Zdravlje i ljepota
UBRZANI RAD ŠTITNJAČE: Tradicionalni biljni lijekovi (RECEPTI)
Često se postavlja pitanje može li se štitna žlijezda liječiti biljem. Travarka i fitoaromaterapeutkinja Martina Bogdanić, osnivačka riječke udruge za fitoaromaterapiju Studio Martina&Natura, kaže da u narodnoj medicini postoje razni biljni lijekovi za tretiranje poremećaja rada štitne žlijezde, ali pritom treba uzeti u obzir da su oni nastali u vremenu koje se u mnogo čemu razlikovalo od vremena u kojemu danas živimo.
Danas takve mješavine više nisu na ceni jer je savremeni čovjek građen od drugačijeg materijala nego čovjek prije stotinu, dvjesto, petsto ili više godina. Najčešće mu je potrebna jača hemijska usmjerenost preparata, bilo da je ona iz biljaka ili iz klasičnih lijekova.
Ponekad se još koriste neki od tradicionalnih lijekova za tretiranje disbalansa štitne žlezde, ali najčešće ne kao osnovna terapija, nego kao dopuna klasičnoj terapiji. Također treba uzeti u obzir da je vrlo malo istraživanja provedeno sa ciljem otkrivanja nuspojava kombinacije tradicionalnih biljaka koje djeluju na rad štitne i lijekova za štitnu žlijezdu“, napominje fitoaromaterapeutkinja koja je među tradicionalnim receptima pronašla niz onih za „ubrzanu“ i „usporenu“ štitnu žlijezdu.
Ovo su najučinkovitije narodne recapture za ubrzani rad štitnjače:
Tinktura vučje noge
Najčešće se koristio alkoholni ekstrakt, odnosno tinktura vučje noge (Lycopus europaeus) dobijena iz lista ove biljke ubrane u vrijeme cvjetanja. Tinktura se najčešće ukapavala u čaj od matičnjaka da bi se postigla umirujuća sinergija te dvije biljke.
Biljna mješavina: listovi kupine, bijelog gloga…
Kao mješavina bilja koja djeluje na cijelo tijelo, pa ujedno i na štitnu žlijezdu, primjenjuje se kombinacija osušenih mladih listova kupine (Rubus fruticosus), cvijeta bijelog gloga (Crataegus monogyna), lista podbjela (Tussilago farfara), lista i cvijeta divizme (Verbascum thapsus) i lista matičnjaka (Melissa officinalis). Za mješavinu se uzim po jedna kašika svake biljke, pa se mješavina potopi u 1200 ml proključale vode i ostavi da odstoji 1 – 1,5 sat. Lijek se uzima mjesec dana – zaslađen medom, po 2 dl prije doručka, ručka i večere. Preostalom količinom lijekova (bez dodavanja meda) grglja se grlo.
Mješavina islandski lišaj, nana, neven…
Često se koristi i mješavina islandskog lišaja (Cetraria islandica), nane (Mentha piperita), cvijeta nevena (Calendula officinalis) i imele (Viscum album) koja je rasla na kruški ili topoli. Način pripreme i uzimanja isti je kao za prethodno navedenu mješavinu.
Obloge od borove smole
Tradicionalno su se stavljale i obloge na vrat, na mjesto gdje se nalazi štitna žlijezda. Obloga od borove smole razblažene u vodi držala se tokom noći u periodu od 40 dana.
Takođe, koristila se i obloga od smjese meda, vinskog sirćeta, usitnjenog i istučenog crvenog luka i rakije, u jednakim mjerama. Stavljale su se tokom noći u razdoblju od najmanje dvije nedjelje.
Primjenjivale su se i obloge od smole mire (Commiphora molmol) razblažene u ulju, što danas ima svoju moderniju verziju u uljnoj dermalnoj mješavini napravljenoj na bazi eteričnog ulja mire. (Naj portal)
Zdravlje i ljepota
Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE
Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE
Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.
Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.
Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.
Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.
Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.
Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON