji su pobijedili šećernu bolest uz pomoć Krnjićeve terapije. Priznam, bio sam jako oprezan, pratio sam na forumima i recenzije, a onda stupio u kontakt sa ljudima koji su iznosili svoja svjedočenja.
Tada sam shvatio da to nije neka ubleha, već daleko ozbiljnija stvar, pa sam stupio u kontakt sa travarom Mirsadom Krnjićem iz Konjica. Djelovao mi je vrlo ozbiljno, shvatio sam da ima i znanje…. Bio sam u Zadru na odmoru krajem osmog mjeseca ove godine, pa sam odatle zapucao pravo za Konjic, uzeo dvije terapije i pravo u Čazmu – kazuje Siniša, te nastavlja:
„Kod ove Krnjićeve terapije je najvažnije biti disciplinovan, a ja sam 50 dana bio maksimalno disciplinovan. Nakon toga polako popušta ta disciplina, jer se vrijednosti šećera normaliziraju i ostaju u granicama normale“.
U nastavku nam je objasnio kako je tekla njegova borba za normalizaciju šećera. Prvih dana septembra ove godine je uredno pio propisano farmakološku terapijju, a uporedo sa njom uzimao je Krnjićev sirup i čajeve.
„Nakon svega pet dana uzimanja Krnjićeve terapije meni šećer oko 6. Onda sam počeo smanjivati tablete, prvo one jutarnje, a 21. dan nakon toga sam prestao uzimati i večernju tabletu, jer se šećer stalno kretao oko šest jedinica.
Istovremeno sam smanjivao i doze inzulina; išao sam na 16, pa 14, smanjivao sam sve po dvije jedinice, da bi nakon 35 dana isključio i inzulin. Šećer je i dalje bio između 5 i 6 jedinica. A moje i psihičko i fizičko stanje se drastično popravilo.
Čudan je to osjećaj, gledaš one nalaze svakog jutra, pa ne možeš svojim očima da vjeruješ. Znate kako je kad godinama aparat ti pokazuje 9, 10 ili 11 jedinica, a onda odjednom iz dana u dan vrijednost šećera ne prelazi 6 jedinica. Osjećaš se kao šamipon, ali ne vjeruješ dok ti to i doktori ne kažu.
E, kada mi je doktorica rekla da je za nju više nisam šećeraš i kada mi je isključila farmakološku terapiju ja sam ponovo dobio krila.
I znate kako sam to proslavio?
Te večeri sam popio četiri piva, najeo se bijelog kruha i nekoliko kobasica sa roštilja. Ujutro sam, priznam strepio, kada sam provjeravao šećer. Ali on je bio 6. E, tada sam shvatio da je Krnjićeva terapija meni bila spasonosna – kazuje Siniša.
Otkriva nam kako je svoja iskustva prenio i prvom komšiji, koji je 30 godina šećeraš, vrijednosti šećera su mu preko 20. Dao mu je dio svoje terapije da proba, i u roku od sedam dana i kod komšije se šećer prepolovio, ide prema šestici.
„Za mene je travar Mirsad Krnjić nešto najsvetije na zemaljskoj kugli. Meni je njegova terapija pomogla i sa zadovoljstvom sam prenio svoja iskustva. Možda će pomoći još nekome – kazuje na kraju Siniša Pazdrijan iz Čazme.
Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON